معاون شهردار تهران: مگس سفید خطری برای شهروندان ندارد

تهران بزرگ - ایرنا - معاون خدمات شهری شهرداری تهران با اشاره به اینكه افزایش رطوبت و گرمای هوا علت تكثیر سفید بالك (مگس سفید) است، گفت: این حشره آلرژی زا نیست و تهدیدی برای سلامت شهروندان محسوب نمی شود.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی و امور بین المللی معاونت خدمات شهری شهرداری تهران، 'مجتبی عبدالهی' از مبارزه شهرداری با این حشره در سطح شهر تهران خبر داد و افزود: وزارت جهاد كشاورزی نیز با همكاری كشاورزان می تواند در این زمینه اقدام خوبی انجام دهد.

وی در تشریح علل به وجود آمدن سفید بالك در شهر تهران افزود: به دلیل پدیده خشكسالی و گرم شدن هوا و تغییرات شرایط آب و هوایی و رطوبت، جمعیت اینگونه حشرات افزایش پیدا كرده كه میزبان اصلی آنها محصولات كشاورزی و باقیمانده انواع سیفی‌جات و محصولات گلخانه‌ای در گلخانه‌های اطراف شهر تهران است.

عبدالهی در ادامه با بیان اینكه این حشره با باد جابجا شده و از مزارع كشاورزی به سمت تهران آمده اند، افزود: افزایش جمعیت این حشرات با از بین رفتن دشمن های طبیعی حشره به دلیل سمپاشی‌های بی‌رویه و مبارزه شیمیایی با آفات در اطراف شهر تهران ایجاد شده است.

وی در ادامه با بیان اینكه درختان زبان‌ گنجشك و اقاقیا از جمله میزبانان این حشره هستند و جمعیت سفید بالكان در برخی نقاط تهران بیشتر از سایر مناطق است، گفت: مزارع كشاورزی و سیفی‌جات گلخانه‌ای و گیاهان خانواده لگومینوز از میزبان‌های این حشره هستند كه بیش از 500 گونه گیاهی را شامل می‌شوند.

به گفته عبدالهی، با افزایش رطوبت و گرمای هوا، حشرات بیشتر تكثیر می‌شوند.

معاون خدمات شهری شهردار تهران با تاكید بر اینكه با كاهش دما تا 10 درجه سانتیگراد بالای صفر، تكثیر این حشرات محدود می‌شود، خاطر نشان كرد: افزایش دمای هوا و خشكسالی باعث تضعیف گیاهان و افزایش این حشرات شده كه با كاهش تدریجی دما، تعداد این حشره نیز به طور قطع كم خواهد شد.

وی بیان داشت: با روش شیمیایی می‌توان به مبارزه با این جانور رفت اما سمپاشی‌هایی كه اخیراً انجام شده باعث شده دشمن این حشره از بین برود در نتیجه این حشرات در مقابل سموم مقاومت بیشتری پیدا می‌كنند.

معاون شهردار تهران ضمن تبیین راه حل های مبارزه با سفید بالك به تشریح آن پرداخت و گفت: مبارزه بیولوژیك، استفاده از آب شویی همراه با محلول‌های خاص، جمع‌آوری سرشاخه‌های آلوده به این حشره و معدوم‌كردن برگ‌ها از دیگر اقداماتی است كه شهرداری تهران برای مبارزه با این حشره در نظر گرفته است.

وی خاطرنشان كرد: بیش از 50 سال است كه این حشره روی محصولات كشاورزی مانند هندوانه، بادمجان و... وجود دارد اما طی سالهای اخیر بر اثر سمومی كه استفاده شده، دشمن طبیعی این حشره كه نوعی زنبور می باشد از بین رفته در نتیجه تولید آنها زیاد شده است.

تهرام/1393/ 699/ 1625