۱۹ مهر ۱۳۹۳، ۱۷:۴۰
کد خبر: 81345697
T T
۰ نفر
فعالیت های مجمع جهانی تقریب مذاهب وارد فاز جدیدی شده است

تهران - ایرنا - دبیركل مجمع جهانی تقریب مذاهب گفت: فعالیت های این مجمع وارد فاز جدیدی شامل میدانی كردن فعالیت های تقریبی، گسترش و تبدیل آن به پروژه های عملیاتی شده است.

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی ایرنا، آیت الله محسن اراكی روز شنبه در نشست خبری به مناسبت بیست و چهارمین سالروز تاسیس مجمع جهانی تقریب مذاهب اظهار امیدواری كرد كه با بهره گیری از رسانه های جمعی، پیام وحدت، همبستگی و یكپارچگی بین جوامع گسترش یابد و زمینه شكل گیری امت واحده اسلامی فراهم شود؛ همچنین جریان های ضد تقریبی منزوی شود و از حضور در جوامع اسلامی دور نگه داشته شوند.

وی با اشاره به فعالیت های گسترده مجمع جهانی تقریب در 6 ماه نخست سالجاری افزود: برای نخستین بار نشست هایی بین علمای مذاهب در چارچوب گفت و گوی بین المذاهب در حوزه علمیه قم راه اندازی شد و گفت و گوهای مفیدی بین علمای بزرگ كشور اندونزی و حوزه علمیه قم انجام شد.

اراكی، به تشكیل اتحادیه علمای مقاومت اشاره كرد و گفت: كشورهای آزادیخواه در سراسر جهان در برهه كنونی با مشكل سلطه استكبار مواجه هستند و در منطقه خاورمیانه رژیم صهیونیستی كه دست افزار استكبار جهانی است، حدود ۵۰ روز در نوار غزه وحشیانه ترین جنایات را مرتكب شد.

وی تصریح كرد: این جنایت ها خود دلیل روشنی برای تشكیل چنین اتحادیه ای بود تا بتواند تلاش های علمای اسلام را در جهت حمایت از مقاومت سازماندهی كند.

آیت الله اراكی گفت: نخستین گام فعالیت این اتحادیه، جمع آوری كمك های مردمی برای بازسازی غزه بود كه اقدام های خوبی در این زمینه در حال انجام است و طی روزهای آینده نخستین نشست كمیته مركزی این اتحادیه در بیروت تشكیل و دبیر كل و اعضای آن تعیین خواهند شد.

وی افزود:‌ همچنین در این نشست، نسبت به ارایه كمك های مردمی برای بازسازی غزه برنامه ریزی می شود.

دبیركل مجمع جهانی تقریب مذاهب، با اشاره به برگزاری نشست های مشترك داخلی در استان های كرمانشاه، ارومیه، سیستان بلوچستان، خراسان شمالی بین علمای شیعه و سنی افزود: در این اجلاس ها علاوه بر گفت و گوهای علمی و مذهبی، برنامه هایی برای نزدیكتر شدن علمای شیعه و سنی در نظر گرفته شد، تا فرصت تفرقه از دشمنان اسلام گرفته و راه برای وحدت و انسجام واقعی بین پیروان مذاهب مختلف هموار شود.

وی ادامه داد: در 6 ماه نخست امسال دوره هایی آموزشی برای طلاب حوزه علمیه قم، دانشجویان و فرهنگیان برگزار شد كه هدف آن آشنایی با روش های تقریبی و آموزش های مربوط به زندگی تقریبی، نحوه تعامل با مذاهب مختلف، گسترش فرهنگ تقریب و داشتن جامعه یكدست و منسجم بود.

دبیركل مجمع جهانی تقریب زمینه سازی و تلاش برای برگزاری كنفرانس وحدت در سالجاری را از دیگر اقدامات مجمع تقریب عنوان كرد و گفت: امسال چندین كنفرانس تخصصی از جمله كنفراس های بانوان جهان اسلام، بازرگانان و عاملان اقتصادی تقریبی، ویژه علمای مقاومت، احزاب اسلامی و ویژه فرهنگیان نیز برگزار می شود.

