۲۹ شهریور ۱۳۹۳،‏ ۸:۴۸
کد خبر: 81318333
۰ نفر
تشخیص افسردگی با آزمایش خون

تهران- ایرنا - محققان دانشگاه نورث وسترن آمریكا می ‌گویند، آزمایش خونی را ابداع كرده‌اند كه به كمك آن می‌ توان افسردگی را تشخیص داد.

به گزارش گروه علمی ایرنا از بی بی سی، این آزمایش خون كمك می‌ كند تا برای هر فرد مبتلا به افسردگی درمان مناسب در نظر گرفته شود.

' اوا ردی ' یكی از محققان اصلی این پژوهش می گوید: این آزمایش مشابه اندازه گیری چربی خون یا قند بالا است و روانپزشكی را وارد قرن بیست و یكم می ‌كند.

به این ترتیب تشخیص علمی افسردگی به همان صورتی كه فشار خون بالا یا كلسترول بالا تشخیص داده می‌ شود ممكن شده است.

این تست را در هر آزمایشگاهی می‌ توان انجام داد و در واقع اندازه ‌گیری 9 مولكول RNA در خون است.

RNA مولكول ‌هایی هستند كه رمزهای ژنتیكی DNA را ترجمه و دستورالعمل های آن را به صورت پیام منتقل می‌ كنند.

دكتر ردی كه 16 سال برای این آزمایش خون تحقیق كرده است می گوید: به باور او بسیاری از بیماری ها تغییراتی در خون ایجاد می كنند كه می توان از روی آنها به تشخیص بیماری رسید، به عبارت دیگر مواد شیمیایی موجود در خون را می توان به عنوان ' ردپای آسیب اعصاب' (neurodegenerative fingerprint) در نظر گرفت.

افسردگی شایعترین بیماری روانپزشكی است و در دنیا بیش از 350 میلیون نفر به آن مبتلا هستند

دكتر ردی می گوید: چون عقیده داشتم افسردگی هم مانند بیماری های دیگر است با تحقیق بر روی حیوانات مولكول‌ هایی را كه وجود آنها در خون نشانه افسردگی باشد شناسایی كردم و بعد به دنبال مولكول های مشابه در انسان گشتم.

مطالعه روی حیوانات نشان داده بود 26 ماده با استرس و برخی ویژگی های ژنتیكی در ارتباط هستند.

تحقیق دكتر ردی و همكارانش بر روی انسان نشان داد از میان این 26 مولكول، 9 مولكول در مبتلایان به افسردگی بالاتر از افراد سالم است.

*** تحول در تشخیص بیماری‌های روانپزشكی

تا به حال تشخیص افسردگی فقط به صورت بالینی امكان پذیر بوده است، با مشاوره حضوری ( و نیز پرسش‌نامه)، خلق بیمار ارزیابی می ‌شود و بعد نتایج با مجموعه ‌ای از معیارهای مشخص تطبیق داده می‌ شود.*** علایم اصلی افسردگی

**احساس اندوه یا خلق پایین تقریبا هر روز

**از دست دادن علاقه یا توان لذت بردن از بیشتر فعالیت ‌های زندگی روزمره

**خستگی و بی ‌انرژی بودن

**احساس بی ارزش بودن یا احساس گناه شدید

**اشتغال ذهنی با فكر مرگ یا خودكشی

**كاهش توان فكر كردن و تمركز و دشواری در تصمیم‌ گیری

**پریشان‌ حالی یا كندی روانی - حركتی

**كم‌ خوابی یا پرخوابی

**تغییر اشتها یا كاهش وزن

با این حال بسیاری از بیماران ممكن است قادر نباشند حالات خود را به خوبی توصیف كنند یا ممكن است در درك سوال‌ ها دچار مشكل باشند.

بنابراین امكان دارد بیماری تشخیص داده نشود یا در برخی موارد تشخیص بیماری درست نباشد.

به گفته دیوید مور پرفسور طب پیشگیری كه به همراه دكتر ردی این تحقیق را در نشریه روانپزشكی كاربردی منتشر كرده ‌اند، علایمی مانند خستگی و كم بودن انرژی، حال بد، خلق پایین و كاهش اشتها و اضطراب و بی خوابی كه از علایم افسردگی هستند در بیماری های دیگر و همچنین دیگر بیماری های روانپزشكی مشترك هستند.

'سلامت روان از صد سال پیش تغییری نكرده، یعنی بیماری‌ ها و اختلالات با علایم بالینی تشخیص داده می ‌شوند.'

با این حال به ویژه در یكی دو سال گذشته جستجوی محققان برای یافتن نشانه ‌های ژنتیكی و مولكولی در مبتلایان به نتایج بی ‌سابقه ‌ای در زمینه بیماری ‌های روانپزشكی از جمله افسردگی و كلیك اسكیزوفرنی رسیده و در نگرش به این بیماری‌ ها تحولی اساسی ایجاد كرده است.*** روش تحقیق

برای این تحقیق 32 بیمار 12 تا 79 ساله مبتلا به افسردگی را با 32 فرد سالم در همان گروه سنی مقایسه كردند و دیدند 9 مولكول مختلف در خون این افراد متفاوت است.

این افراد 18 هفته تحت روان درمانی قرار گرفتند و این 9 مولكول در كسانی كه به درمان جواب داده بودند كاهش یافته بود اما در كسانی كه به درمان جواب نداده بودند این مواد همچنان بالا بود.*** زنان بیشتر از مردان به افسردگی مبتلا می ‌شوند

دكتر مور می‌ گوید: در حال حاضر می‌ دانیم كه دارو در درمان افسردگی موثر است اما نه در همه موارد و می دانیم روان درمانی در درمان افسردگی مفید است اما نه در همه موارد.'

اما با اندازه ‌گیری این 9 مولكول هم می توان ارزیابی كرد كه روان درمانی برای چه كسانی مناسب است و هم تشخیص داد چه كسانی در معرض ابتلا به افسردگی قرار دارند.

از این رو این اولین آزمایشی است كه به صورت عینی و قابل اندازه ‌گیری سود مندی رفتار درمانی شناختی (Cognitive Behavioral Therapy) را نشان داده است.

محققان معتقدند چون افسردگی اغلب پیش از بروز علایم آلزایمر و پاركینسون ظاهر می شود اندازه ‌گیری این مواد در خون می‌ تواند به تشخیص زود هنگام این بیماری‌ ها نیز كمك كند.

دكتر ردی و تیم تحقیقاتی اش پیش از این آزمایش خونی را برای تشخیص افسردگی در نوجوانان ابداع كرده بودند.

شروع افسردگی در اواخر دوره نوجوانی در 25 درصد موارد ابتلا رخ می دهد و معمولا پیش آگهی بدتری از افسردگی بزرگسالان دارد.

در قدم بعدی دكتر ردی قصد دارد این تست را در جمعیت بزرگتری به آزمایش بگذارد و بررسی كند كه آیا از آن می‌ توان در تشخیص بین افسردگی و اختلال دو قطبی (افسردگی - شیدایی) استفاده كرد یا نه.

علمی ( 1 ) **9014**1440