شمخانی: ایران با درخواست وزیر خارجه دانمارك برای حضور در ائتلاف ضد داعش مخالفت كرد

تهران - ایرنا - دبیر شورای عالی امنیت ملی از درخواست صریح وزیرخارجه دانمارك برای حضور جمهوری اسلامی ایران در ائتلاف ایجاد شده از سوی برخی كشورهای غربی و عربی جهانی علیه داعش خبر داد و گفت:این موضوع مورد موافقت ما قرار نگرفت.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «علی شمخانی» اظهار داشت: اتحاد پدیدآورندگان داعش برای مقابله با این گروه تروریستی پیش از آن‌كه ثبات منطقه‌ای و امنیت مردم ستم‌دیده منطقه را به دنبال داشته باشد، تلاشی برای ایجاد مرزهای امن برای رژیم صهیونیستی است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی افزود: اكثریت اعضای ائتلاف ضد داعش در مورد نقش محوری و تعیین كننده جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با تروریسم و پشتیبانی همه جانبه و موثری كه از سوی ایران برای جلوگیری از پیشروی و زمین‌گیر كردن تروریست‌ های تكفیری در عراق در اختیار دولت این كشور قرار گرفت، اظهارات صریحی داشته اند.

شمخانی وجود تناقض‌ ها، رقابت ‌ها و اهداف غیر هم‌سو در میان كشورهای عضو ائتلاف ضد داعش را مهمترین عامل ناكارآمدی این جریان عنوان كرد و افزود: از نوزادی كه به صورت ناقص متولد می‌شود، نمی‌توان انتظار قهرمانی در المپیك را داشت.

وی جمهوری اسلامی ایران را پرچمدار واقعی مبارزه با تروریسم توصیف كرد و گفت: حمایت های جمهوری اسلامی ایران از دولت عراق و سوریه برای مقابله با سركوب عناصر تروریست تداوم خواهد داشت.

دبیر شورای عالی امنیت ملی افزود: در صورتی كه نمایش‌ های تبلیغاتی آمریكا و هم پیمانانش در به اصطلاح مبارزه با تروریسم تاثیر تعیین كننده در این عرصه به دنبال داشت، امروز نباید هیچ اثری از اقدامات تروریستی بر جای می‌ ماند.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی گفت: فتوای مرجعیت و بسیج عظیم نیروهای مردمی اعم از شیعه، سنی، كرد، تركمن و مسیحی در عراق، اصلی ‌ترین عامل اضمحلال و تداوم شكست تروریست‌های تكفیری در این كشور بوده و همان گونه كه مسوولان دولت عراق اعلام كردند ضرورتی برای حضور نیروهای بیگانه برای مقابله با تروریست‌های تكفیری در این كشور وجود ندارد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با تاكید بر ضرورت از میان بردن ریشه ‌های شكل گیری گروه‌ های تروریستی تكفیری، از تحقیر و سركوب جامعه جوان توسط حاكمیت برخی كشورهای اسلامی كه مورد حمایت و پشتیبانی آمریكا و غرب هستند به عنوان اصلی‌ترین دلیل سربازگیری گروه های تروریستی از جمله داعش از میان جوانان اهل سنت نام برد و گفت: فقدان مردم سالاری و عدم توجه به روحیه ضد استكباری و آرمان‌خواهی مسلمانان از سوی برخی حاكمان كشورهای اسلامی موجب تمایل شهروندان این كشورها به همكاری با گروه‌ های افراطی شده است.

شمخانی اقوام و اقلیت‌ها در جمهوری اسلامی ایران را پشتوانه‌های ارزشمند و بی‌بدیل امنیت ملی برشمرد و با اشاره به مجاهدت و جانفشانی گروه‌های مختلف قومی و مذهبی در جریان هشت سال دفاع مقدس افزود: اعتقادات دینی، وحدت ملی، انسجام، ثبات و استقلال ایران اسلامی هیچ زمینه و بستری را برای تاثیرگذاری احتمالی تفكرات افراط گرایانه بر جامعه ایران باقی نگذاشته است.

سیام 9173**1572