گسترش ارتباط با نخبگان خارج از كشور در سال تحصیلی جدید

تهران - ایرنا - قائم مقام بنیاد ملی نخبگان، تقویت و گسترش ارتباط با نخبگان خارج كشور را یكی از رویكردهای جدی این بنیاد در سال تحصیلی جدید (94-1393) عنوان كرد.

دكتر سعید سهراب پور روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار كرد: در راستای تقویت ارتباط با نخبگان خارج كشور از چندی قبل، یك مشاور بین الملل از سوی رییس بنیاد نخبگان انتخاب و منصوب شد كه از آن زمان، فعالیت های خوبی برای ارتباط با نخبگان خارج از كشور شروع شده است.

وی افزود: البته حدود دو سه سال است نخبگان خارج از كشور را برای حضور در سمینارها دعوت كرده و مخارج رفت و آمد آنها را تامین می كنیم ولی در سال تحصیلی جدید، ارتباط با نخبگان را به صورت جدی تر و گسترده تر دنبال خواهیم كرد.**پیش بینی افزایش آمار نخبگان كشور در سال تحصیلی جدید

سهراب پور آمار فعلی نخبگان كشور را 14 تا 15 هزار نفر اعلام و پیش بینی كرد با اجرای آیین نامه جدید بنیاد ملی نخبگان، شاهد افزایش این آمار در سال تحصیلی جدید باشیم.

وی درعین حال یادآوری كرد كه آیین نامه جدید هنوز اجرایی نشده است.

به گفته قائم مقام بنیاد ملی نخبگان، آیین نامه جدید نخبگان به تصویب هیات امنا رسیده است و به دانشگاه ها نیز ابلاغ شده است بنابراین باید از ابتدای مهرماه امسال اجرایی شود.

وی ادامه داد: از آنجا كه آیین نامه جدید تا اندازه ای مشكل است، پیش بینی می كنیم مقداری تاخیر در اجرای آن به وجود آید.

سهراب پور درباره جزییات آیین نامه جدید توضیح داد: در آیین نامه قبلی برای انتخاب نخبگان، سقف تعیین شده بود مثلا فقط 150 نفر اول كنكور و نفرات برتر المپیادها را در بر می گرفت كه در آیین نامه جدید، سقف برداشته شده است و دانشگاه ها متناسب با بودجه ای كه در اختیار دارند، نخبگان را تحت پوشش قرار می دهند.

وی خاطرنشان كرد: بنابراین اختیارات به دانشگاه ها سپرده شده است تا با درنظر گرفتن شاخص های آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و فناوری و كارآفرینی، نخبگان را شناسایی كرده و به آنها تسهیلات بپردازند.

سهراب پور تاكید كرد: با اجرای آیین نامه جدید، هم شمار نخبگان و هم مبالغ حمایت از آنها افزایش خواهد یافت.

علمی (4)**1055**1599