میزان تولیدات آبزی پروری كشور به 834 هزار تن در سال می رسد

گرگان - ایرنا - معاون توسعه آبزی پروری سازمان شیلات كشور گفت: سالانه 834 هزار تن آبزی در كشور تولید می شود كه رقم قابل قبولی است.

به گزارش ایرنا، حسینعلی عبدالحی روز پنجشنبه در نخستین همایش ملی 'آبزی پروری نوین، فرصت ها و چالش ها' در گرگان افزود: میزان صادرات نیز در این حوزه شرایط خوبی دارد و از این نظر وضعیت ما در جهان قابل قبول است.

وی ادامه داد: همچنین به دلیل بازار و حمایت خوب در تولید ماهیان سردآبی، ایران در رتبه دوم جهان قرار دارد.

وی بیان كرد: از مسوولان دانشگاه‌ ها می خواهیم در زمینه آموزش مباحث شیلات و نوع آموزش متناسب با آبزی پروری در دانشگاه‌ ها تغییر نگرش داشته باشند.

عبدالحی گفت: سیاست‌ های راهبردی كشور این است كه ظرفیت پژوهش در كشور افزایش پیدا كند و پاسخگوی نیازهای ملی باشد.

وی یادآور شد: بالا رفتن هزینه تولید، كاهش حمایت بنگاه ‌های اقتصادی، بیماری‌ های پیش روی ماهی‌ ها، عدم توجه به مبانی زیست محیطی و آلودگی روزافزون منابع از مشكلات مهم آبزی پروری است.

معاون توسعه آبزی پروری سازمان شیلات كشور اظهار كرد: رویكرد آبزی پروری استفاده از آب شور و لب‌ شور به جای استفاده از آب شیرین است.

وی افزود: تامین 50 درصد پروتئین دنیا از طریق آبزی پروری است و این رقم در كشور ما حدود 40 درصد است كه باید سهم آبزی پروری در تامین پروتئین را افزایش دهیم.

عبدالحی ادامه داد: متوسط مصرف آبزیان در دنیا بیش از 19 كیلوگرم بوده اما در كشور ما حدود هشت كیلوگرم است.

معاون توسعه آبزی پروری سازمان شیلات كشور یادآور شد: از سوی صندوق توسعه ملی 10 هزار میلیارد ریال برای پرورش ماهی در قفس از طریق بانك كشاورزی اختصاص داده شده كه درخواست داریم پرونده های متقاضیان این بخش سریع تر آماده و ارسال شود چون بستر خوبی برای پرداخت تسهیلات فراهم شده است.

وی با اشاره به طرح احیای جزایر و سواحل، بیان كرد: در جزایر فارو و قشم تحولات بزرگی دنبال می شود و همچنین بنیاد مستضعفان آمادگی كامل خود را برای سرمایه گذاری و حمایت در زمینه پرورش ماهی در قفس اعلام كرده است.

عبدالحی افزود: همچنین توافق دیگری را با بانك كشاورزی داشته ایم تا از منابع داخلی بانك با نرخ 17 درصد به بخش شیلات كمك شود و برای كمك به بخش ماشین آلات و شناورها نیز تسهیلاتی در نظر گرفته شده است.

معاون توسعه آبزی پروری سازمان شیلات كشور افزود: باید به سمت استفاده از روش های نوین صید حركت كنیم و از ظرفیت جزایر برای روش های جدید از جمله صید با قلاب استفاده شود.

نخستین همایش ملی 'آبزی پروری نوین، فرصت ها و چالش ها' به مدت دو روز در تالار خلیج فارس دانشگاه علوم كشاورزی و منابع طبیعی گرگان برگزار شد.

591/7467/602

سرخط اخبار اقتصاد