وكیل كودكان شین آباد از دستور پرداخت دیه و ارش این كودكان خبر داد

تهران- ایرنا- وكیل مدافع كودكان شین آباد گفت: بیمه ایران در نامه ای دستور پرداخت دیه و ارش كودكان شین آبادی را به بیمه ایران آذربایجان غربی اعلام كرد.

'حسین احمدی نیاز' روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی ایرنا، با بیان اینكه این نامه همزمان با اول مهر روز بازگشایی مدارس به بیمه استان آذربایجان غربی ارسال شد، افزود: هیات مدیره مركزی بیمه ایران تصویب كرد تا مبلغ دیه به نرخ روز به این كودكان پرداخت شود.

معمولا جبران خسارات بدنی با پرداخت دیه یا ارش است اما، نوع و میزان خسارت دیه در قانون مشخص است ولی میزان خسارت ارش در قانون مشخص نیست.

به عنوان مثال در قانون جبران خسارت قطع شدن یك دست نصف یك دیه كامل است ولی دیه پاره شدن یك تار عصبی در دست در قانون اعلام نشده كه در خصوص جبران این نوع خسارت قاضی دادگاه به نظریه كارشناسی پزشكی قانونی متمسك می شود و پزشكی قانونی معمولا آین خسارت را با درصدی از دیه عضوی بیان می كند و ماده ۱۴ قانون مجازات اسلامی دیه را اینگونه تعریف كرده است: دیه مالی است كه از طرف شارع برای جنایت تعیین شده است، مانند دیه قتل غیر عمد

اما در تعریف ارش باید گفت كه مطابق ماده ۳۶۷ قانون مجازات اسلامی كه مشعر است: هر جنایتی كه بر عضو كسی وارد شود و شرعا مقدار خاصی به عنوان دیه برای آن تعیین نشده باشد جانی باید ارش بپردازد.

و در ماده ۴۹۵ همین قانون آمده: در كلیه مواردی كه به موجب مقررات این قانون ارش منظور می گردیده با در نظر گرفتن دیه كامله انسان و نوع وكیفیت جنایت، میزان خسارت وارده طبق نظر كارشناس تعیین می شود.

به گزارش ایرنا، روز چهارشنبه، ۱۵ آذر ۱۳۹۱، یك كلاس درس مدرسه ابتدایی روستای شین آباد از توابع شهرستان مرزی پیرانشهر دچار آتش سوزی شد و از ۳۷ نفر دانش آموزان آن ۲۹ نفر دچار سوختگی شدند.

حادثه زمانی روی داده كه بخاری نفتی این كلاس دچار آتش‌سوزی شد و سرایدار مدرسه كه قصد در خاموش كردن آتش داشت، در حال منتقل كردن بخاری به بیرون از كلاس بود كه در این موقع بخاری منفجر شد و آتش به تمام سطح كلاس سرایت كرد.

اجتمام(4) ** 9317 ** 1418

سرخط اخبار جامعه