ریحانه جباری قصاص شد

تهران - ایرنا - دادستان تهران صبح امروز (شنبه) بعد از اجرای حكم قصاص ریحانه جباری، اطلاعیه ای درباره روند پرونده وی منتشر كرد.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، متن كامل این اطلاعیه به شرح زیر است:

در پی انتشار مطالبی در برخی سایتهای خبری در خصوص پرونده‌ موضوع محكومیت ریحانه جباری ملایری فرزند فریدون و با عنایت به اجرای حكم قصاص نفس در خصوص وی در تاریخ 3/8/1393، پایگاه اطلاع رسانی دادستانی تهران برای تنویر افكار عمومی، شرحی از پرونده قضایی نامبرده را اعلام می كند.

در پی گزارش ارتكاب یك فقره قتل عمد فردی به نام مرحوم مرتضی عبدالعلی سربندی در تاریخ شانزدهم تیرماه سال 1386 و پس از كشف تلفن همراه مقتول و دسترسی به آخرین تماس وی با فردی به نام ریحانه جباری، نامبرده به عنوان مظنون ارتكاب قتل تحت تعقیب قرار می‌گیرد. با مراجعه ماموران به محل اقامت ریحانه جباری، از منزل او یك عدد كارد آشپزخانه‌ی آغشته به خون و جلد آن و یك عدد روسری آغشته به خون كشف می‌گردد.

ریحانه جباری متولد 1366 در تمام مراحل تحقیق نزد ضابطان، بازپرس و دادگاه به ارتكاب قتل از سوی خود اقرار نموده و برای توجیه اقدام خود مدعی شده بود مرحوم قصد تجاوز به وی را داشته، این در حالی است كه:

1 - اظهارات بعدی متهمه خلاف این ادعا را ثابت نموده است؛

2 - محل اصابت ضربه كارد به مرحوم (میان دو كتف) نشان از آن دارد كه قتل در حالت دفاع نبوده است.

گزارش معاینه‌ جسد در سراسر بدن و دست‌ها آثار ضرب و جرح را گواهی كرده است. در پشت تنه یك بریدگی عرضی به طول هشت سانتی‌متر، در سمت راست ناحیه میانی خلف تنه و فاصله دو سانتی متر از خلف وسط و هشت سانتی‌متری در استخوان كتف راست دیده شده است.

3 - خریدن كارد به منظور ارتكاب قتل، پیش از حادثه حكایت از سبق تصمیم ریحانه جباری بر قتل دارد. در بازرسی از منزل متهمه، جلد مقوایی كارد آشپزخانه كشف می‌شود كه نشان می‌دهد آلت قتاله را خود خریداری كرده است. وی به خرید كارد آشپزخانه دو روز پیش از جنایت اقرار كرده است.

4 - مفاد پیامك ارسالی از سوی ریحانه جباری برای دوست خود مبنی بر این كه قصد كشتن فردی را دارد، دلالت بر سبق تصمیم وی برای قتل و نیز كذب بودن ادعای دفاع در مقابل تجاوز است. قاتل در تاریخ 13/4/1386 (سه روز پیش از ارتكاب قتل)، با ارسال پیامكی به یكی از دوستان خود نوشته است: «فكر كنم امشب بكشمش»؛

5- ساكنان مجتمع محل ارتكاب جنایت اظهار داشته‌اند كه با شنیدن سر و صدا، بیرون آمده و مشاهده كرده‌اند مقتول در حالی كه زخمی و خون‌آلود بوده، با فریاد «دزد دزد» از طبقه پنجم به پایین آمده و در جلوی واحد طبقه سوم بیهوش می‌شود. این در حالی است كه در صورت صحت ادعای قاتل، موجبی برای فرار وی نبوده و نامبرده می‌بایست با ایجاد سر و صدا، همسایگان را آگاه می‌كرده و با حضور آن‌ها احساس امنیت می‌نموده است.

