منوچهر متكی: مواضع تیم دیپلماسی ایران در مذاكرات هسته ای درست و اصولی است

گرگان - ایرنا - منوچهر متكی وزیر اسبق امور خارجه ضمن قدردانی ازمواضع درست و اصولی تیم دیپلماسی ایران در مذاكرات هسته ای، گفت: آمریكا در موضوع هسته ای طی 12 سال گذشته همه مدل های برخورد با ایران را امتحان كرد اما به نتیجه نرسید.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی متكی پنج شنبه شب در بزرگداشت هفتمین سالگرد ارتحال آیت الله 'سیدحبیب طاهری گرگانی' نماینده فقید مردم گلستان در مجلس خبرگان رهبری در حسینیه آذربایجانی های شهر گرگان، افزود: آمریكا چاره ای جز به رسمیت شناختن حق غنی سازی هسته ای ایران ندارد.

وی با بیان اینكه دانش غنی سازی هسته ای در ایران بومی سازی شده است و هیچ قدرتی نمی تواند آن را از ملت ایران سلب كند، گفت: آمریكا چاره ای جز مصالحه و به رسمیت شناختن این حق قانونی ملت ایران ندارد.

وی ابراز داشت: مذاكرات تیم هسته ای ایران كه بر اساس مواضع اصولی جمهوری اسلامی و رهبری نظام به پیش می رود بخوبی توانسته نگرانی ها را رفع كند و امروز آمریكا باید به حرف عقلا و كارشناسان خود و نه افراطیون و صهیونستها را گوش كند و حق ایران در داشتن انرژی هسته ای را به رسمیت بشناسد.

متكی اضافه كرد: ملت ایران نیز همچون رهبر خود پشتیبان تیم دیپلماسی هسته ای هستند و هرگز زیر بار حرف زورگویان نخواهند رفت و در مقابل زیاده خواهی های خواهند ایستاد.

وی در ادامه با اشاره به تحولات 15 سال اخیر منطقه خاورمیانه نقش جمهوری اسلامی را در این تحولات مهم و اثر گذار دانست و تصریح كرد: جمهوری اسلامی در آگاهی بخشی و نشان دادن مسیر و بیداری ملت ها سهم بسزایی داشته است.

وزیر اسبق امور خارجه خاطرنشان كرد: انقلاب اسلامی ایران هیمنه قدرت های جهانی را كه هرگز تصور نمی كردند مواضع آنان از سوی دیگر كشورها زیر سوال برود شكست و امروز این قدرت ها در كشورهایی چون افغانستان، عراق و سوریه با شكست مواجه شده اند و هر روز مواضع متفاوتی از خود بروز می دهند.

متكی، اعلام مواضع متفاوت از سوی قدرت های بزرگ از جمله آمریكا در مسائل منطقه ای و جهانی را نشان ضعف و ناتوانی آنان دانست و گفت: آمریكایی ها حتی حاضر نیستند برای شكست های خود از مردم خودشان عذرخواهی كنند.

وی، روی كار آوردن گروهگ تروریستی موسوم به داعش را از جمله طرح های آمریكا برای ضربه زدن به انقلاب اسلامی دانست و گفت: به زعم آنها ارائه الگوی بدلی از جمهوری اسلامی و نشان دادن تصویری وارونه و خشن از اسلام از اهداف تشكیل این گروهك بود.

متكی اظهار داشت: امروز عملكرد گروهك تروریستی داعش به وضوع نشان می دهد كه راهشان تروریستی و راه آمریكا و رژیم صهیونیستی بوده و حركت آنان نیز برخلاف مبانی اسلام است.

وزیر اسبق امور خارجه اضافه كرد: امروز جمهوری اسلامی باوجود همه سنگ اندازی ها به مسیر عزت و اقتدار خود ادامه می دهد زیرا الگوی حركتی آن برگرفته از اسلام ناب محمدی (ص) و ولایت فقیه است كه توسط امام راحل و اكنون خلف شایسته ایشان بدرستی ترسیم و تبیین شده است.

وی با بیان اینكه ایران نقش تاثیرگذار خود در منطقه را بدرستی ایفا می كند، پیشنهاد كرد: تجارب جمهوری اسلامی طی 35 سال گذشته درقالب كتاب تدوین و در اختیار ملت های منطقه در مبارزه علیه استكبار قرار گیرد.

متكی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به شخصیت ممتاز آیت الله سید حبیب طاهری گرگانی، ایشان را به حق مجاهد راه خدا دانست و گفت: همه دغدغه این عالم ربانی بیان دقیق مبانی اسلام راستین و خط صحیح انقلاب اسلامی بود.

وی، جامع نگری و اشرافیت بر مسائل، مردمی بودن، دشمن شناسی، افشای چهره واقعی منافقین و جریان های انحرافی و اخلاص را از ویژگی های شاخص آیت الله طاهری برشمرد و افزود: این ویژگی ها ازجمله ویژگی های عالمان دین است.

متكی، حفظ مبانی مكتب اسلام را بزرگترین رسالت روحانیت دانست و اضافه كرد: روحانیت در تاریخ اسلام، تاریخ 150ساله دوران معاصر و بالاخص در پیروزی انقلاب اسلامی كارنامه بسیار درخشانی دارد و اعتقاد و باور مردم نیز به این قشر ناشی از مبارزات آنان علیه ظلم و جور و حفظ اسلام است.

وی تصریح كرد: مرحوم آیت الله طاهری از حقانیت اسلام و انقلاب اسلامی نه تنها در گفتار بلكه در عمل دفاع كرد و تقدیم فرزند شهیدش در راه انقلاب نمونه بارز عمل این عالم ربانی بود.

در این مراسم استاندار و جمعی از مدیران استان گلستان و شماری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، علما و روحانیون و اقشار مختلف مردم شیعه و سنی این استان حضور داشتند.

/7479/2729