چرا داعش با وجود ضربات هوایی و زمینی همچنان گارد تهاجمی دارد؟

بغداد - ایرنا - تا یك ماه پیش كار داعش سخت شده بود و در همه محورهای عملیاتی در موقعیت دفاعی قرار داشت. اما یك باره با ورود نیروهای ائتلاف، این گروه تروریستی وضعیت تهاجمی به خود گرفت. حالا این سوال جدی وجود دارد كه مگر می شود، با این همه ضرباتی كه به داعش وارد شده، باز هم تهاجمی باشد؟

هم اكنون این گروه، حملات سنگینی را به لبنان آغاز كرده و ازطرفی در استان غربی الانبار عراق و نیز جنوب صلاح الدین عراق، دیوانه وار عمل می كند و در كوبانی سوریه در آستانه اشغال این منطقه است.

این وضعیت تهاجمی داعش درحالی شكل گرفته كه ائتلاف 40 كشور ضد داعش هر روز مدعی بمباران مواضع داعش و كشتن فرماندهان عالی رتبه آن است و ارتش تركیه بر فراز تپه های مشرف بر كوبانی قتل عام مردم منطقه را نظاره می كند و اجازه رسیدن كمك به مردم این كشور را نمی دهد.**عقبه داعش همچنان هست

1- اوضاع صحنه نبرد بر روی زمین نشان می دهد كه داعش همچنان در حال تغذیه از سوی برخی كشورهای جهان و منطقه است و هنوز سیل كمك های تسلیحاتی به آن جریان داشته و حمایت مالی از آن قطع نشده است. این موضوع كه داعش به راحتی در كنار مرزهای تركیه سرگرم نسل كشی است، قابل هضم نیست. تركیه طی سه چهار سال گذشته مرزهای خود را بر روی همه گروههای تروریستی در سوریه بازگذاشت تا علیه اسد بجنگند و داعش هم یكی از آنها بوده است. اما اكنون چگونه از همین مرز نمی توان برای مردمی كه در كوبانی نفس هایشان به شماره افتاده سلاح و مهمات ارسال كرد؟ یا نمی توان اجازه داد داوطلبان نبرد با داعش همانطور كه القاعده و داعش امكان آن را یافتند از سراسر دنیا جنگجویانشان را از همین مرزها وارد سوریه كنند، وارد كوبانی شوند.**ائتلاف در خدمت داعش

2- برخی ها اعتقاد دارند كه ائتلاف از هنگام آغاز عملیاتش در یك ماه گذشته، داعش را به شدت به حركت درآورده و از لبنان تا سوریه و عراق یكپارچه حالت تهاجمی به خود گرفته است، بطوری كه به نظر می رسد، هدف از تشكیل ائتلاف بین المللی، حركتی در جهت بازسازی داعش بوده باشد كه یك ماه قبل از این در مناطق میانی نبرد در عراق شكست های سنگینی را متحمل می شد.

ائتلاف، بدون آنكه گلوگاههای داعش را قطع كند، بسیاری از ساده اندیشان را در خاورمیانه و نقاط مختلف جهان برای پیوستن به داعش به هیجان آورده است و آمریكایی ها در مقابل به متحدان خود در ائتلاف هیچ فشاری برای قطع كمك های تسلیحاتی و مالی و جلوگیری از عبور جنگجویان به سوریه و عراق وارد نكردند.

بنابراین آیا آمریكایی ها با تشكیل ائتلاف ، درصدد ضربه زدن به داعش بوده اند یا قصدشان نجات داعش بود كه در عراق از سوی نیروهای ارتش و داوطلبان مردمی در تنگنا قرار گرفته بودند؟**ائتلاف چه كسانی را بمباران می كند؟

3- حملات هوایی می بایست در چارچوب یك ستاد عملیاتی بر روی زمین برنامه ریزی شده و هدایت شود، این درحالی است كه نیروهای میدانی ارتباط منظم و سازمان یافته با مراكز اصلی عملیات هوایی ندارند. به همین دلیل انتخاب اهداف مهم و اولویت دار در اینگونه نبردها، دشوار می شود، بطوری كه حملات هوایی در یك منطقه در حالی با شدت پیگیری می شود كه منطقه هدف داعش درجایی دیگر است.

