لاریجانی: خشكاندن ریشه تروریسم در جهان از شوخی های مضحك سیاسی است

تهران-ایرنا- رییس مجلس شورای اسلامی، سخنان رییس جمهوری آمریكا مبنی بر این كه با همكاری همپیمانان خود در منطقه ریشه تروریست در جهان را می خشكانیم از شوخی های مضحك سیاسی دانست.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «علی لاریجانی» در آغاز جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی افزود: در روز گذشته آمریكا حملاتی را در كشور سوریه آغاز كرد و براساس ادعای رییس جمهوری آمریكا این حملات را ادامه می دهد.

وی خاطرنشان كرد: رییس جمهوری آمریكا در روز گذشته در نطقی اعلام كرد چون دولت مركزی سوریه امكان نابود كردن این تهدید را ندارد آمریكا شخصا وارد عمل شده است. آیا فكر می كنید هیچ كس در دنیا این ادعای شما را باور می كند؟

رییس مجلس یادآور شد: رییس مجلس آمریكا و همپیمانان او بیش از سه سال است كه از جریان های تررویستی در سوریه حمایت كردند و می كنند و در هفته گذشته باردیگر در كنگره آمریكا تكرار كردند كه ما به معارضان سوریه كمك می كنیم و برخی كشورهایی كه در ائتلاف به اصطلاح مبارزه با تروریست كه ساخته اند، قرار دارند خود جزو كمك كنندگان به تروریست ها در سوریه هستند.

لاریجانی ادامه داد: نیروهای تروریستی از مرزهای این كشورها وارد سوریه می شوند، چگونه این حرف مسوولان آمریكا می تواند اندك وجهاتی داشته باشد.

وی همچنین گفت: تاسف آور است كه رییس جمهوری آمریكا می گوید كه چون دولت مركزی سوریه امكان نابود كردن تهدید تروریست ها را ندارد آمریكا راسا وارد شده است. مگر شما گذاشتید كه دولت مركزی سوریه با تروریست ها مبارزه كند؟ تروریست ها را شما به وجود آوردید، حمایت كردید و نمی گذارید دولت مركزی با آنها مبارزه كند.

رییس مجلس یادآور شد: مدت ها پیش یكی از رهبران عرب منطقه در مذاكره ای به من گفت، غربی ها به محض این كه می بینند دولت سوریه در حال سركوب تروریست ها است به آنها كمك بیشتری می كنند تا دولت سوریه عقب نشینی كند.

لاریجانی اظهارداشت: از طرفی رییس جمهوری آمریكا گفته است ما با همكاری همپیمانان خود در منطقه ریشه تروریست در جهان را می خشكانیم كه این هم از شوخی های مضحك سیاسی است.

وی تاكید كرد: واقعا تصور می كنید با چند حمله هوایی ریشه تروریست ها را می خشكانید كه باید به حال كشوری كه مدعی مدیریت جهانی است گریست. حداقل حرف های صاحب نظران امنیتی خود را بشنوید تا دقیق تر حرف بزنید.

رییس مجلس یادآور شد: مگر مبارزه با تروریست های مناطق مختلف پخش شده اند با حمله هوایی امكان پذیر است.

لاریجانی با بیان این كه حمله هوایی شما چند اثر دارد، گفت: یك كشتار و آوارگی سكنه غیرنظامی در مناطق بمباران شده كه مشاهده می كنید.

وی ادامه داد: همچنین ارایه ژست كم خاصیت قدرت شما كه به زودی رنگ می بازد گرچه آمریكا به دلیل رنگ پریدگی قدرت خود ناچار است دست به چنین اقداماتی تاكتیكی بزند تا حداقل كاریكاتور قدرت جهانی خود را حفظ كند اما در فاصله اندكی مجددا مواجه با موج سنگین تر تروریست ها می شوید.

رییس مجلس اضافه كرد:این حملات همچنین خاصیت گسترش تروریسم دارد همانطور كه بمب باران ها در افغانستان نه تنها ریشه تروریسم را نخشكاند كه به تسلط آنها توسعه تروریسم ها مدد رساند و آنها را در سایر كشورها نیز توسعه داد.

لاریجانی اظهارداشت: وقتی شما به این گونه حملات كور و بی مبنا به كشوری، جوانان آن كشورها را تحقیر می كنید تصور نمی كنید آنها مفری برای رفع این حقارت جز مقابله به مثل با شما ندارند و طبعا در دام تروریسم ها می افتند كه فعلا مقابل شما قرار گرفته اند.

