نقشه نفوذ اینترنت در ایران و جهان

تهران-ایرنا-محققان انگلیسی با توجه به وجود بیش از یك میلیارد وب سایت در سراسر جهان، نقشه‌ ای ارائه داده‌ اند كه میزان نفوذ این سایت ‌ها را در جهان نشان می‌دهد.

به گزارش ایرنا از ساینس، محققان موسسه اینترنت «آكسفورد» در انگلیس با استفاده از داده ‌های سال 2011 درباره كاربران وب و مجموعه‌ داده ‌های جمعیتی بانك جهانی نقشه جدید را ابداع كردند.

بر اساس این نقشه، چین با بیش از نیم میلیارد كاربر، بزرگ ‌ترین جمعیت اینترنتی جهان و پس از آن آمریكا، هند و ژاپن قرار دارند.

سهم جمعیت اینترنتی ایران در این نقشه 20 تا 40 درصد است.

«مارك گراهام» و «استفانو دو ساباتا» از موسسه اینترنت آكسفورد اعلام كردند: كشورهایی با تعداد جمعیت كمتر از 330 هزار كاربر اینترنتی از این نقشه حذف شده اند و این موضوع شامل تعدادی از كشورهای آفریقایی مانند چاد و نیجر می شود.

سایه‌بندی هر كشور منعكس‌ كننده میزان نفوذ اینترنتی‌ اش است و سایه ‌های تیره ‌تر نشان ‌دهنده سطوح بالاتر استفاده اینترنتی در یك جمعیت خاص است.

به این صورت تعدادی از كشورها ممكن است بزرگ ‌تر به نظر برسند زیرا بخش بزرگی از مردم آنها از اینترنت استفاده می‌كنند اما در مقایسه با جمعیت كلی، ممكن است این نفوذ پایین باشد.

بانك جهانی تعداد كاربران اینترنتی و اتصالات اینترنتی را از سال 1996 در هر كشور رهگیری كرده و این بخشی از «پروژه شاخص ‌های حكومتی سراسر جهان» است.

داده ‌های این بانك نشان می‌ دهد 42 درصد كاربران اینترنتی در آسیا و در كشورهای چین، هند و ژاپن ساكن هستند و این كشورها میزبان جمعیت اینترنتی بیشتری نسبت به مجموع كشورهای اروپایی و آمریكای شمالی هستند.

اكثر كشورهای امریكای لاتین دارای ضریب نفوذ بیش از 40 درصد هستند و تمامی این قاره میزبان كاربران اینترنتی به اندازه تعداد كاربران موجود در آمریكا است.

در سال‌های گذشته، تقریبا تمامی كشورهای شمال آفریقا جمعیت كاربران اینترنتی خود را دو برابر كرده‌اند و الجزیره در این میان یك استثنا است.

با این حال بیش از نیمی از كشورهای آفریقایی واقع در بیابان «صحرا» دارای نفوذ اینترنتی كمتر از 10 درصد هستند.

علمی(6)**2038**1440