بعیدی نژاد: گفت و گوها صریح و مفید بود/ گزارش جلسه به مسوولان عالی ایران و 1+5 ارائه می شود

تهران - ایرنا - «حمید بعیدی نژاد» رییس هیات مذاكره كننده كارشناسی هسته ای ایران با اعلام پایان دو روز گفت و گو های كارشناسی میان ایران و 1+5 اظهار داشت: گفت و گوها جدی، فشرده ، صریح و مفید بود.

مدیر كل سیاسی و امنیت بین الملل وزارت امور خارجه روز پنجشنبه پس از پایان مذاكرات هسته ای كارشناسی ایران و 1+5 در وین در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا افزود: هیات ها معتقد بودند كه دیدگاههای بحث شده، برای یافتن راه حل های نهایی برخی از موضوعات مورد مذاكره موثر و مفید بود.

رییس هیات مذاكره كننده كارشناسی ایران گفت: گزارش گفت و گوهای كارشناسی به مسوولان عالی جمهوری اسلامی ایران و كشورهای 1+5 ارائه خواهد شد.

مذاكرات كارشناسی ایران و 1+5 برای بحث و مذاكره بیشتر درباره موضوعات اختلافی از روز گذشته (30 مهرماه ) به ریاست حمید بعیدی نژاد مدیر كل سیاسی و امنیت بین الملل وزارت امور خارجه و استفان كلمنت دستیار ارشد مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در شهر وین آغاز شد.

طرفین روز گذشته در دو دور مذاكرات كه صبح و عصر برگزار شد، هشت ساعت با یكدیگر بر سر موضوعات اختلافی میزان غنی سازی اورانیوم، نحوه لغو تحریم ها و مدت زمان توافق نهایی و طرح ها و ایده های مطرح شده در مذاكرات سیاسی بحث و گفت و گو كردند.

در نشست امروز نیز طرفین مباحث مطرح شده را جمع بندی كردند و در مجموع حدود 10 ساعت بر سر موارد اختلافی بحث و مذاكره كردند.

این نشست كارشناسی برای بحث و بررسی بیشتر موضوعات اختلافی برگزار شد تا طرفین به درك مشتركی برای رسیدن به توافق جامع دست یابند.

منابع آگاه می گویند كه طرفین پس از مذاكرات ایران و آمریكا در هشتمین دور مذاكرات جامع هسته ای در بخش هایی از جزییات موضوعات عمده اختلافی یعنی میزان غنی سازی ایران و نحوه لغو تحریم ها به تفاهم نسبی دست یافته اند اما در برخی مسایل كلیدی این موضوعات اختلافات همچنان باقی است.

مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه روز چهارشنبه (30 مهرماه) گفت: «در این مذاكرات كار شناسان ایران و گروه ۱+۵ جزئیات طرح ها و مباحث مطرح مذاكراتی را بررسی می كنند و این نشست در چارچوب تماس ها و تبادل نظر ها در حوزه مذاكرات است».

پیش از این، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در پایان هشتمین دور مذاكرات جامع هسته ای در وین (22 تا 24 مهرماه) كه با محوریت دیدارهای سیاسی و كارشناسی با هیات آمریكایی انجام شد، اعلام كرد كه بحث های مطرح شده در نشست كارشناسان بررسی می شود.

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری نیز روز چهارشنبه در نهمین سفر استانی كاروان تدبیر و امید به استان زنجان با بیان اینكه به توافق رسیدن در یك مساله بسیار مهم با 6 كشور قدرتمند، كار ساده ای نیست، گفت: برای توافق دائم گامهای خوبی برداشته شده اما كمتر از انتظار ما است.

روحانی با تاكید بر اینكه شرایط جهانی به زیاده خواهان اجازه نخواهد داد، مسیر دیگری را در پیش بگیرند، اظهار داشت: امكان توافق نهایی در بحث هسته ای در همین زمان (دومین ضرب الاجل تعیین شده یعنی 24 نوامبر/3 آذرماه) وجود دارد چون در بسیاری از مسایل مهم و كلی تقریبا به نقطه نظرات مشترك رسیده ایم اما جزئیاتی وجود دارد كه در حال بحث روی آنها هستیم.

بر اساس گزارش رسانه های غربی، باراك اوباما رییس جمهوری ایالات متحده آمریكا در حال بررسی گزینه ها و شرایط برای تعلیق برخی تحریم ها علیه برنامه صلح آمیز هسته ای ایران است تا زمینه دستیابی به توافق جامع را میسر كند.

سیام 1572

سرخط اخبار سیاست