طرح تجاری سازی علم در ایران به زودی در صحن علنی مجلس ارائه می شود

تهران - ایرنا - نایب رییس كمیسیون ویژه اقتصادی مجلس شورای اسلامی اعلام كرد: پیش نویس طرح 'تجاری سازی علم در ایران' مراحل نهایی خود را می گذارند و در نیمه دوم امسال برای تصویب در صحن علنی مجلس مطرح خواهد شد.

دكترمحمدرضا پورابراهیمی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا از تجاری سازی علم به عنوان یكی از گلوگاه های توسعه اقتصادی كشور یاد كرد و گفت: اگر بتوانیم یك راهكار مناسب برای تجاری سازی علم ارائه كنیم موفقیت های نظام در عرصه های اقتصادی به شكلی میان بر محقق خواهد شد.

نماینده منتخب مردم كرمان و راور با استناد به فرمایشات مقام معظم رهبری و ابلاغیه اخیرشان، اظهار كرد: تجاری سازی علم، پایه و اساس اقتصاد دانش بنیان به شمار می آید.

وی نبود قوانین و مقررات منسجم درخصوص تجاری سازی علم را یكی از خلاهای موجود در نظام اجرایی كشور عنوان كرد و گفت: به دلیل اینكه تجاری سازی علم، موضوعی جدید است در این خصوص خلاهای جدی داریم و هرچند یك سری كارهای پراكنده درخصوص ثبت اختراع و مجوز اختراعات انجام می شود اما همه اینها آیین نامه است و یك قانون كامل و جامع در حوزه تجاری سازی علم نداریم.

پورابراهیمی كه در راس یك گروه علمی، موضوع تجاری سازی علم در ایران در از حدود یك سال قبل آغاز كرده است، گفت: در قالب یك تیم تخصصی برای تهیه شاخص های این حوزه كار خود را آغاز كرده ایم كه البته این كار خارج از مجلس صورت می گیرد

وی توضیح داد: بخشی از این كار مربوط به زمانی است كه مسوولیت صندوق پژوهشگران كشور را برعهده داشتم و این طرح تحقیقاتی الان در قالب یك گزارش تخصصی در حال نهایی شدن است.

به گفته پورابراهیمی، مطالعات تطبیقی بین ایران و پنج شش كشور دیگر كه در زمینه تجاری سازی علم فعال هستند از جمله آمریكا، كره جنوبی، آلمان، ژاپن در این گزارش درحال تكمیل است و مقایسه ای درخصوص خلاهای قوانین تجاری سازی علم در كشور ما و قوانین موجود این كشورها صورت داده ایم.

وی به حضور متولیان متعدد حوزه علم و فناوری در كشور اشاره كرد و گفت: موضوع علم و فناوری در سه مجموعه اصلی شامل شورای عالی عتف ( علوم، تحقیقات و فناوری)، وزارت بهداشت و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری دنبال می شود و البته شورای عالی انقلاب فرهنگی هم در بالادست این مجموعه ها قرار دارد و ما سعی كردیم متناسب با قوانین این مجموعه ها، طرح تجاری سازی علم در ایران را تدوین كنیم.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران تاكید كرد: بعد از مطالعات فراوان به جمع بندی رسیدیم كه مشكلات زیادی در زمینه های مختلف از جمله ثبت پتنت در كشور وجود دارد و در این شرایط ، نیازمند یك قانون جدید هستیم.

وی با بیان اینكه تدوین پیش نویس طرح ' تجاری سازی علم در ایران' به مراحل نهایی نزدیك شده است، افزود: تقریبا یك سوم نمایندگان مجلس، اعضای هیات علمی دانشگاه های كشور و علاقه مند به مباحث علمی و فناوری هستند و اعضای كمیسیون آموزش و تحقیقات و كمیسیون های تخصصی اقتصادی مجلس، نظر مساعدی به این مقوله دارند.

پور ابراهیمی ابراز امیدواری كرد با حمایت نمایندگان و همچنین همكاری مركز پژوهش های مجلس، پیش نویس طرح تجاری سازی علم در ایران طی نیمه دوم امسال در صحن علنی مجلس مطرح و مصوب شود.

وی تاكید كرد: تصویب طرح تجاری سازی علم در ایران و تبدیل آن به قانون، تحول جدی در اقتصاد ما و عرصه تجاری سازی ایجاد خواهد كرد.

علمی (4)**1055**1440