هیات آژانس بین المللی انرژی اتمی امشب در تهران/ مذاكره درباره مسایل باقیمانده

تهران - ایرنا - هیات آژانس بین المللی انرژی اتمی به ریاست «ترو واریورانتا» معاون امور پادمان های این نهاد بین المللی امشب برای ادامه گفت و گوها درباره مسایل باقیمانده به تهران می آید.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، این هیات كه به منظور مذاكره درباره مسایل فی مابین ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران سفر می كند، از فردا (سه شنبه) مذاكرات خود را با مسوولان سازمان انرژی اتمی ایران آغاز می كند.

پیش از این، «رضا نجفی» سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا اعلام كرد معاون امور پادمان ها و هیاتی از آژانس بین المللی انرژی اتمی برای ادامه گفتگوها در خصوص مسایل فی مابین به ایران می آید.

وی افزود: مساله مایه تاسف این است كه حفظ اطلاعات طبقه بندی شده در آژانس دوباره رعایت نشده و در حالیكه ایران و آژانس مشغول برنامه ریزی بودند، خبر آن توسط یك رسانه غربی منتشر شده است.

وی تاكید كرد: موضوع یكبار دیگر نگرانی ایران در مورد وجود جاسوسی در آژانس را تایید می كند.

سفیر ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی خطاب به مسولان این نهاد بین المللی به ویژه یوكیا آمانو مدیر كل آن هشدار داد: لازم است اژانس به تعهدش برای حفظ اطلاعات محرمانه جمهوری اسلامی ایران عمل كند.

به گزارش ایرنا، ایران و آژانس در سومین گام همكاری های فنی برای حل ٥ موضوع تفاهم كرده بودند كه دو موضوع آن به دلیل زمان بر بودن، باقی مانده است. ایران همچنین دو گام دیگر شامل ١٣ اقدام عملی را انجام داده است.

جمهوری اسلامی ایران پس از روی كار آمدن دولت تدبیر و امید، همزمان با تلاش ها برای حل و فصل پرونده هسته ای با گروه 1+5، همكاری های خود با آژانس بین المللی انرژی اتمی را شدت بخشیده است.

ایران تاكنون تعاملات و همكاری های سازنده و جامعی با آژانس در چارچوب توافق دو جانبه داشته كه گرچه آژانس گزارش هایی در تایید اقدامات ایران ارائه كرده اما لازم است در راستای اعتماد سازی متقابل، وظایف خود را بطور كامل انجام دهد.

بر اساس توافق برنامه اقدام مشترك كه در آذر ماه سال 92 در ژنو به امضای ایران و كشورهای 1+5 رسید، آژانس مسوولیت راستی آزمایی اقدامات مورد توافق را به عهده گرفت و به دنبال آن ماهانه گزارشی درباره فعالیت های ایران و روند اجرای توافق به شورای حكام و اعضای گروه 1+5 ارایه كرده است.***گام اول؛ 20 آبان 92/ 11 نوامبر 2013

یوكیا آمانو مدیر كل آژانس بین المللی انرژی اتمی در سفر به تهران و در دیدار با علی اكبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی درباره 6 اقدام عملی از جمله بازدید بازرسان آژانس از معدن گچین در بندر عباس و كارخانه آب سنگین اراك توافق كردند.

آنها سپس بیانیه مشتركی را امضا كردند كه براساس آن توافق كردند تا با هدف كسب اطمینان از ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای ایران از طریق حل تمام موضوعات مطروحه كه تاكنون حل نشده باقی مانده، همكاری ها و مذاكرات دوجانبه را تقویت كنند.

ضمیمه بیانیه مشترك ایران و آژانس كه 20 آبان ماه سال 92 به امضای صالحی و آمانو رسید بر 6 اقدام عملی تاكید داشت كه ظرف سه ماه از سوی ایران انجام گیرد.توافق شد كه 6 اقدام عملی زیر از سوی ایران و ظرف سه ماه انجام گیرد.

1- ارائه اطلاعات مربوطه و دسترسی مدیریت شده مورد توافق دوجانبه به معدن «گچین» بندرعباس؛

2- ارائه اطلاعات مربوطه و دسترسی مدیریت شده مورد توافق دوجانبه به كارخانه تولید آب سنگین اراك

3- ارائه اطلاعات در مورد تمام رآكتورهای تحقیقاتی جدید

4- ارائه اطلاعات مربوط به شناسایی 16 سایت مد نظر جهت ساخت نیروگاه های هسته ای

5- شفاف سازی در مورد بیانیه ایران در رابطه با تاسیسات غنی سازی جدید

6- شفاف سازی بیشتر در مورد بیانیه ایران در رابطه با غنی سازی لیزری

در همین راستا، توافق شد ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی همكاری های بیشتری در زمینه افزایش فعالیت های راستی آزمایی آژانس بین المللی انرژی اتمی برای حل موضوعات پیشین و كنونی، داشته باشند.

