۱۰ مهر ۱۳۹۳،‏ ۱۸:۳۷
کد خبر: 81335779
۰ نفر
گسترش دانشگاه هاي نسل سوم در دستور كار وزارت بهداشت

تهران - ايرنا - قائم مقام معاونت بهداشت و رييس مركز مديريت شبكه با بيان اينكه سالمندان عصاره تجربه يك عمر هستند، گفت: با توجه به تجربه موفق دانشگاه نسل سوم در استان سيستان و بلوچستان و استقبال بي نظير سالمندان، گسترش دانشگاه هاي نسل سوم در دستور كار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي كشور است.

به گزارش ايرنا، «ناصر كلانتري»، در برنامه «ره آورد» گروه سلامت اجتماعي راديو سلامت با بيان اينكه يكي از مهمترين كاركردهاي سازمان هاي مردم نهاد اين است كه سرمايه هاي اجتماعي را در مسير توسعه كشور به كار گيرند، افزود: يكي از برنامه هايي كه وزارت بهداشت، در دستور كار دارد، دانشگاه نسل سوم است كه اين دانشگاه يك دوره يك تا دو ماه است كه ابتدا به صورت ظاهري از سالمندان امتحان گرفته مي شود و پس از شركت در دوره هاي آموزشي و قبولي در امتحان، گواهي به آنها ارائه مي شود.

وي اضافه كرد:در اين دانشگاه تعدادي از مسائل زندگي از قبيل ارتباط با اعضاي خانواده و مهارت هاي خاص در اين زمينه مطرح مي شود كه پس از پايان دوره سالمنداني كه قبل از حضور در دوره گوشه گير بودند اكنون به نحو چشمگيري وارد جامعه شده اند.

كلانتري ادامه داد: البته اگر بتوان از تجربه سالمندان در امور مربوط يك سازمان خاص در يك برنامه ويژه استفاده كرد،خيلي موثر خواهد بود.

وي با بيان اينكه يكي از گرفتاري هاي جوامع اينست كه به گروه سالمندان رسيدگي نمي شود و اين امر منجر به گوشه گيري و خروج اين افراد از جامعه و فعاليت هاي روزمره شده است، ادامه داد: يكي از فعاليت هاي سازمان هاي مردم نهاد اينست كه يك نوع تحرك و گردهمايي همچون برنامه هاي پياده روي و حضور در طبيعت كه بسيار در تقويت روحيه سالمندان موثر است، انجام دهند.

اين مقام مسوول در ادامه بيان كرد: فعاليت سازمان هاي مردم نهاد در دهه 70 بيشتر شد و عمدتا در مسائل سالمندان و در راستاي بهره گيري از تجربيات آنان براي مسائل ملي، ايجاد انگيزه و افزايش روحيه فعاليت مي كنند.

قائم مقام معاونت بهداشت و رييس مركز مديريت شبكه اظهار كرد: هدف اين است كه سالمندان را در اين دوره سني سرحال، سرزنده و شاداب نگه داريم. از اين رو تلاش داريم تا دانشگاه نسل سوم را گسترش داده و در حال برنامه ريزي براي تامين طرح در سراسر كشور است.

اجتمام**7268**1856