۲۹ شهریور ۱۳۹۳،‏ ۸:۳۲
کد خبر: 81318312
۰ نفر
استفاده از نیروهای طرحی برای جبران كمبود پرستار

تهران - ایرنا - معاون پرستاری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی آخرین راهكارهای جبران نیروهای پرستاری در كشور را تشریح كرد و گفت: وزارت بهداشت برای جبران كمبود پرستار استفاده از نیروهای طرحی را جزو برنامه های خود دارد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، «محمد میرزا بیگی» با بیان اینكه هنوز مدیریت اجازه استخدام پرستار صادر نكرده است، گفت: اگر هم مجوز استخدامی صادر شود، فرایند استخدامی حدود یك سال به طول می انجامد، از این رو وزارت بهداشت چندین راهكار برای جبران كمبود نیروی پرستاری در كشور در نظر گرفته است.

وی در برنامه «ره آورد» گروه سلامت اجتماعی رادیو سلامت اظهار داشت: جایگزین كردن نیروهای موقت در مورد پرستارانی كه به مرخصی زایمان رفته‌ اند، استفاده از دانشجویان پرستاری ترم های 6 به بالا، جذب نیروی پرستاری به صورت شركتی و استفاده از نیروهای طرحی از جمله راهكارهای وزارت بهداشت برای جبران كمبود پرستار در كشور است.

وی اظهار كرد: در هر جای كشور دانشگاه ها اعلام كمبود كردند، تقریبا نیمی از میزان مورد نیاز دانشگاه ها برای ثبت نام مراجعه كردند، كه این نشان دهنده كمبود نیروی پرستار در كشور است، از این رو از اینگونه راهكارها كمك گرفتیم تا كمبود پرستار را جبران كنیم.

میرزابیگی افزود: البته با توجه به وجود دانشكده های پرستاری، فارغ التحصیلان این رشته در چند سال آینده وارد بازار كار می شوند اما زمان بر است و باید تا آن زمان از طرق مختلف كمبود پرستار را جبران كنیم.

میرزابیگی در ادامه بیان كرد: استفاده از نیروهای طرحی كه بخاطر استفاده از سهمیه مناطق كنكور در شهرستان ها مشغول هستند، در دستور كار است تا بتوانند در تهران و سایر شهرها حضور داشته باشند.

وی ادامه داد: همچنین با توجه به اینكه بخش عمده ای از پرستاران شاغل خانم و در سن باروری بوده و از مرخصی زایمان استفاده می كنند، مقرر شده است كه به جای پرستارانی كه از مرخصی زایمان استفاده می‌ كنند، از نیروهای پرستاری بصورت موقت و جایگزین استفاده شود.

وی افزود: با توجه به آیین ‌نامه ابلاغی به دانشگاه ‌های علوم پزشكی كشور، دانشجویان پرستاری ترم های 6 به بالا می‌ توانند با مراجعه به سایت‌ های معاونت پرستاری وزارت بهداشت و دانشگاه ‌های علوم پزشكی كشور ثبت نام كنند و از این دانشجویان برای كار در بالین بیماران استفاده می‌شود، كه مزایای این كار علاوه بر رفع كمبود نیروی پرستار، لحاظ شدن سابقه كاری برای دانشجویان پرستاری نیز است.

معاون پرستاری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی از دیگر اقدامات انجام شده برای رفع كمبود پرستار به جذب نیروی پرستاری به صورت شركتی اشاره كرد و گفت: براساس بخشنامه جدید وزارت بهداشت، پرستارانی كه بصورت شركتی جذب كادر درمانی می شوند می‌توانند از مزایای این بخشنامه استفاده كنند.

میرزابیگی افزود: استفاده از حقوق پایه مشخص، استفاده از قانون بهره ‌وری، دارا بودن بیمه، دریافت نسخه سوم قرارداد به نیروی شركتی و داشتن حكم كارگزینی مشخص و فیش حقوقی با تمامی جزئیات كسورات بیمه و كارانه از مزایای جذب نیروی پرستار به صورت شركتی است.

اجتمام**7268 1418