تمرین مشترك نیروی دریایی ایران و چین در آب های خلیج فارس برگزار شد

بندرعباس - ایرنا- ناوگروه كشور چین پس از پهلوگیری و اقامت پنج روزه در بندر عباس كه با بازدید از آخرین توانمندی های دفاعی نیروی دریایی جمهوری اسلامی همراه بود، امروز چهارشنبه در آب های خلیج فارس تمرین تاكتیكی عملیاتی مشترك با ناوهای كشورمان برگزار كردند.

به گزارش ایرنا، فرمانده منطقه یكم نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی به هنگام ترك این ناوگروه، هدف از برگزاری این تمرین مشترك را توسعه فنی وتكنیكی ، بست ، گسترش وتعاملات دریایی دو كشور ، تمرین امداد ونجات دریایی، مقابله با حوادث وسوانح دریایی وكسب آمادگی لازم دراین زمینه برشمرد.

امیر دریا دار حسین آزاد یاد آور شد: پیام تمرین مشترك دو كشور ایران وچین ، صلح و ثبات و آرامش در پرتو همكاری های دوجانبه و یا چند جانبه بین المللی است.

وی اظهار داشت: دریانوردان نیروی دریایی چین با تلاش سفیر و وابسته نظامی این كشور در ایران ، در استان هرمزگان حضور پیدا كردند.

ناوگروه كشور چین شامل دو یگان نظامی هستند كه از روز شنبه 29 شهریور ماه گذشته در منطقه یكم نیروی دریایی ایران در بندرعباس پهلو گرفتند.

امیر دریادارآزاد یاد آور شد: تعاملات و روابط ایران و چین ریشه تاریخی عمیقی دارد و حضور این ناوگروه در ایران بیانگر وجود لایه های ارتباطی دو كشور در زمینه های نظامی و اقتصادی است.

فرمانده ناوگروه نیروی دریایی چین نیز ضمن قدردانی از استقبال مناسب نیروی دریایی ایران و خرسندی از دیدار با استاندار هرمزگان گفت: در این سفر ازبخش هایی از شهر بندرعباس دیدن كردیم كه مطمئن هستیم با این ظرفیت در هرمزگان چشم اندازهای بزرگی برای پیشرفت وجود دارد.

دریادار شین هوانگ افزود: ناوگروه نیروی دریایی چین پس از پایان ماموریت خود در حفاظت از كشتی های تجاری و مقابله با دزدان دریایی با هدف تحكیم دوستی میان دو ملت و نیروی دریایی ایران و چین در بندرعباس پهلو گرفت.

وی ادامه داد: با توجه به روابط پر سابقه ایران و چین، در حال حاضر نیز ارتباط این دو كشور بسیار مطلوب است و در آینده نیز زمینه تبادلات بیشتر فراهم خواهد شد.

سفیر چین درایران كه به استقبال ناوگروه چین آمده بوده نیز با اشاره به روابط تاریخی و دیرینه ایران و چین ضمن قدردانی از برنامه ریزی و استقبال مناسب دولت و نیروی دریایی ایران در سفرناوگروه نیروی دریایی چین گفت: استان هرمزگان و شهر بندرعباس دارای جایگاه ویژه ای در ایران است و این استان روابط اقتصادی نزدیكی با كشور چین دارد.

پانگ سن اظهارامیدواری كرد: شركت های چینی دراستان هرمزگان مورد حمایت و پشتیبانی قرار گیرند تا این ارتباطات اقتصادی توسعه بیشتری پیدا كند.

پیشترناخدا یكم «رامین تقی پور» رییس ستاد منطقه یكم نیروی دریایی ارتش در آیین استقبال از ناو گروه نیروی دریایی چین انتقال تجارب نظامی ، تمرین مشترك دریایی و برنامه های فرهنگی و ورزشی را از اهداف و برنامه های پیش بینی شده برای این ناوگروه اعلام كرده بود.

ناوگروه كشور چین پس از پایان تمرین مشترك امروز با نیروی دریایی كشورمان ، آب های نیلگون خلیج فارس را ترك كرد.

پهلوگیری قبلی ناوگروه اعزامی چین كه هفته جاری با دوناوشكن و 650 نفر نیرو برای نخستین بار در منطقه یكم نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در ساحل بندرعباس پهلو گرفت ، در كشور امارات متحده عربی گزارش شده است.

668

سرخط اخبار سیاست