بررسی جدیدترین یافته های علمی تولید و صادرات گل و گیاه در همایش ملی گل و گیاهان زینتی

كرج - ایرنا - جدیدترین یافته های علمی مرتبط با اقتصاد، تولید و صادرات گل و گیاهان زینتی در نخستین همایش ملی گل و گیاهان زینتی ایران در كرج، بررسی می شود.

به گزارش ایرنا، رییس نخستین همایش ملی گل و گیاهان زینتی روز سه شنبه در آیین گشایش این همایش كه در موسسه اصلاح، تهیه و تولید نهال و بذر كرج برگزار شد، افزود: دراین همایش با برگزاری كارگاههای آموزشی، جدیدترین دستاوردهای علمی در زمینه گل و گیاهان زینتی با حضور كارشناسانی از كشورهای هلند، ژاپن، تركیه و آذربایجان مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

'همایون آزادی' با اشاره به همكاری 10 سازمان و نهاد در برگزاری این همایش ملی، اظهار كرد: در همین ارتباط از مجموع 300 مقاله علمی دریافت شده 40 مقاله آن به صورت سخنرانی و پوستر در همایش ارایه می شود.

وی افزود: این همایش با شعار 'رشد صنعت گل و گیاهان زینتی، توسعه صادرات غیرنفتی' و با محوریت توسعه سازه ها و اتوماسیون گلخانه ای، به نژادی و به زراعی، ریزازدیادی و بیوتكنولوژی در توسعه گل و گیاهان زینتی، تغذیه و كشت هیدروپونیك برگزار می شود.

وی اظهار داشت: فیزیولوژی پس از برداشت، منابع ژنتیكی، توسعه و طراحی فضای سبز، آفات و بیماری های گل و گیاهان زینتی، اقتصاد و بازار گل و گیاهان زینتی، اقتصاد و بازار گل و گیاهان زینتی، تجاری سازی فناوری های نوین، توانمندی ها و چالش های صنعت گل كشور، فرهنگ و الگوی مصرف و اهمیت گیاهان زینتی در سلامت و حفظ محیط زیست از دیگر موضوعات موردبررسی در این همایش ملی است.* كرج به شهر جشنواره های گل كشور تبدیل می شود

'عباس زارع' مدیرعامل سازمان پاركها و فضای سبز شهرداری كرج نیز در این آیین گفت: كرج از دیرباز یكی از مراكز تولید گل و گیاه بخصوص گیاهان ریشه دار (نهال) در كشور بوده است.

وی با اشاره به ظرفیت های زیاد تولید گل و گیاه دراستان البرز، اظهار داشت: مناطق گرمدره، كلاك، آسیاب برجی، چهار باغ و هشتگرد از جمله مناطق مهم و مطرح كشور در تولید گل و گیاه هستند.

دبیر كمیته تخصصی فضای سبز كلانشهرهای كشور درادامه بیان داشت: سازمان پاركها و فضای سبز شهرداری كرج به عنوان تولید كننده و مصرف كننده گل و گیاه، برنامه ریزی مدونی برای برجسته تر كردن نقش این شهر درتولید گل و گیاه دارد.

مدیرعامل سازمان پاركها و فضای سبز شهرداری كرج یادآور شد: از دیگر برنامه این سازمان، راه اندازی یكی از مجهزترین نهالستان های كشور با مشاركت بخش خصوصی در زمینی به مساحت 120 هكتار است كه بخشی از این عرصه به تولید گل و گیاهان زینتی اختصاص می یابد.

وی افزود: با توجه به استعدادها و پتانسیلهای موجود در پوشش گیاهی كشور به نظر می رسد بخش دولتی با مشاركت و سرمایه گذاری بخش خصوصی و نهاد های تحقیقاتی، پژوهشی باید برای تكثیر و پرورش بسیاری از گونه های بومی و منطقه ای در فضای شهری اقدام كند.

زارع با اشاره به گذشته باغشهری كرج و میزان تولید گل و گیاه در این كلانشهر ادامه داد: كرج در گذشته دارای بازار خوبی در حوزه تولید گل و گیاه ریشه دار، درخت و درختچه بوده و تولیدات این منطقه به سایر نقاط كشور نیز ارسال می شده است.

به گفته وی، مدیریت شهری كرج در صدد است تا با برنامه ریزی مناسب، این كلانشهر را به شهر جشنواره های گل تبدیل كند.* سیستم دلالی باید از تجارت داخلی محصولات كشاورزی خارج شود

استاد گروه باغبانی دانشگاه تهران نیز در همایش ملی گل و گیاه گفت: بایستی تجارت داخلی محصولات كشاورزی از سیستم دلالی خارج و آن را وارد سیستم های تعاونی و شركت های تجاری دانش بنیان كنیم تا سهم ما در بازار جهانی زنده شود.

دكتر 'محسن كافی' افزود: متاسفانه توسعه كشاورزی همواره یكسویه بوده و تولید انبوه در اولویت قرار داشته لیكن باید به موضوع تنوع و كیفیت نیز توجه بیشتری شود.

وی بیان داشت: در كشور ما در بخش تولید كشاورزی بیشتر به سود توجه می شود و اگر تجارت محصولات

علمی شود، علاوه بر دولت، كشاورزان و تولید كنندگان نیز از منافع آن بهره مند خواهند شد.

كافی، تقویت تشكل ها، ایجاد شركت های تجاری بازرگانی با حضور دانشجویان و تاجران حرفه ای را از جمله راهكارهای رفع این معضل دانست و گفت: تاجرانی كه به صورت سنتی كار می كنند علاقه ای به محصولات خود ندارند و در صورت لزوم در عرصه های دیگر وارد نیز می شوند.

وی با اشاره به اینكه ایران یك دهم درصد سهم صادرات گل و گیاه در جهان را دارد، گفت: سهم ایران از این بازار طی 12 سال گذشته هیچ تغییری نكرده است.

نخستین همایش ملی گل و گیاهان زینتی ایران با حضور كارشناسان داخلی و خارجی از امروز( سه شنبه) در كرج آغاز شده است، برگزاری نمایشگاه گل و گیاهان زینتی از دیگر برنامه های این همایش دو روزه است.

693/ 691/ 1625