نامه فیلیپین به سازمان ملل و 193 كشور در خصوص اختلافات ارضی با چین

كوالالامپور- ایرنا - فیلیپین در نامه ای به 'بان كی مون' دبیر كل سازمان ملل متحد طرح اقدام سه گانه خود و چگونگی برخورد با اختلافات ارضی این كشور با چین در دریای چین جنوبی را تشریح كرد.

به گزارش ایرنا، وزارت امور خارجه فیلیپین روز شنبه در بیانیه ای اعلام كرد این نامه همچنین برای 193 عضو سازمان ملل متحد ارسال شده و در آن مانیل از جامعه بین المللی خواسته است از این طرح برای حل صلح آمیز اختلافات ارضی فیلیپین و چین كه بسیار خطرناك است، پشتیبانی كنند.

بنابراین گزارش، 'لیبران كاباكتولان' نماینده دائم فیلیپین در سازمان ملل متحد در بیانیه ای قبل از نشست كمیته ششم (حقوقی) این سازمان توضیح داد كه اقدام سه گانه برای توقف فعالیت هایی است كه امكان دارد تنش ها بین فیلیپین و چین را تشدید كند.

وی گفت كه این طرح 'یك چارچوب مثبت، جامع و سازنده' و تركیبی از طرح های صلح آمیز كشورهایی است كه با چین بر سر مالكیت بخش هایی از دریای چین جنوبی اختلاف دارند.

براساس گزارش روز شنبه تارنمای 'استار'، نماینده دائم فیلیپین در سازمان ملل با اشاره به فعالیت های اخیر چین در آب های مورد مناقشه، گفت كه برنامه عمل سه گانه پیشنهادی مانیل شامل روش های فوری، میان مدت و نهایی برای رسیدگی به فعالیت های تحریك آمیز و بی ثبات كننده در دریای چین جنوبی است.

چین و فیلیپین بر سر مالكیت جزایر 'رنای' كه پكن از آن به عنوان جزایر 'نن شا' یاد می كند و تپه های دریایی جانسون اختلاف دارند.

آبهای دریای چین جنوبی كه از منابع سرشار نفت و گاز و شیلات برخوردار است محل چالش بین چین و فیلیپین است.

چین مدعی مالكیت مطلق بر آبهای دریای چین جنوبی است و همواره از مدعیان دیگر از جمله فیلیپین، ویتنام و ژاپن خواسته تا از طریق گفت وگوی دو جانبه به این تنش ها پایان دهند.

'بنینو آكینو' رییس جمهور فیلیپین كه شهریورماه امسال به اروپا سفر كرد به رایزنی با برخی مقامات بلندپایه این قاره به منظور حل و فصل اختلافات ارضی این كشور با پكن بر سر مناطقی از دریایی چین جنوبی پرداخت.

چین پیش از این نیز به فیلیپین هشدار داده است از بین المللی كردن مساله منازعات دریایی میان دو كشور بر سر تملك جزایر دریای جنوبی چین پرهیز كند.

فیلیپین فروردین ماه امسال اعلام كرد این اختلاف را به دادگاه بین المللی سازمان ملل متحد برده است و پكن تاكید دارد درخواست مانیل برای داوری بین المللی در خصوص این اختلافات هرگز مورد قبول چین قرار نخواهد گرفت.

از سوی دیگر چین تاكید دارد كشورهای این منطقه دارای بیانیه ای در باره حل و فصل اختلافات مرتبط با دریای چین جنوبی هستند كه فیلیپین باید به آن پایبند بوده و راه صحیح را كه گفت وگو و رایزنی است طی كند.

آساق**1611