جراحی‌‌های بسته ستون فقرات با 90 درصد موفقیت در ایران انجام می‌شود

تهران - ایرنا - رییس انجمن بیهوشی و درد ایران گفت: جراحی‌های بسته ستون فقرات با 85 تا 90 درصد موفقیت و با هزینه كمتری نسبت به جراحی‌های باز در ایران صورت می‌گیرد.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دكتر فرناد ایمانی روز سه‌شنبه در نشست خبری به مناسبت پنجمین كنگره بین‌المللی طب مداخلات درد اظهار كرد: در جراحی‌های باز حدود 50 تا 60 درصد موفقیت وجود دارد و هزینه‌های درمانی و عوارض ناشی از آن بیش از جراحی‌های بسته است.

وی افزود:‌ جراحی‌های بسته از سال 85 در ایران آغاز شده و در حال حاضر در مواردی همچون دردهای ستون فقرات ، تنگی كانال نخاعی ، شكستگی‌های مهره‌های كمر ، آرتروزهای مفاصل ، بزرگ شدن مفاصل ستون فقرات و دردهای سرطانی انجام می‌شود.

ایمانی ادامه داد: علاوه بر این امكان حدود 90 درصد موارد جراحی‌های باز نیز به صورت بسته وجود دارد و 10 درصد مابقی به دلایلی انجام آن به صورت بسته وجود ندارد.

استاد بیهوشی دانشگاه علوم پزشكی ایران در مورد پوشش بیمه‌ای مداخلات درد اظهار داشت: از سال 85 انجمن بیهوشی و درد ایران تلاش زیادی كرده است تا مداخلات درد وارد سیستم بیمه‌ای كشور شود به طوری كه در حال حاضر 140 تعرفه و خدمات درمانی مداخلات درد تصویب و در كتاب تعرفه‌ها گنجانده شده است.

وی با بیان این كه تمام خدمات مداخلات درد شامل بیمه می‌شود ، اظهار داشت:در گذشته تعرفه‌های معادلی برای این خدمات تعریف شده بود اما در حال حاضر این خدمات دارای تعرفه‌های مشخصی شده است.

ایمانی با توضیح اینكه بیمه ها 10 درصد هزینه های جراحی های بسته را تامین می كنند، افزود: به عنوان نمونه 10 درصد هزینه جراحی دیسك كمر را كه حدود سه میلیون تومان هزینه وسایل و حدود یك و نیم میلیون تومان هزینه های درمانی در بیمارستان های دولتی دارد، بیمه تامین می كند و بار مالی سنگینی بر بیماران تحمیل نمی شود.

وی ادامه داد: در جراحی های باز بین سه روز تا یك هفته بیمار نیاز به بستری دارد اما جراحی های بسته جزو جراحی های سرپایی به شمار می آید و جز برخی موارد كه نیاز به یك روز بستری دارد، در سایر موارد بیمار پس از جراحی مرخص می شود.

ایمانی همچنین در مورد عوارض جراحی های بسته اظهار كرد: از آنجایی كه در جراحی های بسته از روش بیهوشی موضعی استفاده می شود و بیمار در حین جراحی بیدار و به هوش است، دیگر عوارض بیهوشی كامل را ندارد.

متخصص بیهوشی گفت: طب مداخلات درد نوعی جراحی بسته است كه در حال حاضر در برخی بیمارستان های ایران با درصد موفقیتی همتراز كشورهای پیشرفته انجام می شود.

ایمانی خاطرنشان كرد: پیشرفت های متخصصان ایرانی در این زمینه به گونه ای است كه در حال حاضر تمام جراحی های باز ستون فقرات را می توان به صورت بسته انجام داد.

وی با بیان اینكه همچنین تحقیقات و پژوهش های مختلفی در زمینه تشخیص و درمان های غیرتهاجمی در كشور صورت گرفته است، افزود: ایران در بیهوشی و كنترل غیرتهاجمی درد در منطقه حرف اول را می زند و بر همین اساس بسیاری از بیماران كشورهای همسایه مایل به استفاده از روش های درمانی غیرتهاجمی در ایران هستند.

ایمانی گفت: بر این اساس می توان با گسترش روش های تشخیص، درمان و كنترل غیرتهاجمی درد زمینه توسعه گردشگری سلامت در این حوزه را نیز فراهم و میزان قابل توجهی ارزآوری كرد.

رییس و دبیر پنجمین كنگره بین المللی طب مداخلات درد اظهار كرد: این كنگره از 12 تا 14 مهرماه جاری با حضور جمعی از مختصصان داخلی و خارجی در دانشگاه علوم پرشكی ایران برگزار می شود.

ایمانی افزود: همزمان با برگزاری این كنگره هفتمین كنگره سالیانه انجمن بیهوشی موضعی و درد ایران و دومین كارگاه اینترونشنال درد نیز به همت انجمن بیهوشی موضعی و درد ایران با ارایه امتیاز بازآموزی برای پزشكان و پیراپزشكان برگزار می شود.

وی ادامه داد: آشنایی با روش های نوین اقدامات مداخله گرانه (اینترونشنال) درد در دنیا، آشنایی با اقدامات جدید بی حسی موضعی برای مدیریت جراحی در شرایط بحرانی مانند جنگ، زلزله، سیل و حوادث غیرمترقبه و دستیابی به راه كارهای لازم برای رفع چالش های موجود در تشخیص و درمان دردهای حاد و مزمن از جمله محورهای این كنگره است.

ایمانی گفت: این كنگره با هدف دستیابی به دستاوردهای جدید پژوهش های مرتبط با اقدامات مداخله گرانه درد در دنیا، تبادل تجربیات علمی و پژوهشی مرتبط با درد، تقویت ارتباطات علمی و پژوهشی دانشمندان ایرانی و خارجی، ساماندهی پژوهش های نوین مرتبط با درد و ایجاد ارتباط با صنعت در راستای تولید علم و كاربردی كردن پژوهش های مرتبط برگزار می شود.

به گفته وی، در كنگره پنجم طب مداخلات درد همچنین كارگاه های آموزشی با حضور استادان برجسته و به منظور ارتقای سطح دانش و مهارت متخصصان با موضوعات طب درد برگزار می شود.

ایمانی اظهار كرد: حدود 400 مقاله به این كنگره ارسال شده كه از این تعداد 200 مقاله پذیرفته شده است و از میان مقالات پذیرفته شده 60 مقاله به صورت سخنرانی و مابقی به صورت پوستر ارایه می شود.

علمی (3) ** 1834 ** د . الف**1440

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش