وجود 118 پرونده ویلاسازی در مناطق حفاظت شده نزدیك تهران به معنای  فساد جدی است

تهران - ایرنا - معاون اول رییس جمهوری بر ضرورت جلوگیری از تغییر كاربری اراضی كشاورزی تاكید كرد و گفت: 118 پرونده درباره ویلاسازی در مناطق حفاظت شده نزدیك تهران وجود دارد كه این پرونده ها به معنای فساد جدی است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، اسحاق جهانگیری دبیر ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی روز سه‌شنبه در آیین اختتامیه همایش ملی روز روستا كه در سالن اجلاس سران برگزار شد، افزود: ما برای مبارزه با این گونه فسادها مصمم و جدی هستیم و باید اتفاقات بدی كه این سال‌ها افتاده جبران شود و میلیاردها دلار از پول و منابع طبیعی ملت را كه عده‌ای به ناحق تصرف كرده‌اند از حلقومشان بیرون بكشیم.

وی همچنین اظهارداشت: دولت تدبیر و امید توجه ویژه به روستاها دارد و برای حل مسایل و مشكلات روستایی جدی است.

معاون اول رییس جمهوری، نخستین اقدام دولت یازدهم در این راستا را ارتقای دفتر توسعه روستایی در ریاست جمهوری به معاونت ذكر و خاطرنشان كرد: این اقدام در جهت فراهم شدن امكان تماس با نهادهای ذیربط انجام شد.

جهانگیری، روستا را بخش اصلی حیات تاریخی جامعه دانست و گفت: تاریخ ایران را نمی‌توان بدون درك درست از جایگاه روستا در هر حوزه‌ای شناخت.

وی با تاكید بر این كه روستا در توسعه كشور نقش مهمی دارد، تصریح كرد: امروز و فردای ایران در گرو توسعه پایدار است و توسعه روستایی نیز در این میان بحثی كلیدی به شمار می‌رود.

معاون اول رییس‌جمهوری با بیان این كه امنیت غذایی كشور مرهون تلاش روستاییان است، اظهار داشت: روستاها سهم اصلی و مهمی در تولید ناخالص ملی دارند.

وی این نكته را یادآور شد كه اقتصاد روستایی ناكارآمد است و قادر نیست زندگی روستایی را اداره كند.

معاون اول رییس جمهوری تصریح كرد: ما به عنوان دولت نباید نسبت به پرداخت یارانه به بخش كشاورزی تردید داشته باشیم كه البته یارانه‌ها باید هدفمند و موثر باشد.

جهانگیری یادآور شد: در این راستا برخی از واحدهای تولیدی در مناطق دور و در روستاها ایجاد شده‌اند كه محصولات آنها در بازارهای بین‌المللی ارایه می‌شود.

وی به مسایل اشتغال فصلی نیز اشاره كرد و گفت: اگر به روستاها نپردازیم و كاری انجام ندهیم تا مردم در روستاها بمانند با دهها مساله در اداره كشور مواجه خواهیم شد.

معاون اول رییس جمهوری همچنین بر ضرورت تكمیل زیرساخت‌ها در روستا تاكید و خاطرنشان كرد: این زیبنده كشور ما نیست كه بگوییم 6 هزار روستای كشور با تانكر آبرسانی می‌شود.

جهانگیری، آب را موضوع اصلی كشور دانست و یادآور شد: ما حق نداریم برای مصرف امروز از آب بطور بی‌رویه استفاده كنیم و آینده ایران را به خطر اندازیم.

وی با بیان این كه منابع قابل توجهی در وزارت جهاد كشاورزی اختصاص داده شده تا سیستم‌های آبیاری مدرن شود، گفت: 8 درصد مصارف آب كشور خانگی و 92 درصد كشاورزی است كه صرفه‌جویی آب در بخش كشاورزی می‌تواند بسیار كمك‌كننده باشد.

معاون اول رییس جمهوری درباره برنامه اشتغال جوانان روستایی نیز اظهارداشت: باید برای اشتغال روستایی یك تعریف جدی داشته باشیم.

جهانگیری با بیان این كه باید به روستاها رسیدگی كنیم و آنها را توسعه دهیم، یادآور شد: روستاها را باید به كانون توسعه كشور تبدیل كنیم، باید به گونه‌ای پیش برویم كه هر روز گره‌ای از كار روستاییان باز شود تا شاهد توسعه و پیشرفت روستاها باشیم.** ارتقای شورای اسلامی روستاها

جهانگیری در ادامه سخنان خود گفت: اگر به روستاها نپردازیم و شرایط را به گونه ای فراهم نكنیم كه روستاییان ترجیح دهند كه در روستاها بمانند با دهها مساله در اداره كشور روبرو خواهیم شد كه واردات محصولات كشاورزی یكی از ابتدایی ترین این مشكلات است.

وی افزود: ساكن شدن روستاییان در حاشیه شهرها تبعات اجتماعی و سیاسی به همراه خواهد داشت و یكی از مشكلات اصلی امروز كه به راحتی قابل حل نیست روند رو به رشد حاشیه نشینی روستاییان در اطراف شهرهاست.

