۱۵ مهر ۱۳۹۳،‏ ۱۸:۱۲
کد خبر: 81340983
۰ نفر
زمینه صادرات آبزیان به روسیه فراهم شده است

بندرعباس- ایرنا- رییس سازمان شیلات ایران گفت: با توجه به نیازهای موجود، زمینه اولیه برای صادرات آبزیان و دیگر محصولات شیلاتی به كشور روسیه فراهم شده است.

'سید حسن صالحی' سه شنبه در اولین جلسه ستاد توسعه شیلات هرمزگان اظهار كرد: برآوردهای صورت گرفته نشان می دهد كه روسیه سالانه 100 هزارتن انواع آبزی از جمله 35هزارتن میگو وارد می كند.

وی با اشاره به سفر اخیر رییس جمهوری به بندرآستاراخان روسیه و دیدار با سران كشورهای حوزه دریای خزرو توافقات انجام شده، صادرات آبزیان به كشور روسیه را جدی دانست و افزود: با توجه به خواهرخواندگی هرمزگان و آستاراخان،این استان از موقعیت مناسب تری دراین زمینه برخوردار است.

صالحی یكی از موارد مطرح شده در دیدارروسای جمهوری دو كشور روسیه و ایران را توسعه صادرات آبزیان ازایران ذكر كرد و ابراز داشت:10شركت توانمند ایرانی آمادگی خود را دراین زمینه اعلام كرده اند كه تاكنون چند نشست نیز دراین زمینه برگزارشده است.

معاون وزیر جهاد كشاورزی و رییس سازمان شیلات ایران یادآورشد: در كمیسیون مشترك اقتصادی دو كشور نیز كه شهریورماه امسال به ریاست وزیر نفت ایران برگزار گردید یكی از بندهای صورتجلسه به صادرات محصولات شیلاتی اختصاص داده شد.

وی با تشریح وضعیت حال حاضرفعالیت های شیلاتی در ایران گفت: هرمزگان با صید سالانه 180هزارتن انواع آبزی (با محوریت آبزیان با مصرف خارج از كشور) توانایی این را دارد كه بالای 60درصد از نیاز بازار شیلات روسیه را تامین كند.

صالحی از هرمزگان بعنوان تنها صید كننده فانوس ماهیان نام برد و ابراز داشت: با وجود بازار خوبی كه در روسیه برای ماهیان ریز ازجمله ساردین وجود دارد متاسفانه سال گذشته صدها تن از آن در قشم خشك و یا تحویل كارخانه های تولید خوراك دام شد.

به گفته معاون وزیر جهاد كشاورزی؛ روسیه 100هزارتن واردات شیلاتی دارد كه با توجه به تحریم های اعمال شده ، ایران می تواند به خوبی این خلاء را پركند.

در اطلاعات منتشره میزان صادرات آبزیان ایران در سال گذشته70هزارتن اعلام و تاكید شده در صورت نیاز، این ظرفیت تا50درصد قابل افزایش است كه با توجه به كشش بازار جدید در روسیه این كار عملی می شود.

وی از دیگر نیازهای روسیه به واردات انواع كنسرو ماهی و دیگر آبزیان اشاره و از صادركنندگان خواست دراین زمینه اقدامات لازم را بعمل آورند.

در اطلاعات منتشره شیلات ایران میزان صید سالانه آبزیان و تولید ماهیان پرورشی كشور 800 هزارتن (40درصد آن پرورشی است)اعلام شده كه قرار است این رقم تا پایان برنامه پنجم توسعه به یك میلیون تن افزایش یابد.

دراین اطلاعات میزان پروش میگو در مزارع 15هزارتن اعلام شده است كه هرمزگان بعد از بوشهر جایگاه دوم را دارد.

رتبه اول صید آبزیان دریایی به میزان 180هزارتن در سال به استان هرمزگان اختصاص دارد.

هم زمان با سفر معاون وزیر جهاد كشاورزی و رییس سازمان شیلات ایران ' ستاد توسعه شیلات هرمزگان ' نیز بعنوان دومین ستاد در سطح كشور آغاز به كار كرد.

512/668 / 1539

سرخط اخبار اقتصاد