هيات اقتصادي ويتنام به جنوب خوزستان سفر مي كند

آبادان - ايرنا - رييس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي آبادان با تاكيد بر لزوم استفاده از ظرفيت ها براي جذب سرمايه گذاري خارجي در منطقه آزاد اروند گفت: يك هيات اقتصادي ويتنام اواخر مهر براي نخستين بار پس از پيروزي انقلاب اسلامي به چند شهر جنوب خوزستان از جمله آبادان سفر مي كند.

'غلامرضا اكبري زاده' روز شنبه در گفت و گو با ايرنا افزود: اتاق بازرگاني آبادان و اتاق بازرگاني كشور ويتنام در اين سفر، تفاهم نامه همكاري دوجانبه امضاء مي كنند.

وي هدف از حضور هيات ويتنامي را در آبادان، آشنايي با امكانات و زيرساخت هاي اقتصادي، توليدي، صنعتي و گردشگري شهرستان هاي آبادان، خرمشهر، ماهشهر و شادگان عنوان كرد و گفت: هيات ويتنامي در اين سفر چهار روزه از مراكز اقتصادي و گردشگري شهرستان هاي يادشده ديدن مي كند.

رييس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي آبادان افزود: قائم مقام و معاون بين الملل اتاق بازرگاني كشور ويتنام، روسا و معاونان اتاق هاي بازرگاني شهرهاي هانوي، هوشي مين و هايفونگ به همراه تجار فعال در زمينه صنايع غذايي، پتروشيمي و لاستيك و پلاستيك در اين سفر حضور دارند و با تجار و فعالان اقتصادي خوزستان در زمينه هاي اقتصادي و تجاري تبادل اطلاعات مي كنند.

وي با اشاره به ظرفيت هاي سرمايه گذاري موجود در منطقه آزاد اروند اظهار كرد: امكانات سرمايه گذاري در تمام زمينه هاي اقتصادي، كشاورزي، توليدي و گردشگري وجود دارد.

اكبري زاده، همجواري با كشورهاي حوزه خليج فارس و عراق را از جاذبه هاي اصلي سرمايه گذاري خارجي در منطقه آزاد اروند دانست و افزود: وجود زيرساخت هاي لازم براي توسعه سرمايه گذاري از جمله پالايشگاه و پتروشيمي و راه هاي زميني، ريلي و هوايي براي ارتباط با كشور عراق از مزيت هاي منطقه است.

وي گفت: ارتباط از طريق مرز زميني و دريايي بنادر آبادان، خرمشهر، اروند كنار و بندر امام با كشورهاي حوزه خليج فارس و فاصله كم اين بنادر تا كشورهاي آسياي ميانه، عراق و تركيه از امتيارات خاص آن است.

مشاور اتاق بازرگاني آبادان در امور بين الملل نيز در خصوص حضور هيات ويتنامي در آبادان گفت: اسفند پارسال نشستي با 'تانگ' معاون مدير كل دپارتمان بين الملل اتاق بازرگاني ويتنام در اين كشور داشتم.

'احمد ايماندوست' افزود: معاون اتاق بازرگاني ويتنام در اين نشست، با توجه به تسهيلات و جاذبه هاي جديد ايجاد شده توسط رييس جمهوري ايران به منظور ورود سرمايه گذاران خارجي و توسعه تجارت خارجي براي ورود به ايران ابراز تمايل كرد.

وي اظهار كرد: پس از تبادل اطلاعات، اولويت هاي مربوط به زمينه همكاري دوجانبه شناسايي، و بر اساس آن برنامه ريزي لازم صورت گرفت.

كشور ويتنام 93 ميليون نفر جمعيت دارد و شهرهاي مهم آن هانوي، هوشي مين و هايفونگ ، وداراي دو منطقه آزاد تجاري با نام هاي هانوي و هايفونگ است.

اين كشور داراي 32.5 ميليارد دلار ذخاير ارزي و طلا است.

ويتنام عضو OPEC، بانك جهاني، ASEAN و سازمان تجارت جهاني است و با كشورهاي استراليا، كانادا، آمريكا، اتحاديه اروپا، هند، ژاپن، نيوزلند، روسيه و پاكستان، تجارت آزاد دارد.

ويتنام يكي از بزرگترين صادركنندگان رايانه، لپ تاپ، تلفن همراه، بي سيم و كفش و جزو بزرگترين سازندگان گوشي تلفن همراه، ابريشم خام، محصولات لاستيكي و پلاستيكي و كائوچو، پوشاك و شيشه است.

نرخ تورم و نرخ بيكاري در ويتنام به ترتيب 8.6% و 3.1 % و حجم جذب سرمايه گذاري خارجي در اين كشور تا سال 2013، 84 ميليارد دلار بوده است.

اقلام صادراتي ايران به ويتنام شامل قير، نفت و متانول، انواع ميگو، پلي اتيلن، ميوه هاي خشك و پسته است.

ايران داراي موافقت نامه همكاري در زمينه هاي حمل و نقل هوايي، كشتيراني، تجاري و دريايي، دانشگاهي، بانكي، كشاورزي و گردشگري با كشور ويتنام است.

7102/7279/640