توليدات ايراني آشپزخانه قابل رقابت با مشابه خارجي است

تهران - ايرنا - رئيس اتحاديه لوازم آشپزخانه با بيان اينكه بسياري از توليدات ايراني آشپزخانه قابل رقابت با انواع مشابه خارجي است، گفت: در حال حاضر ايران به كشورهاي ارمنستان، سوريه، لبنان، عراق و تاجيكستان انواع لوازم آشپزخانه صادر مي‌كند.

به گزارش ايرنا، محمدحسن كاظمي گفت: بسياري از توليدات ايراني نظير ظروف چيني، انواع قابلمه و ظروف نچسب و لوازم برقي ريز توليد ايران به لحاظ كيفيت بسيار مرغوب‌تر از انواع خارجي موجود در بازار كشور است.

وي افزود: در حالي كه شاهد هستيم بسياري از توليدات ايراني كاملا قابل رقابت با انواع خارجي است و هيچ نيازي به واردات آن وجود ندارد، مشخص نيست با چه منطقي انواع لوازم آشپزخانه، آن هم با كيفيت پايين، وارد كشور مي‌شود.

رئيس اتحاديه لوازم آشپزخانه افزود: براي نمونه ظروف چيني ايران يكي از بهترين ظروف چيني در جهان است، با وجود اين در بازار داخلي مي‌بينيم كه بسياري از ظروف چيني وارداتي است.

كاظمي با بيان اينكه هم اكنون بسياري از لوازم آشپزخانه خارجي كه با برند‌هاي معتبر در بازار ايران يافت مي‌شود، عموما تقلبي است و در كشورهايي نظير چين توليد مي‌شود.

وي تصريح كرد: با توجه به توانمندي كشورمان در توليد انواع ظروف آشپزخانه بايد افزون بر اينكه نياز بازار داخلي را با توليدات ايراني تامين كنيم زمينه گسترش هرچه بيشتر صادرات توليدات ايراني را به كشورهاي همجوار فراهم كنيم.

به گفته كاظمي، اكنون تركيه بيشتر نيازهاي مربوط به لوازم آشپزخانه كشورهاي منطقه را تامين مي‌كند درحالي كه توليدات ايراني در بخش آشپزخانه بسيار رقابتي‌تر از رقبايمان است و مي‌توانيم با يك برنامه‌ريزي جامع و هدفمند توليدات آشپزخانه ايران را جايگزين توليدات رقبايمان در بازار چند صد ميليوني كشورهاي همجوار و همسايه كنيم.

گفتني است، نمايشگاه تخصصي تكنولوژي در آشپزخانه با حضور30شركت خارجي و 15 شركت ايراني به مدت چهار روز در برج ميلاد تهران محصولات خود را در معرض نمايش قرار مي دهند.

اين نمايشگاه تا چهارم آبان ماه ادامه دارد.

اقتصام(4)س.م**1558

سرخط اخبار اقتصاد