امنیت پایدار علت اصلی افزایش پرواز های خارجی از آسمان ایران

تهران - ایرنا - امنیت پایدار فضای ایران، كوتاه‌شدن مسیر و زمان و كاهش مصرف سوخت از جمله دلایل افزایش تمایل شركت‌های غربی و آسیایی برای تردد هواپیماهایشان در مسیر اروپا - آسیا و بالعكس از آسمان كشورمان است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، افزایش راههای هوایی، كنترل آن توسط تجهیزات ناوبری هوایی و هدایت دقیق هواپیماها در فضای كشورمان از دیگر دلایل تاثیرگذار بر تمایل شركت های هوایی برای تردد از آسمان ایران است.

از زمانی كه پرواز شماره 17 هواپیمایی مالزی كه از آمستردام هلند به مقصد كوالالامپور در مرز هوایی روسیه - اوكراین سرنگون شد و 295 مسافر و خدمه آن جان باختند، شركت های هوایی اروپایی و آسیایی بسرعت برای ارتقا امنیت پروازهای خود مسیرهای جدیدی را انتخاب كردند كه بیشتر آنها با توجه به نبود امنیت در آسمان عراق، عبور از فضای امن آسمان ایران را مدنظر قرار دادند.

همزمان با بروز این سانحه هوایی سازمان بین المللی هواپیمایی كشوری ایكائو پیشنهاد داد به منظور تامین امنیت پرواز های هوایی در مسیر اروپا - آسیا و بالعكس شركت های هوایی، از آسمان ایران تردد كنند.

به دنبال سقوط هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۷۷ مالزی در شرق روسیه با موشك در ارتفاع 10 هزار پایی در 26 تیرماه امسال، بنابه درخواست سازمان بین‌المللی هوانوردی (ایكائو)، جمهوری اسلامی ایران آمادگی خود را برای پذیرش پروازهای عبوری كه قصد تغییر مسیر و استفاده از فضای ایران را داشتند، اعلام كرد و متعاقب آن از اوایل مرداد ماه سال جاری شاهد افزایش بی سابقه پروازهای هوایی از آسمان ایران هستیم.

موقعیت ژئوپولتیكی ایران در منطقه ایجاب می كند با برنامه ریزی دقیق و حساب شده از فرصت پیش آمده برای شركت های هواپیمایی غربی و آسیایی از آسمان ایران استفاده كرده و سهم درآمدهای ارزی این بخش را در بودجه بیش از پیش افزایش دهیم.

بدنبال افزایش پروازهای عبوری از آسمان كشورمان، وزیر راه و شهرسازی گفت: باید از فرصت به وجود آمده به بهترین شكل ممكن استفاده كنیم، مهم این است كه از ایران تصویری را به خطوط هواپیمایی جهان ارائه كنیم كه فضای كشورمان علاوه بر امنیت از ایمنی بالا نیز برخوردار است.

عباس آخوندی یادآور شد: در حال حاضر تمایل بخش زیادی از پروازهای عبوری از كشورهای منطقه به درخواست سازمان ‌های بین ‌المللی حمل ‌و نقل هوایی چون یاتا و ایكائو به سمت فضای كشورمان گرایش یافته لذا باید تلاش كنیم زمینه‌های حفظ سطح این پرواز‌ها و حتی افزایش ظرفیت‌ها را برای پذیرش پروازهای عبوری فراهم كنیم.

وی سپس از هماهنگی با مقامات امنیتی برای كاهش نقاط ممنوعه پروازی خبر داد و گفت: در حال هماهنگی بیشتر با مقامات امنیتی هستیم تا علاوه بر افزایش ایمنی و امنیت فضای كشور بتوانیم در جهت استفاده اقتصادی با كاهش مسیر های ممنوعه به سمت آزادسازی این فضا تا جایی كه امنیت كشور اجازه می‌دهد، حركت كنیم.

آخوندی معتقد است: رشد و تداوم روند پروازهای عبوری از آسمان كشور مقدمه فعال ‌سازی ترانزیت هوایی از فضای ایران است و این موضوع می‌تواند مبنای درآمد بسیار قابل توجهی برای اقتصاد ملی از بستر توسعه ترانزیت از مرزهای هوایی كشور را فراهم كند.

پیشتر مدیرعامل شركت مادر تخصصی فرودگاه های كشور گفت: در حال حاضر در طول شبانه روز فضای جمهوری اسلامی پذیرای بیش از 950 فروند هواپیمای خارجی است كه این تعداد در طول تاریخ صنعت هوانوردی بی سابقه بوده است.

محمدعلی ایلخانی افزود: افزایش پروازهای عبوری از آسمان ایران مرهون تلاش و تعامل نیروهای مسلح با بخش غیر نظامی و دولتی است و فرآیند همكاری نیروهای مسلح با بخش خصوصی و صنعت هوانوردی منجر به ارتقا سطح امنیت هوایی و امنیت پروازها در فضای كشور عزیزمان ایران شده است.

به گفته این مقام مسئول، پروازهای خارجی سرویس خوب از صنعت هوانوردی كشور دریافت می كنند و با این اقدام متخصصان امنیت هوایی را در كشور كاملا احساس می كنند.

وی مهمترین اولویت كاری شركت مادر تخصصی فرودگاه های كشور را ارتقا ایمنی و توسعه زیرساخت های صنعت هوانوردی عنوان كرد و گفت: با توجه به افزایش پروازهای عبوری، با یك شركت سازنده دستگاه های نظارتی، رادار و سوئیچینگ وارد مذاكره شدیم و موافقتنامه امضا كردیم تا در سال جاری بخشی از نیازمندی های صنعت هوانوردی را از طریق این شركت تهیه كنیم كه این اقدام ارتقا سطح ایمنی در فضای كشور را به دنبال خواهد داشت.

