همكاری های علمی و فناوری ایران و فرانسه گسترش می یابد

تهران-ایرنا- دكتر وحید احمدی معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به منظور گسترش همكاری‌های علمی بین‌المللی بین ایران و فرانسه با برونو فوشه سفیر فرانسه در تهران دیدار و گفت ‌و گو كرد.

به گزارش ایرنا دكتر احمدی در این دیدار گزارشی از پیشرفت های علمی ایران ارائه كرد و با تاكید بر این نكته كه همكاری های علمی بین المللی صرفاً نباید به چارچوب های آموزشی محدود شود، گفت: در دنیای فعلی بحث دیپلماسی علمی ابزار قدرتمندی است كه می تواند به تعمیق روابط میان كشورها كمك كند و نه تنها محور آموزش، بلكه باید محور پژوهش و فناوری را نیز در بر بگیرد.

احمدی افزود: ما به دنبال ساز و كار و طراحی مدلی هستیم كه میان بدنه علمی و پژوهشی دو كشور ارتباط برقرار كند.

معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم، اعزام استادان و دانشجویان دكترا به فرصت های مطالعاتی، تشكیل كارگاه‌های آموزشی، تبادل استاد و دانشجو، برقراری ارتباط میان پارك های علم و فناوری دو كشور، راه اندازی تورهای علمی و ایجاد دوره‌های مشترك را از راهكارهای افزایش ارتباط و همكاری‌های علمی عنوان كرد.

احمدی اظهار داشت: انتظار ما این است كه شبكه‌ای ایجاد شود كه دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های ایران، دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های متناظر خود را پیدا كنند و ستادهای دولتی هم تسهیل كننده این ارتباط باشند.

برونو فوشه، سفیر فرانسه در جمهوری اسلامی ایران نیز ضمن اظهار خرسندی از افزایش تبادلات علمی میان ایران و فرانسه به مبادلات علمی طولانی میان دو كشور اشاره كرد و گفت: در حال حاضر دو هزار دانشجوی ایرانی در فرانسه به تحصیل مشغول هستند و سطح علمی این دانشجویان هم خیلی بالاست و این امر نشان از پتانسیل بالای دانشگاه‌های ایران دارد.

سفیر فرانسه در تهران در ادامه با اشاره به این نكته كه مبادلات علمی میان دو كشور نباید به مبادله دانشجو محدود شود و باید محورهای پژوهش و فناوری را نیز در برگیرد، گفت: فرانسه در ایران به دلایل ادبی و حقوقی شهرت دارد، ولی این تصویر باید تغییر كند و شامل مباحث علمی نیز بشود.

سفیر فرانسه با اعلام آمادگی در تبادل دانشجو در سطح تحصیلات تكمیلی و تبادلات پژوهشی، گفت: فرانسه برای تشویق و افزایش همكاری‌های علمی آمادگی كامل دارد.

بر اساس این گزارش، در این نشست مقرر شد جزئیات موارد همكاری بعد از بحث و تبادل نظر میان مركز همكاری‌های علمی بین‌المللی وزارت علوم و رایزن علمی فرانسه مشخص و تدوین شود.

علمی**2038**1599