سه برنده آمریكایی و آلمانی جایزه 2014 نوبل شیمی معرفی شدند

تهران-ایرنا-«اریك بتزیگ»، «ویلیام ایی مورنر» آمریكایی و «اشتفان دبلیو هل» آلمانی روز چهارشنبه 8 اكتبر (16مهر) به عنوان برندگان جایزه 2014 نوبل در حوزه شیمی معرفی شدند.

به گزارش ایرنا از پایگاه اینترنتی نوبل ، این در حالی است كه شركت رسانه ای تامسون رویترز پیش از این پیش بینی كرده بود كه جایزه امسال نوبل در حوزه شیمی به «چینگ دبیلو تانگ» و «استیون وان اسلایك» به دلیل اختراع خود در زمینه دیود ارگانیك ساطع كننده نور تعلق می گیرد؛ فناوری كه اكنون در گوشی های هوشمند، تبلت و تلویزیون های با وضوح و روشنی بالا تعلق می گیرد.

اریك بتزیك از دانشگاه هوارد هیوز، ویلیام ایی مورنر از دانشگاه استنفورد آمریكا و اشتفان دبلیو هل نیز از دانشگاه گوتنگن آلمان موفق به دریافت این جایزه شدند.

از سال 1901 تا كنون، بیشتر برندگان جایزه نوبل شیمی از 10 حوزه بیوشیمی، شیمی آلی، شیمی فیزیك، شیمی ساختاری، شیمی اتمی، سینتیك شیمیایی، شیمی محصولات طبیعی، شیمی صنعتی، شیمی معدنی و بیوشیمی تحلیلی بوده‌اند.

این جایزه سال گذشته به مارتین كارپلوس از دانشگاه هاروارد، مایكل لویت از دانشگاه استنفورد و آریه وارشل از دانشگاه كالیفرنیای جنوبی به خاطر توسعه مدل‌های چندمقیاسی سیستمهای شیمیایی پیچیده اختصاص یافت.

علمی(6)**2038**1599