مدیرعامل شركت مادر تخصصی فرودگاه های كشور نیز از رشد 15درصد صنعت هوانوردی كشور در نیمه نخست امسال در مقایسه با سال گذشته خبر داد و گفت: پیش بینی ما در رشد صنعت هوانوردی در نیمه اول امسال 9 درصد بود ولی عملا شش درصد از میزان پیش بینی ها بیشتر شد.

ایلخانی از افزایش 14درصدی صنعت حمل و نقل هوایی كشور در نیمه نخست سال جاری در مقایسه با مدت مشابه قبل خبر داد و اظهار داشت: رشد صنعت حمل و نقل هوایی در سال 92 به 91 حدود دو درصد منفی بود ولی از نیمه دوم 92 و نیمه اول سال 93 ، شاهد رشد مثبت در این صنعت بودیم.

وی ظرفیت فرودگاه های كشور را 80 میلیون نفر در سال عنوان كرد و گفت: پارسال 43 میلیون نفر از طریق فرودگاه های كشور جابه جا شدند كه از این تعداد 9 میلیون نفر پرواز خارجی و بقیه داخلی بودند.

رفت و آمدهای هوایی بر فراز آسمان كشور بدون شك علاوه بر افزایش امنیت پایدار، درآمدهای ارزی زیادی را نصیب كشور می كند و باید با استفاده از مزیت های این فرصت گرانبها ضمن افزایش درآمدهای ارزی از این محل، برای هاب شدن جمهوری اسلامی ایران در حوزه حمل و نقل هوایی در منطقه تلاش شود.

آمارها حاكی است سال گذشته از محل عبور پروازهای هوایی برفراز آسمان كشور بیش از 120 میلیون دلار نصیب كشور شد و همزمان با افزایش روند صعودی پروازهای عبوری كارشناسان صنعت حمل ونقل هوایی پیش بینی می كنند درآمد های ارزی كشور از محل پروازهای عبوری در سال 93 به بیش از دو برابر این رقم افزایش یابد.

همزمان با افزایش پروازهای عبوری بر فراز آسمان ایران، معاون عملیات هوانوردی شركت فرودگاه های كشور گفت: امنیت پایدار آسمان ایران در منطقه و وجود امكانات و تجهیزات مورد نیاز ناوبری هوایی از دلایل افزایش پروازهای عبوری از آسمان كشور است.

ابراهیم شوشتری به خبرنگار ایرنا، اعلام كرد: فعالیت 24 ساعته پرسنل متخصص در هدایت هواپیماهای عبوری و بهره مندی آنها از سیستم های ارتباطی، ناوبری و راداری پیشرفته از دیگر دلایل افزایش پروزاهای عبوری از فضای ایران است.

وی با بیان آنكه حادثه تاسف بار سقوط هواپیمای مالزیایی در اوكراین و حوادث اخیر عراق در افزایش پروازهای عبوری از فضای كشور تاثیر بسزایی داشته است، اظهار داشت: با افزایش بی سابقه پروازهای عبوری برای نخستین بار در تاریخ 20 مهرماه سال جاری تعداد هواپیماهای عبوری به یك هزار و 15 پرواز رسید و هم اكنون روزانه بیش از 950 پرواز از كشورهای اروپایی به آسیا و بالعكس با هدایت متخصصان حوزه هوانوردی از آسمان كشورمان عبور می كنند.

معاون عملیات هوانوردی شركت فرودگاه های كشور بااشاره به تعداد راههای هوایی كشور، یادآور شد: با توجه به استقبال شركت های هوایی و روند افزایش پروازها، هم اكنون راههای هوایی كشور به بیش از 96 راه رسیده است و در حال حاضر به صورت شبانه روزی با 11 كشور همسایه در حال مبادله ترافیكی در حوزه هوانوردی هستیم.

شوشتری با بیان اینكه پروازهای عبوری در نیمه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از رشد مطلوبی برخوردار شد، خاطرنشان كرد: طی شش ماهه نخست سال جاری تعداد پروازهای عبوری از آسمان كشور به ۱۰۹ هزار و ۲۰۶ پرواز رسید و این نشان دهنده استقبال شركت های هوایی برای عبور از آسمان كشورمان است.

معاون عملیات هوانوردی شركت فرودگاه های كشور با اشاره به آمار سال گذشته پروازهای عبوری، افزود: در شش ماهه نخست سال 92 تعداد پروازهای عبوری از آسمان ایران به حدود ۸۲ هزار پرواز رسید كه این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال جاری از رشد 32.1 درصدی برخوردار شده است.

شوشتری در پایان از آمادگی صنعت هوانوردی جمهوری اسلامی ایران برای افزایش پروازهای عبوری خبر داد و گفت: با وجود نیروی انسانی متخصص در حوزه مراقبت پرواز، ارتباطات و ناوبری و نیز برنامه ریزی های انجام گرفته برای بهبود بهره گیری از تجهیزات ارتباطی، ناوبری و راداری، آمادگی داریم در صورت افزایش بیشتر پروازهای عبوری، همچنان به شركت های هوایی سرویس های مناسب ناوبری ارایه دهیم.

سالها است با تلاش نیروهای نظامی و انتظامی ثبات و امنیت در اقصی نقاط كشور حاكم است و در منطقه ای كه با حضور مستكبران و زیاده خواهان همواره شاهد درگیرهای نظامی هستیم، جمهوری اسلامی ایران به عنوان جزیره ثبات و امنیت باید از این موقعیت منطقه ای خود حداكثر استفاده را ببرد.

اقتصام(5)1108**1558