۲۵ مهر ۱۳۹۳،‏ ۱:۰۰
کد خبر: 81351785
۰ نفر
نخست وزير عراق دوشنبه به تهران مي آيد

بغداد-ايرنا- حيدر العبادي نخست وزير عراق، روز دوشنبه در سفري رسمي، راهي تهران مي شود.

يك منبع رسمي در بغداد روز پنجشنبه به خبرنگار ايرنا گفت، وزيران نفت، برق، اقتصاد و بازرگاني در اين سفر نخست وزير عراق را همراهي خواهند كرد.

ديدار با مقامات ايراني و گفت و گو در خصوص مهمترين مسايل منطقه اي و نيز روابط دو كشور از جمله اهداف اين سفر عنوان شده است.

منبع ياد شده گفت، انجام اين سفر در شرايط فعلي، ضرورت رايزني هاي دو كشور پيرامون تحولات و نيز تحركات تروريستي در منطقه و عراق را يادآوري مي كند و نشانگر نقش و اهميت جمهوري اسلامي ايران در منطقه و جايگاه بين المللي اين كشور است.

وي با توجه به نقش ايران در جنگ عليه تروريسم در منطقه و حمايت هاي ايران از دولت و ملت عراق، گفت: سفر العبادي به تهران از اهميت بالايي برخوردار خواهد بود.

ايران و عراق در حال حاضر روابط گسترده اقتصادي و تجاري و بويژه در بخش هاي خدمات فني و مهندسي با يكديگر دارند.

هم اكنون شركت هاي ايراني، در امور ساختماني، راهسازي، پل سازي و نيز احداث خطوط لوله انتقال گاز ايران به شهرهاي مختلف عراق مشغول هستند و چند پروژه انتقال برق و ساخت نيروگاه نيز ميان دو كشور در حال اجراست.

شركت هاي ايراني بر خلاف ساير شركت هاي بين المللي كه عراق را با شروع حملات داعش در خردادماه گذشته ترك كردند، طي اين مدت هيچ پروژه اي را تعطيل نكرده اند.

حجم پروژه هاي دو كشور در سال جاري به 4 ميليارد و 200 ميليون دلار رسيده است.

دو كشور همچنين بيشترين حجم سفرهاي زيارتي و سياحتي را با يكديگر دارند، بطوري كه در پايان سال 92 اعلام شد كه يك ميليون و 700 هزار عراقي در اين سال از ايران ديدن كرده اند.

سالانه حدود يك ميليون و 300 هزار ايراني نيز براي زيارت عتبات عاليات به عراق سفر مي كنند.

خاورم*1*1770*