۲۲ مهر ۱۳۹۳،‏ ۱۴:۲۳
کد خبر: 81348634
۰ نفر
كلیسای وانك ، نماد همزیستی مسالمت آمیز ادیان توحیدی

اصفهان - ایرنا - كلیسای وانك یا آمنا پركیج (نجات دهنده همگان) یا 'سن سور' با پیشینه قریب 350 سال، نمادی از همزیستی مسالمت آمیز ادیان توحیدی و شاهكاری از معماری و هنر در محله جلفای شهر تاریخی اصفهان است.

به گزارش ایرنا، خلیفه گری ارامنه اصفهان همت بر این دارد كه پس از سه قرن و نیم از ساخت كلیسای وانك، آیینی در گرامیداشت این بنا در محله جلفای اصفهان برگزار كند.

بنای مذهبی و تاریخی كلیسای وانك كه شكوه عظیم و برج ساعت آن از فاصله دور مشخص است از زیبایی و شهرت خاصی برخوردار است.

این كلیسا مركز تربیت كشیش و خلیفه و كانون ارتباط ارمنیان شهر اصفهان با جهان ارامنه بوده است.

این كلیسا به دستور شاه عباس دوم و تشویق خلیفه وقت (داوید اول)، با صرف هزینه ای گزاف و درمدت 9 سال، در محله جلفا ساخته شد.

كلیسای وانك را می‌توان از لحاظ طلاكاری‌ در سقف و همچنین سطح داخل گنبد و نقاشی‌های تاریخی زیبا جزو زیباترین كلیساهای جلفای اصفهان نام برد.

درون كلیسای وانك و دیوارهای اطراف، تمامی از تزیینات نقاشی رنگ و روغن و آب طلا به سبك ایرانی و تصاویری از حضرت مسیح (ع) مزین شده كه متاثر از نقاشی ایتالیایی است.

سردر این ورودی منظره‌ای از داخل دیر با كاشی لاجوردی و خاكستری مزین شده بالای تصویر به خط ارمنی این چنین نوشته شده 'دیر ناجی همگان ، محلی برای راهبان'.

بعد از ورود، دالانی است كه در دو طرف دالان دو اتاق وجود دارد كه قبلا در آن اتاق‌ها به امور مربوط به ارامنه رسیدگی می‌كردند؛ ولی اكنون یكی به عنوان مغازه‌ای كوچك و دیگری به عنوان اتاق نگهبانی استفاده می‌شود. دالان به سمت پلكان ورودی می‌رود.

در سمت راست پلكان برج ناقوس واقع است. در زیر این برج دو قبر وجود دارد؛ این قبرها متعلق به سربازی ارمنی و دیگری متعلق به پیشوای ارمنی است.

این برج 38 سال بعد از بنای اصلی دیر ساخته شده‌، هزینه آن را تاجری ارمنی به اسم هوانجان جمالیان به عهده گرفته است.

در سمت راست این بنا (برج ناقوس) كتیبه‌ای بزرگ به رنگ آبی مشخص است و دور آن را سنگهای صلیبی احاطه كرده‌اند این سنگهای صلیبی به زبان ارمنی (خاچ كارم نام دارند یعنی همان سنگ صلیبی) این سنگها از كلیساهای ویران شده جلفا به این مكان آورده شده و در این دیوار نصب شده‌اند.

در قسمت سمت چپ برج ناقوس بنای یادبودی چشم بیننده را به خود جلب می‌كند این بنا، یادبودی از قتل‌عام ارامنه‌ است كه در سال 1915 میلادی به دست تركان عثمانی صورت گرفته هر ساله در این مكان در روز 23 آوریل مراسم برگزار می‌شود كه مردم (ارامنه) جمع شده و شمع روشن می‌كنند و یاد شهدای ارمنی را گرامی می‌دارند.

سیصد و پنجاهمین سالگرد تاسیس كلیسای وانك اواخر مهر امسال در اصفهان برگزار می شود.

اسقف اعظم ارامنه اصفهان و جنوب ایران از برگزاری مراسم بزرگداشت تاسیس كلیسای وانك با حضور نخست وزیر ارمنستان وهیات همراه در 29 مهر خبر داد.

بابكن چاریان در این باره گفت: در این مراسم كه یكی از مهمترین رویدادهای جامعه ارامنه محسوب می شود پیشوای مذهبی ارامنه حوزه سلیسی لبنان جاثلیق آرام اول نیز حضور خواهد داشت.

وی با اشاره به اهمیت كلیسای وانك در میان كلیساهای ارتدكس افزود: بازدیدكنندگان زیادی از سراسر دنیا از این كلیسا بازدید می كنند و تعامل مثبت ادیان توحیدی در ایران را به چشم می بینند.

اسقف اعظم ارامنه اصفهان با اشاره به تاریخ 400 ساله زندگی ارامنه در ایران گفت: ارامنه اصفهان تلاش زیادی برای خنثی كردن تبلیغات برخی از كشورها علیه ایران كرده اند.

در آیین گرامیداشت سالروز تاسیس كلیسای وانك پژوهشگرانی از كشورهای آمریكا، ارمنستان و لبنان حضور خواهند داشت.

این آیین به مدت چهار روز برگزار می شود.

گ/510/ 546م/ 684