۲۷ شهریور ۱۳۹۳،‏ ۸:۴۴
کد خبر: 81316701
۰ نفر
استاندار: تالاب انزلی دریاچه ارومیه دوم می شود

تهران - ایرنا - استاندار گیلان گفت: اگر در مورد حفاظت از تالاب انزلی غفلت شود، این تالاب نیز تا چند سال آینده به سرنوشت دریاچه ارومیه و بختگان و دیگر تالاب های در حال خشك شدن كشور دچار خواهد شد.

«محمدعلی نجفی» روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: استانداری گیلان بخش زیادی از فعالیت های خود را به مسایل محیط زیستی استان اختصاص داده است.

وی ادامه داد: رسیدگی به وضعیت تالاب انزلی یكی از برنامه های در دست اقدام استانداری گیلان است و بر این اساس در یك برنامه ریزی در قالب برگزاری جلسات متعدد، دستگاه های مرتبط از جمله محیط زیست استان، آب منطقه ای و جهاد كشاورزی را نسبت به مساله حساس كرده ایم.

نجفی گفت: تا چند سال گذشته عمق تالاب انزلی بین 8 تا 11 متر بود اما اكنون آب در عمیق ترین نقطه این تالاب از دو متر تجاوز نمی كند كه جای تاسف دارد.

وی تاكید كرد: آلودگی و فاضلاب های اطراف تالاب انزلی این حوضه آبی را تهدید می كند، البته برنامه مدونی برای ساماندهی حاشیه نشینان تالاب انزلی تدوین شده و اقدامات خوبی صورت گرفته اما با توجه به شرایط زیست محیطی این تالاب، اقدامات تدوین شده باید با جدیت بیشتری اجرا شود.

به گفته نجفی، ورود فاضلاب به تالاب انزلی یكی از معضلات اصلی این حوضه آبی است كه استانداری با جدیت پیگیر موضوع است و با اقدامات انجام شده تا حدودی ساماندهی شده است.

وی تاكید كرد: نگاه ها نسبت به محیط زیست باید تغییر كند و بخش مهمی از آن به فرهنگ سازی باز می گردد، وقتی افراد با مشكلات خشك شدن تالاب های كشور از جمله انزلی آشنا شوند، بطور قطع در حفظ و نگهداری آن تلاش خواهند كرد.

استاندار گیلان افزود: با فرارسیدن سال تحصیلی جدید، با آموزش و پرورش استان هماهنگ كردیم تا در روز اول مهر در كنار زنگ مدرسه و شعار آموزش و پرورش، مباحث محیطی زیستی نیز مطرح شود.

نجفی به همكاری های زیست محیطی استانداری گیلان با سازمان حفاظت محیط زیست اشاره كرد و گفت: ابتدای سال جاری تفاهمنامه «مسیر سبز - ساحل پاك» بین استانداری های شش استان تهران، البرز، قزوین، گیلان، مازندران و گلستان منعقد شد و در آن بر حفظ محیط زیست استان ها، جمع آوری زباله و پاكسازی سواحل تاكید شده است.

وی افزود: این طرح از استان های شمالی كشور از جمله گیلان آغاز شد كه تحقیقات و بررسی ها نشان می دهد استان گیلان در اجرای مفاد آن بسیار موفق بوده است.

تالاب انزلی یا مرداب انزلی با مساحتی حدود 20 هزار هكتار در شمال ایران و در استان گیلان قرار دارد.

مرداب انزلی از جالب ‌ترین و بزرگترین زیستگاه‌ های طبیعی جانوران ایران محسوب می‌ شود و هر ساله میزبان تعداد زیادی از پرندگانی است كه از كشورهای همسایه شمالی به ایران می ‌آیند.

تالاب انزلی با تالاب «كوشیرو» در پارك ملی «كوشیرو شیتسوگن» پیوند خواهرخواندگی دارد و از جمله تالاب های بین‌ المللی ثبت ‌شده ایران است.

این تالاب از نخستین تالاب‌ های ثبت ‌شده در معاهده رامسر در سال 1354 است.

همچنین سازمان بین ‌المللی حیات پرندگان این تالاب را به عنوان زیستگاه با اهمیت برای پرندگان تشخیص داده است.

تالاب انزلی از نوع تالاب های ساحلی - كواستال وتلند(Coastal Wetland) - است، حوضه آبریز تالاب دارای مساحتی حدود ۳۷۴ هزار هكتار است.

این تالاب، به دلیل گیاهان، جانوران و مورفولوژی و شكل بستر ارتباط با دریا و رژیم رودها دارای محیط زیستی ویژه است.

معروف ترین گیاه تالاب انزلی كه شهرت جهانی دارد «لاله تالابی» است كه تالاب را به این دلیل تالاب «لاله مردابی» می ‌خوانند.

حواصیل ها، اردك سانان، مرغابی سانان كشیم بزرگ، كشیم سیاه گردن، یلوه كوچك، كاكایی و غیره از پرندگان این تالاب شمرده می‌ شوند.

مرداب انزلی از آنجا كه یك تالاب بین‌ المللی ثبت شده اما خطر خشك شدن آن را تهدید می كند از این رو به مراقبت بیشتری نیاز دارد.

علمی(4) ** 9014 ** 1599 ** 1071