مدت خدمت سربازی به 24 ماه افزایش یافت

تهران - ایرنا - سخنگوی امور مشمولین ستاد كل نیروهای مسلح گفت: به موجب ماده 4 قانون خدمت وظیفه عمومی مصوب 1390 مجلس شورای اسلامی، مدت خدمت دوره وظیفه 24 ماه است و مشمولینی كه از ابتدای سال 94 به خدمت سربازی اعزام شوند باید 24 ماه خدمت كنند.

به گزارش خبرنگار دفاعی - انتظامی گروه اجتماعی ایرنا، سردار سرتیپ دوم پاسدار موسی كمالی روز سه شنبه در یك كنفرانس خبری اظهار داشت: با توجه به كاهش موالید و ضرورت برنامه ریزی جهت افزایش جمعیت كشور و همچنین به منظور تامین بخشی از متخصصان مراكز دولتی مدت خدمت دوره ضرورت برای مشمولان اعزامی سال 94 هجری شمسی 24 ماه تعیین شده است.

وی افزود: كسانی كه تا پایان سال 93 به خدمت اعزام شده یا بشوند مدت خدمت آنها برابر قانون مقررات فعلی خواهد بود.

جانشین اداره منابع انسانی ستاد كل نیروهای مسلح عنوان كرد: در اجرای سیاست ابلاغی مقام معظم رهبری و فرماندهی معظم كل قوا در خصوص افزایش جمعیت كشور مدت خدمت مشمولان متاهل 3 ماه و به ازای داشتن هر فرزند نیز سه ماه كم می شود.

سردار كمالی عنوان كرد: با توجه به سختی خدمت در مناطق عملیاتی و امنیتی مدت خدمت در این مناطق سه ماه و مناطق محروم و بد آب و هوا نیز 2 ماه كسر می شود.

وی افزود: با عنایت به مصوبات مشمولینی كه تا پایان شهریور سال 94 خود را جهت خدمت سربازی معرفی و به خدمت اعزام شوند می توانند از كسری خدمت برخوردار شوند. از این رو بهترین فرصت برای مشمولان غایب است كه خود را معرفی و تكلیف خدمت نظام وظیفه خود را روشن كنند.

سخنگوی امور مشمولان ستاد كل نیروهای مسلح توضیح داد: این نكته ضروری است كه كسر خدمت شامل كسانی خواهد شد كه در اولین اعزام كه 19 مهر ماه امسال است به خدمت اعزام شوند.

سردار كمالی گفت: هر سال صدها هزار كارت پایان خدمت، معافیت یا برگه معافیت موقت تحصیلی از سوی سازمان وظیفه ناجا صادر می شود كه این كارت ها معافیت های تحصیلی و بر اساس مدارك و اسنادی است كه از سوی مراكز مختلف از جمله سازمان ثبت احوال، بهزیستی، كمیته امداد، دانشگاه ها و نیروهای مسلح و فرایند معاینه پزشكی صادر می شود.

وی ادامه داد: گاهی اوقات افراد سودجو و فرصت طلب در یكی از این فرایند نفوذ كرده و با جعل مدارك یا تبانی باعث می شوند كارت هایی كه صادر می شود مبانی قانونی نداشته باشد.

سخنگوی امور مشمولان ستاد كل نیروهای مسلح تاكید كرد: برابر مقررات هرگاه سازمان وظیفه عمومی متوجه شود كه كارتی برخلاف مقررات صادر شده است می تواند آن را ابطال یا وظیفه افراد را مجددا بررسی كند؛ هر ساله بعضی از این باندها شناسایی و با آنها برابر قانون رفتار می شود.*** كارت پایان خدمت برخی فوتبالیست ها

سردار كمالی گفت: در اوایل سال 93 مشاهده شده كه تعدادی از فوتبالیست ها با جعل و دسیسه موفق به اخذ كارت معافیت شده اند كه پرونده آنها در مراحل مختلف در حال بررسی است.

وی با بیان اینكه تعداد این افراد 120 نفر است، گفت: این افراد شامل كسانی هستند كه كارت آنان تایید شده است، كسانی كه وظیفه شان بررسی و كارت ارسال شده؛ تعدادی كه خودشان را معرفی نكرده اند؛ تعدادی كه در دست بررسی است و عده ای كه اطلاعات آنان ناقص است .

سخنگوی امور مشمولان ستاد كل نیروهای مسلح ضمن تاكید بر اینكه این افراد حق فعالیت در باشگاه ها را ندارند و باید به خدمت اعزام شوند، گفت: تمام تلاش خود را انجام می دهیم كه تا نیم فصل كار بررسی ها را انجام داده و پرونده ها را ببندیم.

سردار كمالی ادامه داد: اگر فدراسیون فوتبال تقاضا كند این بازیكنان اجازه بازی در تیم های نظامی با حقوق سربازی را خواهند داشت.

وی افزود: این افراد از حیث جرمی كه انجام داده به مراجع ذیصلاح قانونی معرفی می شوند تا به جرم آنها رسیدگی شود.

وی تاكید كرد: قطعا كسانی كه در بیرون یا داخل نیروهای مسلح در این رابطه قصور داشته باشند یا جرمی مرتكب شده اند به مراجع قضایی معرفی خواهند شد؛ در این خصوص كوچك ترین كوتاهی پذیرفته نیست و اغماضی صورت نخواهد گرفت.

وی افزود: بعضی از رسانه ها دوست دارند تنور این موضوع همچنان داغ باشد لذا هر روز شایعات مختلفی را پخش و با گمانه زنی اسم افرادی را وارد می كنند.

نامبرده ادامه داد، تاكید ما به این رسانه ها این است كه با آبروی افراد بازی نكرده و جو را در خصوص كارت های معافیت و خدمت آلوده نكنند چون تخلفات در این زمینه بسیار محدود است.

اجتمام**(3)**ل.ا**9303**1418**1436