۲ مهر ۱۳۹۳،‏ ۱۰:۱۱
کد خبر: 81324385
۰ نفر
618مورد همسرآزاری در همدان/86 شوهر آزار دیده

همدان - ایرنا - مدیر كل پزشكی قانونی استان همدان اعلام كرد: بر اساس مراجعات صورت گرفته به این مركز 618 مورد همسر آزاری از ابتدای امسال تاكنون در استان ثبت شده است.

دكتر 'علی احسان صالح' روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: خشونت فیزیكی و بدنی، روانی و كلا‌می، اجتماعی، اقتصادی نمونه هایی ازهمسر آزاری است كه در استان به ثبت رسیده است.

وی گفت : بر اساس این آمار همسر آزاری در همدان 22 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته كاهش داشته است، اظهار كرد: از ابتدای سالجاری تا پایان مرداد ماه 618 مورد همسر آزاری ثبت شده كه 532 مورد زنان و 86 مورد مردان شاكی بوده اند.

وی تاكید كرد: تاكنون آمار دقیقی در زمینه همسر آزاری ارائه نشده است چون بیشتر زوجین به خاطر شرم و حیا و تلا‌ش برای جلوگیری از هم گسیختگی خانواده، آزارها را تحمل می‌كنند.

صالح گفت: طبق بررسی های صورت گرفته میزان همسر آزاری در مردانی كه مواد مخدر استفاده می‌كنند و یا سابقه بیماری روانی دارند بیشتر از دیگر افراد است.

او افزود: همچنین مولفه هایی همچون مصرف الكل، اختلا‌لا‌ت شخصیتی، زمینه‌‌های ژنتیكی، فشارهای اقتصادی و اجتماعی در همسر آزاری موثر است.

مدیركل پزشكی قانونی استان همدان در باره رابطه همسر آزاری با سطح سواد افراد نیز توضیح داد: هر چه سطح فرهنگ پایین‌ تر و سواد افراد كمتر باشد، آزار همسران بیشتر به صورت آزار جسمی‌ شایع می‌شود البته این امر ناپسند در اقشار مرفه و تحصیل كرده نیز به صورت آزار روانی بروز می كند.* صدور 43 مجوز سقط درمانی

مدیر كل پزشكی قانونی همدان در ادامه گفت: 75 مورد مجوز سقط درمانی در پنج ماهه سال جاری صادر شده كه این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته كاهش چشمگیری داشته است.

دكتر 'علی احسان صالح' افزود: یكی از نكات ضروری برای بررسی تقاضای سقط درمانی در مراكز پزشكی قانونی سن جنین است به این نحو كه اگر سن جنین از 19 هفته بیشتر باشد و یا بر اساس سونوگرافی بیش از چهار ماه از زمان لقاح گذشته باشد به هیچ وجه برای فرد متقاضی مجوز سقط صادر نمی شود.

وی وجود خطر جانی برای مادر در صورت ادامه بارداری و یا عقب افتاده و ناقص الخلقه بودن جنین به نحوی كه نگهداری از آن برای مادر ایجاد حرج كند را از جمله مواردی دانست كه در صورت درخواست مادر و با تشخیص سه پزشك متخصص و تأیید پزشكی قانونی، مجوز سقط درمانی صادر می شود البته به شرط آنكه سن حاملگی كمتر از چهار ماه پس از لقاح باشد.

وی با تاكید بر اینكه همه ناهنجاری های جنینی موجب صدور مجوز سقط درمانی نمی شود، گفت: شروط صدور مجوز سقط درمانی در صورت بروز ناهنجاری هایی كه موجب حرج مادر شود و تایید آن از سوی سه پزشك متخصص و معتمد صادر شود امكان پذیر است.

دكتر صالح توصیه كرد: مادران متقاضی سقط درمانی بلافاصله پس از مراجعه به پزشكی قانونی به كارشناس مربوطه مراجعه كنند تا مدارك آنها مورد بررسی قرار گیرد.

وی افزود: اگر متقاضی شرط زمانی جنین درمانی را از دست نداده باشد پس از تكمیل مدارك و پرداخت تعرفه برای بررسی بیماری و یا ناهنجاری جنین به سه پزشك معتمد سازمان معرفی می شود تا مراحل كاری آنان به سرعت انجام و در صورت داشتن شرایط، مجوز سقط برایشان صادر شود.

7525/2624/ 605