بیكاری جوانان كاهش اما نرخ بیكاری زنان جوان افزایش یافته است

تهران - ایرنا - در حالی كه نرخ بیكاری جوانان از بهار تا تابستان 93 معادل 1.9 درصد كاهش یافته اما نرخ بیكاری زنان جوان 0.2 درصد افزایش یافته است.

براساس گزارش چكیده نتایج طرح آمارگیری نیروی كار تابستان 93 كه از سوی مركز آمار ایران انتشار یافته است، نرخ بیكاری جوانان 15 تا 24 ساله در بهار امسال 22.9 درصد بود كه این رقم در تابستان به 19.1درصد تقلیل یافت.

نرخ بیكاری زنان در گروه سنی یادشده نیز در بهار 93 معادل 43.4 درصد بود كه این نرخ در فصل تابستان به 43.6 درصد افزایش یافت.

آمارهای ارائه شده از سوی مركز آمار ایران به گونه ای است كه نرخ بیكاری به نظر نه تنها نگران كننده نمی آید بلكه با تك رقمی شدن موجبات شادی دست اندركاران را فراهم كرده و این درحالی است كه تعداد بیكاران در كشور از سوی مسئولان همواره بیش از آنچه مركز آمار ایران ارائه داده، اعلام شده است به طوری كه وزیر امور اقتصادی و دارایی بارها اعلام كرده تعداد بیكاران در كشور بزودی با 4.5 میلیون فارغ التحصیل دانشگاهی كه به بازار كار وارد می شوند، با سونامی بیكاری 10میلیونی مواجه خواهد شد.

بی تردید، در صورتی كه آمار اعلام شده از سوی وزیر اقتصاد نمایی از واقعیت درون جامعه باشد، تعداد بیكاران كشور باید هم اكنون نزدیك به 5.5 میلیون نفر باشد و 2 میلیون و 257 هزار و 194 نفری كه مركز آمار ایران اعلام كرده، كمی با واقعیت درون جامعه تناقض دارد.

هم اكنون معضل بیكاری در خانواده ها به گونه ای است كه هر خانواده دارای جوان با این معضل مواجه است. شاید نیاز نباشد خیلی راه دور برویم زیرا اگر ساعت 10 صبح(ساعت كاری) از خیابانهای شهر عبور كنیم با خیل جمعیتی كه باید در كارگاهها و یا موسسات اقتصادی مشغول به كار باشند، مواجه خواهیم شد.

ابراهیم رزاقی كارشناس اقتصادی معتقد است: در ایران به ازای هر 30 نفر یك مغازه وجود دارد(در كشورهای توسعه یافته به ازای هر 500 نفر یك مغازه وجود دارد)و این در حالی است كه بسیاری از مغازه داران به طور عملی بیكار هستند و شاید در تمام طول روز یك مراجعه كننده هم نداشته باشند. در واقع این از نوع بیكاری پنهان است.

همچنین مركز آمار ایران شاخص اشتغال ناقص را 8.6 درصد اعلام كرده است.

براساس تعاریف مركز آمار ایران، اشتغال ناقص شامل تمام شاغلانی است كه در هفته مرجع، حاضر در سركار یا غایب موقت از محل كار بوده و به دلایل اقتصادی نظیر ركود كاری، پیدا نكردن كار با ساعت كار بیشتر، قرار داشتن در فصل غیر كاری و... كمتر از 44 ساعت كار كرده، خواهان و آماده برای انجام كار اضافی در هفته مرجع بوده اند.

به عبارتی 8.6 درصد از شاغلان كشور زمان مراجعه برای آمارگیری، شغلی ندارند، ساعات كار اندكی دارند و یا در فصل غیر كاری هستند.

تردیدی نیست، به دلیل ركود بازار كار در سالهای اخیر جوانان به دلیل عدم موفقیت در بازار كار جذب مراكز آموزشی شده اند تا بتوانند چند سالی را برای ورود به بازار كار عقب بیاندازند.

همانگونه كه علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی اعلام كرده اند بازار كار ایران طی چند سال آتی با هجوم جوانان تحصیلكرده مواجه خواهد شد و اگر امروز نتواند پاسخگوی بیكاری جوانان باشد باید در آینده ای نه چندان دور پذیرای جوانی با تحصیلات عالی كارشناسی ارشد و یا دكتری باشد و این در حالی است كه مطابق تحقیقات سازمان همیاری اشتغال دانش آموختگان، بیشترین تعداد بیكاران در رشته‌های مهندسی، ساخت و تولید با 251‌هزار و 402‌نفر و پس از آن نیز 222‌هزار و 112‌نفر در رشته‌های علوم اجتماعی، بازرگانی و حقوق قرار دارند.

همچنین آمارهای ارائه شده نشان می دهد، از مجموع بیش از 768‌ هزار نفر بیكار فارغ‌التحصیل دانشگاهی 363‌هزارو 740‌نفر مرد و 404‌ هزار و 311‌ نفر زن هستند كه بالاترین تعداد مردان بیكار در رشته مهندسی، ساخت و تولید با 178‌هزارو 461‌نفر است و بیشترین تعداد زنان بیكار نیز با 134‌هزار و 791‌ نفر در رشته علوم اجتماعی، بازرگانی و حقوق تحصیل كرده‌اند.

در مجموع 100‌ هزار و 912‌ نفر مرد و زن در رشته‌های علوم انسانی و هنر و 76‌ هزار و 191‌نفر در علوم ریاضی و كامپیوتر بیكار هستند.

رشد اقتصادی حاصل شده در ماههای اخیر باید تداوم یابد، اگر رشد اقتصادی منجر به ایجاد شغل و بنگاههای اقتصادی نشود و فقط بر تامین درآمد از فروش نفت حاصل شود این خوشی بی دوام است زیرا نفت كالایی است كه همواره قدرتهای بزرگ جهانی می توانند با تحریم آن اقتصادی را روبه افول سوق دهند.

برای رهایی از معضل بیكاری باید از اقتصاد نفتی دوری كنیم.

مركز آمار ایران در تعریف اشتغال آورده است: تمام افراد 10 ساله و بیشتر كه در طول هفته مرجع، طبق تعریف كار، حداقل یك ساعت كار كرده و یابنا به دلایلی به طور موقت كارشان را ترك كرده باشند، شاغل محسوب می شوند.

براستی اگر این تعریف مركز آمار ایران از اشتغال تغییر كند نرخ بیكاری به چه رقمی خواهد رسید؟

اقتصام( 5)9123**1558