6- درب آپارتمان از نظر قفل فاقد تخریب بوده و این امر نشان می‌دهد كه قصد تجاوزی در میان نبوده است. متهم در خصوص بسته بودن درب و عدم امكان فرار می‌گوید: «در ابتدای ورود درب را باز گذاشتم. ولی او بعد از آمدن به سمت من درب را بست، اما قفل نكرد».

متعاقبا در ادامه تحقیقات ریحانه جباری مدعی گردیده قتل از ناحیه‌ فردی به نام شیخی برنامه‌ریزی شده بود. متهمه هم‌چنین مدعی گردیده كه پس از ایراد ضربه به پشت مقتول، شیخی وارد خانه شده و با مقتول درگیر شده است.

وی می گوید: «شیخی فقط دنبال مداركی در منزل مقتول می گشته و نقشی در قتل نداشته است». در این راستا بازپرس اقدامات بسیاری را در جهت شناسایی شخص مذكور به عمل آورده و پس از شناسایی افرادی با نام‌های مشابه و مواجهه‌ حضوری بین ریحانه جباری با آن‌ها، در نهایت جباری با اعلام این كه افراد مذكور را نمی‌شناسد، اقرار نموده كه اظهاراتش در خصوص فردی به نام شیخی صرفاً به منظور انحراف مسیر پرونده بوده است.

گرچه ادعای ریحانه جباری در خصوص شیخی به هیچ وجه اثبات نشده و در مرحله‌ای نیز توسط محكوم انكار گردیده، اما با فرض صحت موضوع ، وی نقش نامبرده را صرفاً حضور در محل جنایت اعلام كرده و به صراحت ارتكاب قتل به تنهایی از ناحیه‌ی خود را پذیرفته است.

متهمه اقرار نموده برای قتل از پیش كارد تهیه كرده بود. هم‌چنین فروشنده‌ی كارد ضمن مواجهه‌ی حضوری با جباری، او را شناسایی كرده بود.

در ادامه تحقیقات صاحب كار و همكاران متهمه به دروغگو بودن وی اذعان نموده و گفته‌اند در روز وقوع قتل اعلام كرد كه پدرش یك اتومبیل تویوتا كمری خریده این درحالی است كه خودروی مذكور متعلق به مرحوم بوده است. آنها وی را فردی دروغگو توصیف كرده اند كه دوست داشت خود را بزرگ‌تر از آنچه كه هست نشان دهد.

پس از انجام تحقیقات توسط بازپرس ویژه قتل و برگزاری جلسات رسیدگی در دادگاه كیفری استان، دادگاه نهایتاً با اعلام ختم رسیدگی با احراز اتهام قتل عمد، ریحانه جباری را به قصاص نفس محكوم نمود كه رای صادره از سوی شعبه‌ 27 دیوان‌عالی كشور نیز ابرام گردید.

نظر بر این كه طی چند ماه اخیر و پس از قرار گرفتن پرونده در مرحله‌ی اجرا، قاتل ادعاهای قبلی خود را كه در جهت احراز صحت یا سقم آن‌ها، تحقیقات بسیاری صورت گرفته و برای مدت زمان طولانی نیز پرونده را از مسیر اصلی منحرف نموده بود، بار دیگر مطرح كرده و به این طریق تلاشی وافر در جهت مظلوم‌نمایی و ایجاد شائبه‌ی اشتباه در صدور حكم صورت داد، اعلام می‌گردد تمامی ادعاهای فوق در جریان پرونده بررسی شده و كذب بودن آن‌ها در مراحل مختلف دادرسی توسط بازپرس، قضات دادگاه كیفری استان (پنج نفر) و قضات دیوان عالی كشور احراز گردیده است.

به‌رغم موارد فوق این دادستانی در جهت حصول سازش و كسب رضایت اولیای دم تلاش نموده و با وجود برگزاری جلسه‌ای با حضور اولیای دم و قاتل و خانواده‌ی وی، اولیای دم در نهایت خواستار اجرای حكم قصاص شدند كه حكم صادره سحرگاه روز جاری به موقع اجرا گذارده شد.

شبد ** 2023

سرخط اخبار جامعه