پس از برداشته شدن گام اول همكاری های تازه ایران و آژانس، در راستای رفع نگرانی ها نسبت به برنامه گذشت و حال برنامه هسته ای ایران در چارچوب توافق ژنو،مذاكرات برای برداشتن گام دوم آغاز شد.***گام دوم؛ 20 بهمن 92/9 فوریه 2014

«ترو واریورانتا» معاون امور پادمان و نمایندگان آژانس بین المللی انرژی اتمی، بهمن ماه سال گذشته به منظور بررسی اقدامات اولیه مرتبط با بیانیه تهران (20 آبان ماه)، درباره چگونگی ادامه همكاری ها مذاكره كردند.

در نتیجه مذاكرات و دیدارها انجام شده، بیانیه مشتركی منتشر شد كه ایران در پایان مذاكرات دو روزه (19 و 20 بهمن) در چارچوب همكاری كه بین دو طرف در نوامبر 2013 توافق شد، متعهد به اجرای 7 اقدام عملی در قبال آژانس بین المللی انرژی اتمی شد كه این 7 مورد شامل موارد زیر بود:

1- ارائه اطلاعات مورد توافق دو طرف و دسترسی مدیریت شده مرتبط با معدن ساغند یزد.

2- ارائه اطلاعات مورد توافق دو طرف و دسترسی مدیریت شده مرتبط با كارخانه تغلیظ اردكان.

3- تحویل پرسشنامه اطلاعات طراحی (DIQ) بروز شده راكتور IR-40 (اراك).

4- اتخاذ اقدام در جهت به نتیجه رسانیدن رهیافت پادمان برای راكتور IR-40 (اراك).

5- ارائه اطلاعات مورد توافق دو طرف و تنظیم بازدید فنی از مركز لیزر لشگرآباد.

6- ارائه اطلاعات مواد چشمه source material، كه هنوز به تركیب و خلوص لازم برای ساخت سوخت و یا غنی سازی نرسیده است، شامل واردات چنین موادی به ایران و استخراج اورانیوم از فسفات توسط ایران.

7- ارائه اطلاعات و توضیحات به آژانس به منظور ارزیابی اظهاریه ایران در مورد نیاز یا كاربرد توسعه EBW (نسل جدید چاشنی های ایمن).** گام سوم؛ 30 اردیبهشت ماه 93/20 می 2014

جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره 5 اقدام عملی دیگر در 30 اردیبهشت ماه 93 به توافق دست یافتند كه تا 25 اوت (سوم شهریور ماه) اجرا شود.

بر اساس اظهارات رضا نجفی سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس از این 5 گام، سه اقدام مربوط به موضوعات جاری و 2 اقدام عملی درباره مسایل گذشته است.

طبق این توافق، طرفین در خصوص یكی از موضوعات گذشته كه ادعاهایی در خصوص انجام آزمایش در مقیاس زیاد است به تبادل اطلاعات خواهند پرداخت و در مورد موضوع دیگر مربوط به گذشته توضیحاتی در خصوص برخی مقالات چاپ شده در ایران كه كاملا آشكار بوده است، ارائه خواهد شد.

اقدامات عملی مربوط به چارچوب همكاری‌های مورد توافق در سومین گام عبارتند از:

1- تبادل اطلاعات با آژانس در رابطه با ادعاهای مطرح شده در خصوص مبادرت به انفجارات قدرتمند، از جمله انجام آزمایش انفجار قدرتمند در مقیاس بزرگ در ایران.

2- ارائه اطلاعات مربوطه مورد توافق و توضیحات مربوط به مطالعات صورت‌گرفته و/یا مقالات منتشر شده در ایران در رابطه با ترابرد نوترون و مدل سازی‌ها و محاسبات مربوطه و استفاده ادعایی از آن‌ها در مواد فشرده.

3- ارائه اطلاعات مورد توافق دوجانبه و انجام هماهنگی‌های لازم برای بازدید از یك مركز تحقیقات و توسعه سانتریفیوژ.

4- ارائه اطلاعات مورد توافق دوجانبه و دسترسی مدیریت شده به كارگاه‌های مونتاژ سانتریفیوژ، كارگاه‌های تولید روتور سانتریفیوژ و تأسیسات ذخیره‌سازی.

5- جمع‌بندی رهیافت پادمانی در مورد رآكتور IR-40.

سیام ١٥٧٢

سرخط اخبار سیاست