۲۹ شهریور ۱۳۹۳،‏ ۱۰:۲۱
کد خبر: 81318456
۰ نفر
190 هزار ایرانی در جنگ تحمیلی به شهادت رسیدند

قم - ایرنا - جانشین بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس ارتش گفت: پنج میلیون ایرانی در جنگ تحمیلی شركت كردند كه از این تعداد 190 هزار نفر به شهادت رسیدند.

به گزارش ایرنا، سرهنگ مجتبی جعفری جمعه شب در دوازدهمین یادواره یكصد شهید منطقه مسجد جامع قم افزود: از میان شهدای جنگ تحمیلی، 16 هزار نفر در جریان بمباران مناطق مسكونی به شهادت رسیدند و بقیه در جبهه های نبرد شهید شدند.

وی با تبیین تركیب نیروهای نظامی ایران در دوران جنگ تحمیلی افزود: در این جنگ 217 هزار ارتشی، 2 میلیون و 130 هزار نیروی بسیجی به همراه 200 هزار نیروی سپاه، شهربانی و ژاندارمری در مقابل تجاوز دشمن ایستادند.

جعفری با یادآوری این كه در دفاع مقدس 85 هزار نیروی بسیجی و 48 هزار ارتشی به فیض شهادت نائل شدند، افزود: در این جنگ بیش از 33 هزار دانش آموز و بیش از سه هزار و 500 دانشجو به شهادت رسیدند.

جانشین بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس ارتش جمهوری اسلامی ایران با اشاره به شهادت سه هزار و 317 روحانی در این دوران خاطر نشان كرد: قشر روحانیت به نسبت تعداد جمعیت خود 12 برابر اقشار دیگر در این جنگ شهید داده است.

جعفری گفت: در این دوران 88 مسیحی، 18 كلیمی و 9 زرتشتی در دفاع از خاك میهن شهید شدند و 2 هزار تبعه غیر ایرانی نیز با حضور در جبهه های نبرد در مقابل عراق به شهادت رسیدند.

وی با اشاره به 672 هزار جانباز و 42 هزار آزاده به عنوان یادگاران دوران دفاع مقدس افزود: در این جنگ طبق برآوردهای اولیه بیش از یكهزار میلیارد دلار به ایران خسارت زده شد.

وی با بیان این كه سازمان ملل میزان خسارت وارده به ایران را حدود 200 میلیارد دلار برآورد كرده است، افزود: عراق با این رقم خسارت موافقت نكرد و در نهایت با كارشناسی های انجام شده میزان نهایی خسارت وارده به ایران 97 میلیارد دلار تعیین شد.

جعفری با بیان این كه این خسارت باید از عراق گرفته شود، افزود: اكنون آمریكا نفت عراق را می فروشد، لذا باید بدون هیچ ملاحظه ای خسارت وارده به ایران را از عراق دریافت كرد.* نابودی نظام اسلامی مهمترین هدف جهانیان از جنگ با ایران بود

جانشین بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس ارتش جمهوری اسلامی ایران همچنین گفت: جهان در هشت سال جنگ تحمیلی تمام عزم خود را برای نابودی نظام اسلامی جزم كرده بود.

سرهنگ جعفری یادآور شد: ایران به تنهایی در این جنگ نابرابر در مقابل دشمنان اسلام ایستادگی كرد.

وی در تبیین علت تنهایی ایران در جنگ تحمیلی به ارایه آماری از تجهیزات و امكانات ایران در مقایسه با دشمن پرداخت و اظهار كرد: در آغاز جنگ ایران یكهزار و 740 تانك داشت، در حالی كه عراق از دو هزار و 700 تانك برخوردار بود.

جانشین بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس ارتش افزود: در پایان جنگ تعداد تانك های ایران به یكهزار كاهش یافته اما تانك های عراقی به چهار هزار و 500 تانك رسیده بود.

وی با بیان این كه در آغاز جنگ تعداد هواپیماهای ایران 445 فروند و برای عراق 332 فروند بود، افزود: در پایان جنگ، این آمار برای ایران به 65 فروند كاهش و برای عراق به بیش از 500 فروند هواپیما افزایش پیدا كرد.

سرهنگ جعفری تعداد هلیكوپترهای ایرانی در سال های نخستین جنگ را 500 فروند و برای ارتش عراق 40 فروند برآورد كرد و گفت: این آمار در پایان جنگ برای ایران 65 فروند و برای عراق 150 فروند بود.

جعفری به مقایسه نیروهای نظامی دو كشور به نسبت جمعیت آنها پرداخت و یادآور شد: تعداد نیروهای ایرانی در اوایل جنگ بیش از 365 هزار تن و میزان نیروهای عراقی 200 هزار نفر بود.

وی افزود: در پایان جنگ تحمیلی، شمار نیروهای ایران به حدود 400 هزار و تعداد نیروهای عراق به بیش از یك میلیون نفر رسیده بود.

این مقام ارتش جمهوری اسلامی ایران با اشاره به كمك 45 میلیارد دلاری كشورهایی چون مصر، اردن و عربستان به عراق در دوران دفاع مقدس افزود: در جریان نبرد ایران با عراق 247 نیروی نظامی از كشورهای مصر، سودان، تونس، مراكش، اردن، فلسطین، هند، امارات، لیبی، موریتانی، سومالی، نیجریه و الجزایر به دست نیروهای ایرانی به اسارت گرفته شدند.

جانشین بنیاد حفظ آثار ارتش همچنین خاطر نشان كرد: در دوران دفاع مقدس 40 كشور عضو غیر دائم شورای امنیت شدند و در مجموع 320 رای در مورد جنگ در حال وقوع در منطقه از سوی آن داده شد كه حتی یك رای هم به نفع ایران نبود.

7403/ 550/ 2025