حملات هوایی ائتلاف آنگونه كه محافل سیاسی و امنیتی عراق می گویند معمولا بی هدف است و یا حملاتی است كه با اطلاعات غلط انجام می شود. نتیجه آنكه هربار بطور سهوی! مناطق خودی در عراق و سوریه بمباران می شود. در عراق و سوریه طی یك ماه گذشته این اتفاق بارها افتاده و ارتش های آمریكا و عراق معتقدند بمباران نیروهای ضد داعش سهوی بوده و سوریه هم كه هیچ! موضوع بحدی مشكوك به نظر می رسد كه برخی گروههای شبه نظامی محور مقاومت در عراق به مركز ارائه اطلاعات به جنگنده های آمریكایی و عراقی ابراز تردید كرده و حتی برخی جریان های سیاسی عراق به مساله توطئه ای علیه نیروهای مسلح و مردمی اشاره كرده اند كه به اعتقاد آنان با دادن اطلاعات غلط به جنگنده های ائتلاف و حتی عراقی، آنها به اشتباه مواضع نیروهای خودی را بمباران می كنند.**ائتلاف ضد داعش را نمی توان باور كرد

4- نسبت به نیات، اهداف و صداقت برخی كشورهای عضو ائتلاف تردیدهای جدی وجود دارد، بویژه آنكه این كشورها خود در تسلیح و قدرت گرفتن داعش نقش داشته اند از همین رو به عقیده بسیاری از كارشناسان و ناظران عراقی، باور این موضوع كه كشورهایی مانند تركیه ، عربستان ، قطر و امارات قصد داشته باشند، داعش را در منطقه ریشه كن كنند، كمی دشوار است. سازمان بدر این موضوع را به صورت كاملا شفاف و رسانه ای عیان كرد.

دراین خصوص یك سوال جدی وجود دارد كه در میدان های میانی نبرد در عراق شنیده می شود؛ اینكه چرا آمریكایی ها در كمك به نیروهای داعش بیشتر بر روی كردها متمركز شده اند و مهمتر آنكه چرا در میان كردها فقط به نیروهای مسعود بارزانی (حزب دمكرات) سلاح می رسانند؟

به هرحال هرچه بحران جلوتر می رود، تردیدها نسبت به نقش های بد بازیگران منطقه ای و بین المللی هم بیشتر می شود و هربار كه یك گروه قومی و مذهبی و یا سیاسی به خطر می افتد، دهان گشوده و بخشی از پشت پرده ها را بیرون می ریزد. به عنوان مثال، مردم تركیه با اعتراضات به دولت این كشور، بطور علنی نشان دادند كه آنكار بخشی از پشت پرده بحران است.

علی اومری دبیركل جنبش ملی كرد برای تغییر مسالمت آمیز (كردهای سوریه) نیز تركیه را صریحا متهم كرده كه در محاصره كوبانی به داعش كمك كرده است.

تصاویر منتشر شده از كوبانی نیز نشان می دهد كه تانك های تركیه بر فراز تپه های شهر ، نظاره گر قتل عام هستند و اینگونه تفسیر می شود كه گویی نظامیان ترك آن بالا هستند تا مطمئن شوند كار كوبانی بطور كامل یكسره می شود.

به این ترتیب چگونه می توان به نیات و اهداف ائتلاف بین المللی تردید نداشت كه در عراق نیروهای مقاومت را هدف می گیرند و در سوریه به گفته نیروهای مقاومت كوبانی، خانه های خالی را بمباران می كنند و با تانك های داعش كه آن نزدیكی هاست، كاری ندارند و در مقابل نیروهای ارتش سوریه و مراكز و تاسیسات زیربنایی آن را منهدم می كنند؟

موضوع به حدی تردید آمیز و طنز گونه شده كه حالا عراقی ها می گویند، 'همه اش توطئه است، مگر می شود باور كرد كه ارتش صدام با آن قدرتش فقط 19 روز تاب آورد، اما یك مشت اوباش به نام داعش را بعد از یك ماه بمباران توسط 40 كشور نمی توان مهار كرد؟!'

حقیقت این است كه چینش موزائیك های بازی اخیر خاورمیانه برای تحلیل بحران داعش كار سختی است، بویژه وقتی مقام های آمریكایی در خصوص طول زمان نبرد با داعش صحبت از یك سال و دو سال و 30 سال می كنند و كشورهایی داعیه دار مبارزه با تروریسم و داعش در منطقه شده اند كه خود حامیان این گروهها بوده و هستند.

همین تردیدها زمانی بیشتر می شود كه می بینی داعش برغم همه حملاتی كه علیه آن صورت می گیرد، تهاجمی تر شده است؛ این یعنی یك جای كار ایراد دارد؟!

خاورم*2*1770*1586