۳۰ مهر ۱۳۹۳ - ۰۸:۲۹
کد خبر 81358703
۰ نفر
«دنياي اقتصاد» در يك نگاه

تهران- ايرنا- روزنامه دنياي اقتصاد در شماره روز چهارشنبه موضوع هاي «هواشناسي آينده بورس تهران»، «پنج ضلعي گريز از توليد» و «وداع با رئيس مجلس خبرگان» را براي انتشار برگزيد.

اين روزنامه تيتر نخست را به عنوان هواشناسي آينده بورس تهران اختصاص داد و نوشت: ديروز در شرايطي هفتمين روز متوالي رشد بازار سهام با 558 واحد افزايش پشت سر گذاشته شد كه سود اين دوره 7 روزه به 3.2 درصد رسيده است. تحليلگران از دو منظر به وضعيت بورس مي‌نگرند؛ نخست از منظر تكنيكال، شاخص بورس در صورتي كه بتواند از مرز 75 هزار واحد بگذرد آماده دستيابي به كانال‌هاي بالاتر مي‌شود؛ چرا كه فشار عرضه‌ها كاهش يافته و كف تقاضا تقويت خواهد شد. از بعد تحليلي در شرايط كنوني شش عامل تقويت‌كننده وضعيت بازار قابل رصد است؛ قيمت‌هاي حداقلي سهام در بورس و قرار گرفتن نسبت قيمت به درآمد در بهترين موقعيت، ورود قابل ملاحظه نقدينگي به بورس طي مدت اخير، افت محسوس هيجانات فروش و ثبت ركوردهاي متعادل در هفته‌هاي گذشته، رشد اقتصادي كشور و خوش‌بيني به آينده اقتصادي و سياسي، رشد محسوس حجم و ارزش معاملات تا حدود دو برابر و رشد حضور حقيقي‌ها در بازار همگي از موضوعات حمايت‌كننده رشد پايدار بازار سهام محسوب مي‌شوند. در مقابل فروش برخي حقوقي‌ها، سيگنال‌هاي منفي احتمالي از مذاكرات هسته‌اي و برخي اخبار از كاهش قيمت محصولات در بازارهاي جهاني از جمله عوامل تهديدكننده رشد كنوني بورس به‌شمار مي‌روند.

روزنامه دنياي اقتصاد موضوع پنج ضلعي گريز از توليد را بازتاب داد و نوشت: نتايج پايش‌هاي فصلي محيط كسب‌و‌كار و استعلام مشكلات بخش توليد و سرمايه‌گذاري در ايران، نشان مي‌دهد كه پنج عامل در رويگرداني از توليد در سال‌هاي اخير نقش كليدي داشته است. بر اساس گزارشي كه از سوي مركز پژوهش‌هاي مجلس تهيه شده، «درجه نازل امنيت اقتصادي»، «ضعف بازار سرمايه در تامين مالي توليد»، «مفاسد اقتصادي در دستگاه‌هاي اجرايي»، «وجود انحصارها و عدم شفافيت‌هاي گسترده در كسب‌و‌كار» و «دخالت‌هاي غيرموجه در اداره بنگاه‌ها» پنج ضلعي گريز كارآفرينان و سرمايه‌گذاران بالقوه براي حضور در بخش مولد كشور است.

اين روزنامه عنوان وداع با رييس مجلس خبرگان را بررسي كرد و نوشت: آيت‌الله محمدرضا مهدوي‌كني، رييس مجلس خبرگان رهبري كه از حدود پنج ماه پيش در بيمارستان به‌سر مي‌برد، صبح روز گذشته در سن 83 سالگي دار فاني را وداع گفت؛ شخصيتي كه رئيس‌جمهوري او را نماد روحانيت انقلابي و اعتدالي خواند و در پي درگذشت ايشان، دو روز عزاي عمومي اعلام كرد.

روزنامه دنياي اقتصاد موضوع سيگنال پيش‌نگر از روندآتي تورم را انعكاس داد و نوشت: بررسي شاخص توليدكننده در شهريورماه حاكي از اين است كه در آخرين ماه تابستان، نرخ‌هاي تورم توليد با كاهش مواجه بوده‌اند و نرخ ماهانه به كمترين سطح در سال‌جاري، نرخ متوسط سالانه به كمترين سطح در 30 ماه اخير و نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه سالانه به كمترين سطح پس از اجراي فاز اول هدفمندي رسيده است. با توجه به تخليه تاخيري تورم توليدكننده در شاخص اصلي تورم، مي‌توان انتظار داشت با تداوم نرخ‌هاي تورم توليد مربوط به شهريورماه در ماه‌هاي بعد، تورم مصرفي نيز به روند كاهشي خود تا پايان سال ادامه دهد.

اين روزنامه با بازتاب عنوان پژو شروط ايران را پذيرفت، نوشت: مديرعامل گروه صنعتي ايران‌خودرو از شروط ايران براي مشاركت با خودروسازان خارجي از جمله پژو و رنو رمزگشايي كرد و گفت: علاوه‌بر اينكه اين خودروسازان بايد در ايران سرمايه‌گذاري كنند، نوع قرارداد بايد به‌گونه‌اي تنظيم شود كه طرف مقابل اجازه ترك ايران را به‌راحتي نداشته باشد، بازارهاي صادراتي محصولات مشترك توليدي خود در ايران را در اختيار ما بگذارد، توليد محصول مشترك صورت گيرد و مركز تحقيقاتي نيز در كشور راه‌اندازي شود.

هاشم يكه‌زارع درخصوص دستورالعمل جديد وزارت صنعت، معدن و تجارت براي مشاركت خودروسازان داخلي با خارجي‌ها گفت: شروط خودروسازان داخلي براي مشاركت با خارجي‌ها، بستگي به نوع سرمايه‌گذاري دارد كه قرار است بين دو خودروساز صورت گيرد، اين در حالي است كه تيراژ توليد نيز در اين مشاركت نقش تعيين‌كننده‌اي دارد كه بر اساس اين دو فاكتور، دستورالعمل وزارت صنعت، معدن و تجارت قابليت اجرايي دارد. مديرعامل گروه صنعتي ايران خودرو افزود: سياست اين گروه صنعتي براي مشاركت با خودروسازان خارجي، حركت بر اساس سرمايه‌گذاري مشترك است، ضمن اينكه در مذاكراتي كه اين روزها با پژو و رنو داريم، اين پيش‌شرط‌ها را مطرح كرده‌ايم.

اول**2002**9131**1368**