سخنگوی وزارت خارجه ایران: در انتظار پاسخ لبنان هستیم

بیروت - ایرنا - «مرضیه افخم» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با تاكید به اینكه ایران آماده كمك به ارتش لبنان در مبارزه با تروریسم تكفیری است، گفت كه همچنان در انتظار پاسخ لبنان هستیم تا كمك ها را ارسال كنیم.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، افخم در گفت وگو با پایگاه اطلاع رسانی لبنانی « العهد» وابسته به حزب الله با بیان اینكه «ارتش لبنان در خط مقدم مبارزه با تروریسم قرار دارد»، افزود: این ارتش چنانچه دارای امكانات نظامی خوبی باشد می تواند با قدرت با تروریست ها مبارزه كند.

وی خاطرنشان كرد: باید به ارتش لبنان در مبارزه با تروریسم با تقدیم امكانات لازم كمك كرد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران تصریح كرد: در گذشته شاهد بوده ایم كه برخی طرف ها آمادگی خود را برای كمك به ارتش لبنان اعلام كرده اند اما در مرحله اجرای وعده ها هیچ اقدامی نكرده اند.

افخم با بیان اینكه امیدواریم روابط دو جانبه ایران و لبنان گسترش یابد، اظهارداشت: ایران و لبنان دارای روابط منطقه ای خوبی هستند و این سرمایه اساس همه تفاهم ها ، گفت وگوها و دیدارهای متقابل مسئولان دو كشور است.

وی در پاسخ به سئوالی در باره سفر اخیر « سمیر مقبل» معاون نخست وزیر و وزیر دفاع لبنان به ایران ( شنبه تا دوشنبه هفته جاری) گفت: اخیرا « علی شمخانی» دبیرشورای عالی امنیت ملی ایران به لبنان سفر كرد و سپس وزیر دفاع لبنان به ایران آمد و این یك دیداری مثبت بود و طی آن گفت وگوهای خوبی در خصوص همكاری های نظامی بین دو كشور صورت گرفت.

سخنگوی وزارت خارجه ایران افزود:امروز یكی ازمسائل بسیار نگران كننده درمنطقه ،اقدامات گروه های تروریستی است و متاسفانه لبنان از این مشكل رنج می برد.

افخم بار دیگر تاكید كرد كه ایران آماده كمك به لبنان در رویارویی با تروریسم و تقویت توان لبنان در این زمینه است و براین اساس هبه تسلیحاتی را پیشنهاد كرده ایم.

وی با اشاره به بازدید هیات نظامی لبنان به ریاست وزیر دفاع این كشوراز توان نظامی ایران تصریح كرد: جمهوری اسلامی ایران با توجه به روابط خوب با لبنان این هبه تسلیحاتی را پیشنهاد كرده و در جریان سفر وزیر دفاع لبنان به تهران این موضوع مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت.

سخنگوی وزارت خارجه ایران خاطرنشان كرد: تهران منتظر بررسی ها در لبنان و نتایج تصمیم این كشور است.

خاورم ** 1324

سرخط اخبار جهان