صدور ویزای فرودگاهی رایگان اتباع خارجی برای سفر به ایران

گرگان - ایرنا - معاون كنسولی، امور مجلس و ایرانیان وزیر امور خارجه گفت: وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران آمادگی صدور ویزای فرودگاهی رایگان را برای اتباع خارجی به خصوص برای سفر به استان های كشورمان دارد.

به گزارش خبرنگار ایرنا؛ 'حسن قشقاوی' پنجشنبه شب در نشستی با سفرا و نمایندگان چند كشور خارجی مقیم ایران در استانداری گلستان در گرگان، اظهار كرد: ویزای رایگان فرودگاهی برای اتباع خارجی برای سفر به استان هایی است كه فرودگاه های بین المللی دارند و امكان سفر اتباع خارجی از طریق هوایی به این استان ها وجود دارد.

وی اضافه كرد: علاوه بر آن ما تسهیلات ویژه ای را نیز برای سفر اتباع خارجی به استان های كشور فراهم می كنیم تا آنها بتوانند از ظرفیت ها و جاذبه های گردشگری و تاریخی ایران آشنا شوند.

معاون وزیر امور خارجه گفت: با تلاش دولت تدبیر و امید فضای مثبتی در عرصه دیپلماسی عمومی ایجاد شده و باید از این فرصت برای توسعه گردشگری و جذب توریست خارجی استفاده كنیم.

قشقاوی از سفرا و نمایندگان كشورهای خارجی مستقر در تهران نیز درخواست كرد تا تورهای گردشگری را به استان های كشورمان داشته باشند و از جاذبه های گردشگری، آثار تاریخی و مواهب طبیعی ایران بیشتر بهره مند و آشنا شوند.

وی اضافه كرد: سفرای كشورهای خارجی مستقر در تهران در راستای گسترش روابط بین المللی دو جانبه می توانند نقش مهمی ایفاء كنند و بیش از 50 درصد از برقراری ارتباطات بین المللی با خارج كشور بسته به تلاش سفارتخانه های خارجی در كشورمان دارد.

معاون وزیر امور خارجه كشورمان گفت: سفارتخانه های جمهوری اسلامی در خارج كشور با همكاری سفارتخانه های خارجی در ایران می توانند تكمیل كننده زنجیره گسترش روابط بین المللی باشند.

قشقاوی با اشاره جاذبه های گردشگری استان گلستان از جمله دیوار گرگان، بلندترین برج آجری ایران، پارك ملی گلستان و جزیره آشوراده این استان را از نقاط پر جاذبه برای گردشگران خارجی دانست.

معاون وزیر امور خارجه گفت: استان گلستان از طریق مرز خشكی و ساحلی با پنج كشور آسیای مركزی مرز مشترك دارد و با راه اندازی راه آهن اینچه برون - تركمنستان - قزاقستان نقش بین المللی این استان افزایش خواهد یافت.

قشقاوی از سفرا و نمایندگان خارجی مستقر در كشورمان خواست تا برای آشنایی از جاذبه های گردشگری گلستان به این استان سفر كنند.

استاندار گلستان نیز در این نشست ضمن برشمردن ظرفیت های گردشگری و فرصت های سرمایه گذاری در این منطقه از شمال كشور، آمادگی استان را برای پذیرش سرمایه گذاری خارجی اعلام كرد.

حسن صادقلو اظهار كرد: در زمان حاضر استقبال خوبی از سوی سرمایه گذاران خارجی به خصوص كشورهای مسلمان عربی در استان گلستان شده و ما از این فعالیت های اقتصادی حمایت می كنیم.

استاندار گلستان افزود: در راستای جذب سرمایه گذاری خارجی این استان موفق شده تا 400 میلیون دلار از سرمایه گذاری خارجی از كشور تركیه را برای حوزه گردشگری جذب كند.

صادقلو اضافه كرد: چنانچه سرمایه گذاران خارجی دیگری نیز تمایل داشته باشد، مدیران استان از این سرمایه گذاری ها حمایت همه جانبه خواهند كرد.

وی همچنین به مزیت های نسبی گلستان اشاره كرد و ابراز داشت: این استان با 270 نقطه بكر گردشگری به عنوان قطب پرورش اسب و مسابقات سواركاری در حوزه گردشگری سلامت نیز پتانسیل بالایی دارد.

استاندار گلستان گفت: این استان همچنانكه قطب تولیدات كشاورزی و دامی بویژه طیور كشور است، مزیت های مرزی خوبی دارد و زیرساخت های ریلی و آبی به كشورهای آسیای میانه فرصت كم نظیری را برای صاحبان سرمایه خارجی و داخلی فراهم دارد.

به گزارش ایرنا؛ سفرا و نمایندگان خارجی چند كشور اروپایی، آمریكایی و آسیایی برای حضور در افتتاحیه هشتمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام ایران زمین به گرگان سفر كرده اند.ك/2

2712/2729/ 3404