آیت الله اراكی با اشاره به برگزاری نمایشگاه های تقریبی در هفته وحدت امسال افزود: در این هفته برنامه های هنری، ورزشی و شب شعرهای تقریبی و وحدتی نیز اجرا می شود و از شخصت های برجسته تقریبی شیعه و سنی تجلیل به عمل می آید.

دبیر كل مجمع جهانی تقریب مذاهب، برگزاری جایزه جهانی مصطفی (ع) را نیز از دیگر برنامه های هفته وحدت عنوان كرد و گفت: این برنامه به همت معاونت فناوری ریاست جمهوری برگزار می شود و فیلم محمد رسول الله (ص) نیز اكران خواهد شد.

دبیر كل مجمع تقریب تصریح كرد: در بسیاری از كشورهای اسلامی از جمله پاكستان، افغانستان، لبنان و اندونزی شاهد همگرایی بین علمای شیعه و سنی هستیم و می توان از افغانستان به عنوان كشوری الگو در این زمینه یاد كرد، چرا كه در این كشور برنامه های خوبی در راستای وحدت بین شیعه و سنی انجام گرفته است.

وی افزود: انتظار داریم سیاست مداران عربستان سعودی نیز درمورد تقریب پیشگام شوند و این كشور كه پذیرای سالانه 2 میلیون زائر خانه خدا است، به محل وحدت جهان اسلام تبدیل شود.

آیت الله اراكی خاطر نشان كرد: اگر كشورهای اسلامی با یكدیگر متحد شوند، زمینه امت واحده اسلامی فراهم می شود و امیدواریم همه كشورهای اسلامی به هوش آمده و در راه تقریب و وحدت در جهان اسلام تلاش كنند.

دبیركل مجمع جهانی تقریب مذاهب، درباره راهكاری عملی این مجمع برای مقابله با جریان افراط و تفریط و تفرقه بین شیعه و سنی، گفت: راهكار ما تشكیل همایش های مختلف در این زمینه و مشاركت در آنها است.

آیت الله اراكی یادآور شد: در این جهت، سال گذشته 'كمیته مساعی حمیده' تشكیل و مقرر شد شخصیت های اسلامی با گروه های متخاصم گفت و گو كنند تا اختلاف ها كاهش یابد.

وی با بیان اینكه برای كمیته مساعی حمیده 6 كمیته فرعی در نظر گرفته شده است، ادامه داد: قرار است شخصیتهای با نفوذ حوزه های مختلف برای نزدیك شده دیدگاه ها تلاش هایی انجام دهند.

آیت الله اراكی خاطرنشان كرد:مجمع جهانی تقریب مذاهب اكنون 30 نمایندگی در كشورهای مختلف دارد كه به دنبال افزایش این نمایندگی ها و فعالیت بیشتر در جهت عملیات تقریبی هستیم.

دبیر كل مجمع تقریب مذاهب، با اشاره به اقدام های این مجمع برای مقابله با شبهه های واردشده به قرآن و اسلام توسط افراطیون، از راه اندازی سه جریان بین المللی به نام های عشق محمد (ص)، عشق قرآن و جریان عشق حسین (ع) خبر داد.

آیت الله اراكی، درباره فعالیت های انتشاراتی مجمع تقریب در خارج از كشور نیز گفت: در زمینه نشر، دو حوزه معاونت فرهنگی و پژوهشگاه تقریبی فعال هستند و به طور مثال تاكنون بیش از 300 پروژه تقریبی به زبانهای مختلف در مجمع ترجمه شده است.

وی همچنین با اشاره به فعالیت های دانشگاه مذاهب اسلامی در زمینه نشر گفت: كشورمان علاوه بر تحریم های اقتصادی، در زمینه نشر آثار نیز محاصره است.

فراهنگ**7537**1027
۰ نفر

سرخط اخبار فرهنگ