لاریجانی یادآور شد: آقای برژنیسكی یكی از صاحب نظران آمریكایی گفته است در كشورهای مسلمان خاورمیانه انزجار حاد در مقابل دخالت های بی مورد آمریكا در خاورمیانه و پشتیبانی آن از اسراییل هم اكنون به صورت بست امپریالیسم غرب در خاورمیانه دیده می شود به این جهت است كه آنها آمریكا را دلیل اصلی محرومیتی كه احساس می كنند می دانند.

وی خاطرنشان كرد: وقتی وضع افكار عمومی در خاورمیانه را خودتان این گونه ارزیابی می كنید ادعای مبارزه نظامی شما نه تنها مبارزه با تروریسم نمی تواند باشد بلكه عملا عامل توسعه تروریسم می شود، بنابراین ائتلاف شما كه نام ائتلاف برای مبارزه با تروریسم بر آن نهاده اید، ائتلاف برای مبارزه با تروریسم نیست بلكه ائتلاف برای گسترش تروریسم است.

رییس مجلس نهم ادامه داد: اگر با خوش خیالی با چنین روشی دنبال مبارزه با تروریسم هستید كه چنین نیست و نه تنها به دیگران كه به خودتان هم دروغ می گویید باید این اقدام شما را نماد ضرب المثل لهستانی ها بدانیم كه می گویند «در اصطبل را هنگامی می بندند كه اسب ها گریخته اند».

لاریجانی افزود: آقای اوباما بعد از چند سال كارنامه سیاه حمایت از تروریست ها دیر به فكر مبارزه با آنها افتاده اید. حتی اگر حرف های شما حمل بر صحت كنیم.

وی یادآور شد: نكته دیگر این است كه با این نفرتی كه در منطقه نسبت به رفتار آمریكا در خاورمیانه وجود دارد اگر واقعا می خواهید با تروریست مبارزه شود، فقط كنار بكشید و به تروریست ها كمك نكنید. مردم منطقه خود می توانند با آنها مبارزه كنند و آنها می توانند ریشه تروریسم را بخشكانند.

وی ادامه داد: مردم منطقه امروز از قدرت فهم و تصمیم گیری و رشد سیاسی خوبی برخوردارند و نیازمند قیم های دروغین نیستند و شما به خوبی دیدید در این هفته هم رجال سیاسی افغانستان خود توانستند اختلاف فی مابین خود را حل كنند و هم مردم رشید یمن و رجال انقلابی و مسوولان آن كشور توانستند به تفاهم دست پیدا كنند و اصلاحات در آن كشور را با توافق به جلو ببرند. اینها نمونه هایی است كه جلوی روی شما است.

رییس قوه مقننه همچنین گفت: این گونه مبارزه با تروریسم آن هم با دعاوی تاسف آور و متناقض منافع ملی آمریكا یا پاسخ به كشته شدن چند تبعه آمریكا و غرب در آینده جز خسارت بیشتر برای مردم منطقه و گسترش تروریست چیز دیگری نیست.

لاریجانی تاكید كرد: مجلس شورای اسلامی این اقدامات آمریكا و غرب را محكوم می كند و آن را چیزی جز شیطنت جدید در آتش افروزی در منطقه نمی داند.

وی یادآور شد: ما از ابتدا با تروریسم در منطقه مخالف بودیم و با آن مبارزه واقعی خواهیم داشت اما ائتلاف های دروغین همكاری نمی كنیم و آن را مشروع نمی دانیم.

رییس مجلس با طرح این سوال كه مگر سازمان های بین المللی نظیر شورای امنیت و سازمان ملل برای چنین اموری درست نكردند كه تصمیم جمعی بگیرند؟، گفت: چه توجیهی دارد كه آمریكا بدون اجازه شورای امنیت و سازمان ملل با چنین ادعای دروغینی كه چون دولت مركزی سوریه نمی تواند با تروریسم ها مبارزه كند یك ائتلاف مسخره درست می كنند و به خود اجازه می دهند به آن كشور حمله كنند.

وی ادامه داد: این اقدامات جز به بازی گرفتن نهادهای بین المللی برای اهداف حقیر قلدرمابانه چیز دیگری نیست.

رییس مجلس اظهارداشت: متاسفانه آمریكا در برخی تحریم ها علیه ایران نیز این روش را استفاده كرده است و دنبال عادی كردن این گونه دخالت ها در تحقیر نهادهای بین المللی است.

لاریجانی تاكید كرد: برای حل مساله تروریسم باید ابتدا با این گونه مداخلات غیرقانونی آمریكا مبارزه كرد.

سیام**1058**1336