معاون اول رییس جمهور با تاكید بر اینكه دولت تدبیر و امید نسبت به حل مسایل روستاها جدی است، تصریح كرد: یكی از برنامه های دولت ارتقا جایگاه شوراهای اسلامی روستاهاست و معتقد هستیم جایگاه این شوراها باید ارتقا پیدا كند و بتوانند در مسایل روستا تاثیرگذار باشند.** توسعه صنایع روستایی در برنامه ششم

جهانگیری بر لزوم گسترش نقش پشتیبانی كننده صنعت در كشاورزی و توسعه صنایع كشاورزی و روستایی تاكید كرد و ادامه داد: این موضوع باید جزء اولویتهای وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت جهاد كشاورزی و معاونت توسعه روستایی قرار گیرد و در برنامه ششم نیز به آن توجه ویژه ای معطوف شود.

معاون اول رییس جمهور همچنین نقش صندوقهای ارایه كننده تسهیلات را در توسعه روستاها نقشی مهم و اثرگذار عنوان كرد و افزود: این صندوقها باید برای ارایه وام ارزان قیمت به روستاییان به صحنه بیایند و بتوانند از منابعی كه در اختیار دارند به روستاییان تسهیلات دهند.

جهانگیری در ادامه با تاكید بر اهمیت اشتغال روستاییان و ایجاد فرصتهای شغلی در روستاها اظهار داشت: وقتی زمینه فعالیت و فرصت شغلی در روستاها وجود نداشته باشد جوانان روستایی حتما برای یافتن كار به نقاط دیگری مهاجرت می كنند و ناچار هستند در شهرها به كارهایی بسیار پایین تر از روستاها مشغول شوند.

وی افزود: اگر جوانان روستایی احساس كنند كه در روستاهای خود می توانند كاری آبرومند و با درآمد كافی داشته باشند هیچگاه راضی نمی شوند كه روستاها را ترك كرده و در حاشیه شهرها سكونت كنند.** انتقاد از آبرسانی با تانكر

معاون اول رییس جمهور با بیان اینكه تكمیل زیرساختهای روستاها از برنامه های جدی دولت تدبیر و امید است، گفت: زیبنده كشور ما نیست كه آب مورد نیاز ۶ هزار روستا با تانكر به آنان داده شود.

جهانگیری كمبود آب را از موضوعات اصلی كشور و امروز و آینده ایران برشمرد و افزود: هیچكس حق ندارد با مصرف بی رویه و اسراف منابع آب، امروز و آینده ایران را به خطر بیندازد زیرا هر ایرانی كه نسبت به فرزندان خود و آینده كشور احساس مسوولیت داشته باشد، باید نسبت به مصرف آب از حساسیت كافی برخوردار باشد.** تخصیص 10 میلیارد دلار با مجوز رهبر معظم انقلاب

وی با اشاره به مجوز صادرشده از سوی مقام معظم رهبری برای استفاده از ۱۰ میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی جهت هزینه در طرحهای آب و خاك، گفت: بخشی از این اعتبارات در روستاها هزینه خواهد شد البته معتقد هستیم كه دولت باید بیش از این در بخش آب سرمایه گذاری كند و لازم است خود كشاورزان نیز در این زمینه پیش قدم شوند تا دولت بتواند از آنان حمایت و سرمایه گذاری كند.

معاون اول رییس جمهور با تاكید بر اینكه باید روستاها به كانون توسعه كشور تبدیل شوند، افزود: در دولت تدبیر و امید اهتمام جدی برای رسیدگی به روستاها وجود دارد و امیدوارم بتوانیم با همت یكدیگر برنامه ریزی دقیقی انجام داده و هر روز گره ای از مشكلات روستاها برطرف كرده و شاهد رشد و توسعه روستاها باشیم.

جهانگیری اضافه كرد: از استانداران و فرمانداران نیز انتظار داریم حامی روستاییان باشند و چنانچه فرمانداری بتواند در این زمینه نقش موثری ایفا كند حتماً تشویق خواهد شد زیرا ارزیابی مدیران كشور بر اساس این است كه چقدر توانسته اند در راستای سیاستهای دولت موفق عمل كند.** توجه جدی دولت به تحصیل كودكان

وی در بخش پایانی سخنان خود به موضوع تحصیل كودكان روستایی اشاره كرد و افزود: در نظام جمهوری اسلامی ایران زیبنده نیست كه برخی كودكان به سن تحصیل برسند و امكان درس خواندن نداشته باشند.

معاون اول رییس جمهوری تصریح كرد: در جلسه شورای نهضت سوادآموزی گزارشی مطرح شد مبنی بر اینكه برخی كودكان در اقصی نقاط كشور به سن تحصیل می رسند اما تحصیل نمی كنند كه برای حل این مساله ابتدا تصمیم گرفتیم جرایمی را برای خانواده هایی كه مانع از تحصیل فرزندان خود می شوند، اعمال كنیم.

جهانگیری ادامه داد: اما سپس قرار شد كه در اجرای این تصمیم كمی تاخیر بیندازیم تا شاید با ارایه مشوق یا برنامه ریزیهای دیگر، خود مردم به اهمیت تحصیل فرزندانشان واقف شوند.

معاون اول رییس جمهوری افزود: دولت برای معلمین و فرهنگیان كشور نیز برنامه های خوبی در نظر گرفته و از رتبه بندی معلمین گرفته تا پیش بینی مشوقهایی برای معلمینی كه در مناطق محروم روستایی فعالیت می كنند، تصمیم دارد زمینه رضایت مندی معلمین و رسیدگی به این قشر مهم را در دستور كار خود قرار دهد.

سیام(3).9012**س.ق** د. الف**د . الف**1336*1429