۲۸ مهر ۱۳۹۳،‏ ۱۳:۳۶
کد خبر: 81356194
۰ نفر
تعهد و تخصص را فدای سیاست نكنیم

روزنامه شهرآرا مشهد در یاداشت روز دوشنبه 28مهرماه به قلم سید مصطفی خاتمی نقدی بر طرح انتخاب شهرداران با رای مستقیم مردم با عنوان 'تعهد و تخصص را فدای سیاست نكنیم' آورده است.

وقتی در نیمه دوم دهه هفتاد، موضوع تاسیس شوراهای شهر و روستا مطرح شد یكی از استدلالهای منطقی برای این موضوع، مشاركت دهی مردم در مدیریت شهرها و روستاها و افزایش نظارت آنان بر مدیران اجرایی بود.

شهرداران تا آن زمان منصوب دولت بودند اما باید بدون چشمداشت به بودجه دولتی و به صورت خودگردان شهر را اداره می كردند.

با تاسیس شورای شهر، انتخاب و نظارت بر عملكرد و عزل شهرداران در حوزه اختیارات شوراها قرار گرفت و اكنون زمزمه هایی مبنی بر انتخاب شهرداران با رای مستقیم مردم در شهرهای بالای دویست هزار نفر به گوش می رسد.

دلایل موافقان این طرح، دخالت شوراها در امور اجرایی، اختلافات میان شوراها و شهرداران، نبود امنیت شغلی برای شهردار و مواردی از این دست است.

اما به نظر می رسد انتخاب شهرداران با رای مستقیم مردم، نه تنها در رفع مشكلات تاثیر چندانی ندارد بلكه معضلات جدید و جدی تری را نیز به دنبال خواهد داشت.

1 - همواره یكی از آسیبهای مدیریت شهری آلوده شدن به كشمكشهای سیاسی بوده است.انتخاب شهردار در یك انتخابات عمومی، شرایط مدیریت شهری را سیاسی تر از آنچه هست خواهد كرد.

نكته تامل برانگیز آنجاست كه به دلیل نبود زمینه و فرصت كافی در ایام محدود انتخابات، برای شناخت كاندیداهای مدیریت شهر، فرصت عرض اندام برای جریانهای سیاسی، باندهای قدرت و ثروت فراهم می شود.

به ویژه آن كه طبق قانون فعلی، انتخابات مدیریت شهری همزمان و تحت تاثیر انتخابات ریاست جمهوری برگزار می شود كه بی شك زمینه شناخت اصلح را برای مردم به شدت كاهش خواهد داد.

2- انتخاب شهردار با رای مستقیم مردم نه تنها اختلافات را كمتر نمی كند بلكه از آنجایی كه شهردار، خاستگاهش را شورا نمی داند زمینه پاسخگویی و تعامل كمتر شده و در نتیجه اختلافات و سو تفاهمات بیشتر و عمیق تر می شود.

هنوز از ذهن بسیاری از ما خاطره شهردارانی كه منتخب شوراها بودند اما گاه از نظارت شورا می گریختند و حتی مصوبات آن را نادیده می گرفتند پاك نشده است.

3- به دلیل گستردگی نهادهای دولتی و عمومی هر چه سطوح مدیریتی از سطح كشوری پایین می آید نظارت به مراتب سخت تر می شود.

از سوی دیگر شهرداریها به دلیل آن كه مردم بسیاری به آن رجوع می كنند به دلایل مختلف زمینه مناسبی برای تخلفات و مفاسد را در خود دارند.

این شوراها می توانند با توجه به عقبه مردمی، نظارت خوبی بر شهرداری داشته باشند نمی توان هم داعیه افزایش و استمرار مشاركت مردمی را داشت و هم قدرت و اختیارات شوراها به عنوان نماینده مردم را روز به روز تضعیف كرد.

انتخاب مستقیم شهردار با رای مردم مشاركت آنان را هر چند گسترده به یك روز انتخابات محدود خواهد ساخت اما یك شورای مقتدر، تضمین كننده مشاركت مستمر مردم بر مدیریت شهری است.

تحدید اختیارات شوراها نه تنها به مردمی شدن مدیریت شهری كمك نمی كند بلكه نقض غرض اولیه است.

4- گرچه تجربه شوراها خالی از نقص و روزهای تلخ نبوده است اما از همان دوره اول، مشاركت نمایندگان مردم در تصمیم گیری در بیشتر شهرها تحولات مثبتی را در مقایسه با دوره پیش از آن یعنی دوره شهرداران منصوب دولت در پی داشته است.

اكنون توجیهی برای كمرنگ كردن حضور و نقش شوراها وجود ندارد بهتر آن كه برخی به خاطر دستمالی قیصریه را به آتش نكشند.

انتهای پیام/