۳۰ شهریور ۱۳۹۳،‏ ۱۱:۲۵
کد خبر: 81319930
۰ نفر
جريان ثابت سربازگيري داعش از تركيه

تهران - ايرنا - كان كه بخش عمده سال هاي نوجواني خود را به عنوان يك معتاد در يكي از فقيرترين محله هاي پايتخت تركيه گذرانده، هيچ گاه فكر نمي كرد با ورود قاچاقي به سوريه براي پيوستن به تندروترين گروه در جهان، چيزهاي بيشتري براي از دست دادن داشته باشد.

فرارو به نقل از نيويورك تايمز نوشت: وي كه به همراه 10 تن از دوستان دوران كودكي خود به سوريه رفته بود، پس از گذراندن 15 روز در يك كمپ آموزشي در شهر رقه كه عملا به يكي از مقرهاي داعش تبديل شده، به واحد جنگ منتقل شد. اين جوان 27 ساله مي گويد دو مرد را به قتل رسانده و در يك اعدام عمومي شركت داشته است. كان تنها پس از آن به عنوان يك جنگجوي واقعي داعش پذيرفته شد كه يك مرد را زنده به گور كرد.

كان كه نمي خواست نام كاملش فاش شود گفت: «وقتي آنجا مي جنگيد، انگار كه نشئه هستيد. همه فرياد مي زنند «الله اكبر» و همين به شما قدرت كشتن دشمن بدون ناراحتي از خوني كه ريخته مي شود را مي دهد.»

صدها جنگجوي خارجي از اروپا و آمريكا پس از اعلام خلافت داعش به اين گروه پيوسته اند اما يكي از بزرگترين مناطقي كه داعش توانسته در آن به جذب نيرو بپردازد، تركيه به عنوان يكي از اعضاي ناتو است.

بر اساس گزارش رسانه هاي خبري تركيه و مقامات دولتي اين كشور، بيش از يك هزار شهروند ترك به داعش پيوسته اند. برآورد سيا هفته گذشته نشان داد كه اين گروه بين 20 تا 31 هزار نيرو در عراق و سوريه دارد.

آمريكا رجب طيب اردوغان، رئيس جمهوري تركيه را به شدت تحت فشار قرار داده تا نظارت جدي تري بر مرز 560 مايلي خود با سوريه داشته باشد. تركيه سال ها است كه با پيگيري استراتژي «به صفر رساندن مشكلات با همسايگان» به عنوان نمونه اي از دموكراسي اسلامي در خاورميانه شناخته شده است. اما محاسبات غلط مقامات اين كشور، احمد داووداغلو، نخست وزيري تركيه را در منطقه اي كه حال در جنگ فرو رفته، منزوي و آسيب پذير كرده است.

تركيه در روزهاي نخست ناآرامي هاي سوريه به دليل به كارگيري سياست مرزهاي باز مورد انتقاد داخلي ها و خارجي ها قرار گرفت. منتقدان مي گويند همين سياست يكي از عوامل مهم خيزش داعش است. تركيه معتقد بود كه نيروهاي مخالف خيلي زود بشار اسد، رئيس جمهوري سوريه را سرنگون مي كنند اما با ادامه جنگ، اين افراط گرايان بودند كه از آشوب و ناآرامي سود بردند.

جوانان تركي كه به استخدام داعش درآمده اند مي گويند خود را به آن نوع حكمراني به اصطلاح اسلامي كه داعش اجرا مي كند بيشتر نزديك مي بينند تا حكمراني حزب حاكم تركيه كه ريشه در نوعي اسلام مدرن دارد.

محله حاجي بايرام در قلب منطقه توريستي آنكارا طي يك سال گذشته به مركز سربازگيري داعش تبديل شده است. افراد محلي مي گويند نزديك به 100 تن از ساكنان اين محله با هدف مبارزه براي اين گروه به سوريه رفته اند.

عارف اكباس، نماينده منتخب 30 ساله اي كه به امور محلي رسيدگي مي كند، مي گويد: «اين روند از زماني آغاز شد كه پاي يك غريبه با ريشي بلند به محله باز شد. پس از آن تمام معتادان به مواد مخدر شروع به رفتن به مسجد كردند.»

يكي از نخستين مردان محله كه به داعش پيوست از اوزگوجان گوزلمچيوگلو بود كه در ميان همراهان داعش خود به محمد سلف معروف است. طي سه سال وي به يك فرمانده منطقه اي در رقه تبديل شده و محلي ها مي گويند وي اغلب به آنكارا رفت و آمد دارد و هر بار جوانان تازه اي را به استخدام داعش در مي آورد.

ساكنان محلي مي گويند، برخي جوانان عكس هايي از گوزلمچيوگلو را با اسلحه و در ميدان جنگ به صورت آنلاين ديده اند و علاقمند شده اند. از زمانيكه شهرداري تنها مدرسه اين منطقه را سال گذشته تحت برنامه نوسازي شهري خراب كرد، كودكان وقت بيشتري را در سايت هاي اينترنتي مي گذرانند.

آرون استين، يكي از مقامات موسسه خدمات متحد سلطنتي مستقر در لندن مي گويد: «مراكز سربازگيري ديگري نيز در آنكارا و ديگر نقاط تركيه آشكارا در حال راه اندازي هستند اما به نظر مي رسد دولت اهميتي به اين موضوع نمي دهد. به نظر مي رسد حس تنفر آنها از بشار اسد به سياستي منجر شده كه مفاهيم جدي دارد.»

اول ** 1610