۲۹ مهر ۱۳۹۳،‏ ۱۷:۰۲
کد خبر: 81358173
۰ نفر
نااميد، معلول است

تهران-ايرنا- كامران عاروان مدرس رشته تاريخ در دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران مركز و سرپرست جامعه معلولان ايران كه از ناحيه پاي راست معلول است يكي از جمله معلولان است كه از موفقيت هايش در عرصه هاي مختلف از زندگي خصوصي تا اجتماعي براي ما مي گويد. او اعتقاد دارد: 'نااميد معلول است.'

عاروان كه اكنون سرپرست جامعه معلولان ايران با 50 هزار معلول جسمي و حركتي است به دليل معلوليت جسمي اش بارها زمين خورده و مورد تمسخر ديگران قرار گرفته، در دوران نوجواني و جواني اش به خاطر اينكه نمي توانست همچون ديگران راه برود، بدود و فوتبال بازي كند حسرت ها خورده است.

او در دوران تحصيل اش در مقاطع راهنمايي و دبيرستان براي اينكه حسرت نداشته هاي اش را نخورد و روحيه اش بيش از پيش تضعيف نشود بيشتر وقتش را در خانه گذراند و سعي كرد استعدادهاي اش را شكوفا كند.

عاروان با تلاش و پشتكارش توانست در مقطع كارشناسي رشته تاريخ دانشگاه تهران قبول شود.

وي در سال 76 نيز توانست رتبه اول كنكور كارشناسي ارشد در رشته تاريخ را كسب كند و پس از اخذ مدركش به عنوان پژوهشگر در مركز تحقيقات صداو سيما فعاليت كاري خود را آغاز كرد.

معلوليت عاروان باعث شد كه او براي ازدواجش هم دچار مشكل شود طوري كه هر كجا براي خواستگاري مي رفت به علت معلوليتش از دادن دختر به وي صرف نظر مي كردند.

تلاش هاي او بي نتيجه نماند و بالاخره در سال 81 موفق شد با خانمي كه همچون خودش از ناحيه پاي راست معلول است ازدواج كند.

حاصل ازدواج آنها پسر 11 ساله اي است كه بيش از آنكه به معلوليت پدر و مادرش توجه كند توانايي هاي آنان را باور دارد.

اين معلول معتقد است نااميدي معلول است و توانايي هاي افراد با معلوليت هاي جسمي از بين نمي روند.

عاروان مي گويد: معلولان بايد با سعه صدر در جامعه حضور يابند و استعداد هاي خود را شكوفا كنند و از تمسخر كردن ديگران ناراحت نشوند.

افراد سالم با تغيير دادن نگاهشان خود را لحظه اي جاي معلولان بگذارند، چشمانشان را ببندند و چند ساعتي روي ويلچر بنشينند يا با عصاي سپيد و چشمان بسته راه بروند تا موقعيت معلولان را درك كنند و با آنان همدل شوند.

عاروان هم اكنون و پس از پشت سر گذاشتن دنيايي از تجربه ها، سعي مي كند با برگزاري جشن ها و گردهمايي ها از درد ها و آلام ديگر معلولان در جامعه بكاهد.

اجتمام**7364** 1418

سرخط اخبار جامعه