بوكان داراي بيشترين تعداد واحدهاي نانوايي در آذربايجان غربي است

بوكان، مهاباد - ايرنا - مديرعامل شركت غله و خدمات بازرگاني منطقه 8 آذربايجان غربي گفت: بيشترين تعداد نانوايهاي اين استان در شهر بوكان قرار دارند.

به گزارش خبرنگار ايرنا، هوشمند جوادي روز چهارشنبه در جلسه شوراي آرد و نان بوكان افزود: هم اكنون 257 واحد نانوايي در اين شهر فعال هستند كه اين تعداد حتي از تعداد نانواي هاي مركز استان نيز بيشتر است.

وي گفت: علاوه بر اين تعداد نانوايي شهري، 63 واحد نيز در مناطق روستايي بوكان قرار دارند.

جوادي شمار واحدهاي نانوايي استان را بيش از چهار هزار وحد اعلام كرد و يادآور شد: بر اساس آمارهاي موجود براي هر يك هزار نفر، يك واحد نانوايي بايد ايجاد شود كه اين تعداد نانوايي در بوكان بيش از نياز اين شهرستان است.

وي بوكان را از مهمترين قطب هاب توليد گندم استان دانست و گفت: امسال در بوكان شاهد رشد خوبي در توليد گندم به لحاظ كمي و كيفي بوديم به طوري كه گندم توليدي اين شهرستان از لحاظ سن زدگي صفر درصد اعلام شده است.

جوادي يكي ازدلايل عمده عدم سن زدگي در گندم بوكان را مبارزه به موقع با آفت سن در مزارع گندم اين شهرستان عنوان كرد.

جوادي از گندم به عنوان يكي از مهمترين كالاهاي استراتژيك جهان از لحاظ امنيت غذايي ياد كرد و گفت: اين كالا از معدود كالاهايي هستند كه اكثر كشورهاي جهان به آن وابسته هستند.

مديرعامل شركت غله و خدمات بازرگاني منطقه 8 آذربايجان غربي افزود: ماهيانه بيش از 30 هزار تن گندم در سطح استان براي تبديل شدن به آرد به واحدهاي توليد آرد استان تحويل داده مي شود.

وي ادامه داد: امسال 310 هزار تن گندم مازاد بر نياز از كشاورزان اين استان به صورت تضميني خريداري شده است كه اين مقدار گندم خريداري شده در سيلوهاي استان ذخيره سازي شده است.

مديرعامل شركت غله و خدمات بازرگاني آذربايجان غربي اضافه كرد: قيمت خريد تضميني گندم از كشاورزان در سال آينده 11هزار و 557 ريال براي هر كيلوگرم اعلام شده است كه اين قيمت به قيمت بازار جهاني نزديك است.

فرماندار بوكان نيز در اين جلسه گفت: اين شهرستان جزو شهرهاي مهاجرپذير است و اين مهاجرپذيري مشكلات زيادي از جمله افزايش تقاضاي سهيمه آرد به وجود آورده است.

جمال خسروي با اشاره به ديگر عوامل مؤثر در افزايش تعداد نان مصرفي افزود: افزايش جمعيت دانشجويي، موقعيت خاص جغرافيايي و قرار گرفتن در كنار جاده ارتباطي شمال به جنوب كشور با تعداد زياد مسافر عبوري، باعث شده است سهيمه آرد تخصيصي جوابگوي نيازهاي شهرستان نباشد.

وي به افزايش جمعيت شهر بوكان در ماههاي خاص سال اشاره كرد و گفت: جمهيت شهر بوكان در شش ماه دوم سال 17 هزار نفر افزايش پيدا مي كند كه دليل عمده آن بازگشت روستائيان به مناطق شهري است كه حضور دانش آموزان و دانشجويان نيز اين امر را تشديد مي كند كه اين جمعيت نياز به نان را در مناطق شهري بيشتر كرده است.

فرماندار بوكان ضمن تأكيد بر افزايش كيفيت نان توليدي، خواستار اختصاص سهميه بيشتر آرد به اين شهرستان شد.

شهرستان بوكان با 227 هزار نفر جمعيت در جنوب استان آذربايجان غربي قرار دارد.

7510/584/581