كاهش 20 درصدی مصرف گاز شهری سبب حذف سوخت مازوت در نیروگاه ها می شود

تهران - ایرنا - مدیریت مصرف گاز شهری توسط مردم و صرفه جویی 10 تا 20 درصدی این سوخت در فصل سرما، سبب حذف سوخت آلوده كننده مازوت از چرخه سوخت نیروگاه ها می شود. مجبور به استفاده از مازوت كه یك سوخت آلاینده است، نمی شوند.

سعید متصدی معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا در این زمینه گفت:با توجه به آغاز فصل سرما قطعا مصرف گاز در كشور به ویژه كلان شهرها افزایش می یابد كه دراین میان نقش مردم در چگونگی و میزان مصرف آن از اهمیت زیادی برخوردار است.

وی افزود:با سرد شدن هوا میزان مصرف گاز در مصارف خانگی افزایش می یابد و برای اینكه این نیاز تامین شود گاز صنایع و نیروگاه ها قطع می شود كه صنایع در این شرایط مجبور به استفاده از مازوت به عنوان سوخت جایگزین هستند.

وی ادامه داد:باید به اینكه نكته توجه داشته باشیم كه میزان گاز مشخصی برای توزیع در كشور وجود دارد كه اولویت اول آن برای منابع خانگی است و بعد از آن نیروگاه ها و صنایع در اولویت های بعدی قرار دارند.

متصدی تاكید كرد: سازمان حفاظت محیط زیست از مردم درخواست دارد با صرفه جویی در مصرف گاز موجب شوند سوخت گازی مورد نیاز صنایع تامین شود تا آنها مجبور به استفاده از مازوت به عنوان یك سوخت آلاینده نشوند.

وی اظهار كرد: استفاده از وسایل گرمازای پرمصرف مانند شومینه موجب هدر رفت گاز می شود به طوری كه مشخص شده است راندمان و بازدهی مصرف گاز در شومینه بین 5 تا 10 درصد است كه اگر همین میزان گاز به نیروگاه ها تزریق شود راندمان آن بین 40 تا 50 درصد خواهد بود.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: مردم كاملا از مسایل آلودگی هوا و آلاینده ها آگاه هستند لذا می توانند برای كاهش آلودگی هوای شهرها به سازمان حفاظت محیط زیست و دولت كمك كنند.

وی گفت: در این زمینه همكاری هایی با وزارت نفت و نیرو انجام داده ایم كه امیدواریم در آینده نزدیك استفاده از مازوت كه سبب آلودگی هوا می شود از چرخه مصرف حذف شود.

متصدی گفت: برای فصل سرما نیز تمهیداتی در زمینه استفاده از گاز در نیروگاه ها انجام شده است، البته لازم است تلاش ویژه ای در وزارت نفت انجام شود تا گاز مصرفی نیروگاه ها به ویژه در فصول سرد تامین شود.

وی اظهار كرد: اگر مردم در مصرف گاز صرفه جویی كنند قطعا می توانیم كمبود گاز نیروگاه ها را از محل این صرفه جویی ها تامین كنیم.

متصدی گفت: راه های زیادی برای كاهش مصرف گاز وجود دارد كه در بسیاری از كشورهای دنیا استفاده می شود در ایران هم فناوری و هم سابقه استفاده از آنها وجود دارد، به عنوان مثال هوشمند سازی موتورخانه ها یكی از این راههاست كه میزان مصرف گاز را مطابق با شرایط آب و هوایی و گرمای مورد نیاز در منازل تنظیم می كند كه دراین زمینه تجربه خوبی داریم.

وی تاكید كرد: تا حد امكان از شومینه ها و وسایلی كه هدر رفت زیادی در انرژی دارند خودداری شود، قطعا رعایت این نكات تا حد زیادی در كاهش مصرف انرژی موثر خواهد بود زیرا دراین صورت صنایع و نیروگاه ها مجبور به استفاده از مازوت نخواهند شد و قطعا آلودگی كمتر خواهد بود.

متصدی گفت: همچنین شهروندان می توانند در منازل از لباس گرمتری استفاده كنند زیرا در بسیاری از نقاط دنیا شهروندان برای حفظ منابع و كمك به محیط زیست در منزل لباس گرم می پوشند اما متاسفانه ما در كشور خود گاهی شاهد هستیم فضای داخل منزل به حدی گرم است كه افراد اقدام به بازكردن پنجره ها می كنند، این كار قطعا موجب هدر رفتن مقدار زیادی انرژی می شود.

علمی ( 4 ) **9014**1440