مدیركل ورزش فارس: دوستداران میراث فرهنگی ازفرصت رالی شیراز،تهدید نسازند

شیراز - ایرنا-مدیركل ورزش و جوانان فارس با بیان اینكه فلسفه برگزاری مسابقات رالی برنظم و انضباط و رعایت مقررات از پیش تعیین شده است، گفت: دوستداران میراث فرهنگی از فرصت رالی شیراز كه جنبه بین المللی دارد و می تواند سایر میراث فرهنگی فارس را به دنیا نشان دهد، تهدید نسازند.

به گزارش خبرنگار ایرنا،برخی از رسانه های استان فارس طی چند روز گذشته باانتشارصحبت هایی از مسوولان میراث فرهنگی،برگزاری رالی درتخت جمشید را تهدیدی برای حفظ این اثارباستانی دانسته اند.

سید غلامرضا كمانه روز چهارشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود:در مسابقات رالی، سرعت تنها در مسیرهای خاكی تعیین شده آنهم طبق استانداردهای جهانی و هیچ اتومبیلرانی اجازه ندارد حتی یك ثانیه از استاندارد های تعیین شده، خود را به محل پایانی مسابقات برساند.

وی ادامه داد:كسانی كه ازانجام رالی هیچ اطلاعی ندارند و می خواهند آن را با مسابقات سرعت قیاس كنند بهتر است بامسوولان و كارشناسان برگزار كننده مسابقات مشورت نمایند تا دچار اشتباه نشوند.

كمانه ادامه داد:ازپاركینگ تخت جمشیدتنهابه عنوان محل نگهداری اتومبیل های گران قیمت این مسابقات استفاده می شودومحل مسابقه جاده شهرستان خرامه و ارسنجان است كه هیچ ربطی به تخت جمشید ندارد و تنها از نام این آثار باستانی استفاده می شود.

مدیركل ورزش و جوانان فارس افزود: وزارت ورزش و جوانان ،اداره كل ورزش و جوانان فارس و فدراسیون اتومبیلرانی اهتمام زیادی برای حفظ آثار باستانی دارند، و افرادی هم كه از این امر نگران هستند می توانند روز انجام مسابقه در محل حاضر شوند تا از ابهام در آیند.

وی افزود: حضور ورزشكاران خارجی در این مسابقات باعث می شود تا آنها از نزدیك با مسایل فرهنگی، سیاسی ، اقتصادی و ورزشی كشورمان اشنا شوند از این رو همه باید بدون هیچ گونه سیاه نمایی كمك نمایند تا میزبان سربلندی باشیم و آبروی فارس را حفظ كنیم .

مسابقات رالی خاورمیانه با حضور 30 تیم داخلی و خارجی از روز پنجشنبه سوم مهرماه آغاز می شود و شر كت كنندگان پس از طی مسافت 250 كیلومتری در كنار دریاچه اباده طشك استان فارس به كار خود پایان می دهند.

استارت نمادین این مسابقات از ساعت 18 امروز( چهارشنبه) طی آیینی در دروازه قران شیراز آغازمی شود اما شروع رسمی آن از فردا از محل پاركینگ تخت جمشد آغاز می شود.ك/ 3

7368