۲۴ شهریور ۱۳۹۳،‏ ۱۷:۵۱
کد خبر: 81313593
۰ نفر
آلمان:نسبت به دستیابی به توافق جامع هسته ای خوشبین هستیم

برلین - ایرنا - معاون سخنگوی وزارت امورخارجه آلمان گفت:مذاكرات هسته ای گروه 1+5 و ایران تاكنون سازنده و مفید بوده و پیشرفت های خوبی داشته است به همین خاطر ما نسبت به دستیابی به توافق جامع هسته ای در مذاكرات آتی خوشبین هستیم.

'ساسون شبلی' روز دوشنبه در نشست خبری سخنگویان دولت آلمان با خبرنگاران در پاسخ به سوال ایرنا درخصوص ارزیابی اش از مذاكرات پنج شنبه گذشته سه كشور اروپایی آلمان،فرانسه و انگلستان با ایران در وین،گفت:در این دور از گفت و گو ها در برخی موضوعات پیشرفت های خوبی حاصل شد اما در مواردی نیز اختلافات اساسی همچنان پابرجاست كه باید در مذاكرات آینده برطرف شود.

این مقام وزارت خارجه آلمان در پاسخ به سوالی درخصوص مذاكرات هسته ای آتی در نیویورك و سطح آن،گفت:هنوز به طور قطعی مشخص نشده است كه مذاكرات ایران و 1+5 در نیویورك در چه سطحی برگزار خواهد شد.

شبلی افزود:این نشست به صورت رسمی صبح پنج شنبه 27 شهریور در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد و به ریاست كاترین اشتون سرپرست گروه مذاكره كننده هسته ای 1+5 و وزیر امور خارجه ایران برگزار خواهد شد.

این مقام وزارت خارجه آلمان درپاسخ به سوال دیگر خبرنگار ایرنا درخصوص پیش بینی اش از مذاكرات نیویورك و امكان دستیابی به توافق جامع در این مرحله از مذاكرات، گفت: ما همچنان معتقدیم كه دستیابی به توافق نهایی امكان پذیر است البته درصورتی كه تهران نیت سیاسی خود را برای دستیابی به این هدف نشان دهد.

شبلی مهمترین هدف كشورهای 1+5 از مذاكره با ایران را جلوگیری از دستیابی این كشور به سلاح هسته ای عنوان كرد و گفت:برای همین ما نیاز به یك توافق الزامی و اثبات شده داریم كه تحقق چنین سناریویی را منتفی كند.

این درحالی است كه به گواه گزارش های مكرر آژانس بین المللی انرژی اتمی،برنامه هسته ای ایران در مسیر درست و صلح آمیز جریان دارد و كشورمان همكاری بسیار خوب و سازنده ای با بازرسان آژانس داشته است.

معاون سخنگوی وزارت امورخارجه آلمان همچنین با بیان اینكه از بیان جزییات درمورد مذاكرات روز پنج شنبه در وین،معذور است،گفت: به رغم داشتن پیشرفت هایی در مذاكرات همچنان با موانعی روبه ر و هستیم كه باید در مذاكرات آینده برطرف شود اما همچنان خوشبین هستیم كه می توانیم به یك راه حل جامع و نهایی دست یابیم.

شبلی یادآورشد كه 18 سپتامبر در نیویورك مشخص خواهد شد كه آیا نیت سیاسی لازم برای دستیابی به توافق نهایی در مذاكرات برقرار است یا خیر.

به گفته 'سید عباس عراقچی' هیات مذاكره كننده هسته ای ایران فردا(سه شنبه) به منظور انجام دور جدیدی از گفت و گو های هسته ای با گروه 1+5 راهی نیویورك می شود.

سخنگوی هیات مذاكره كننده هسته ای ایران با بیان اینكه نشست نیویورك با ناهار كاری محمد جواد ظریف و خانم كاترین اشتون در روز چهارشنبه آغاز می شود،گفت: نشست رسمی ایران و 1+5 عصر پنج شنبه هفته جاری (27 شهریورماه) به ریاست وزیر امور خارجه و سرپرست هیات مذاكره كننده 1+5 برگزار خواهد شد.

عراقچی تصریح كرد: پس از ناهار كاری ظریف و اشتون،دیدارهای دوجانبه میان ایران و اعضای 1+5 عصر چهارشنبه و صبح پنج شنبه برگزار می شود.

معاون حقوقی و بین الملل وزیر امورخارجه اظهار داشت: در این نشست ها، درباره نحوه ادامه مذاكرات و نیز احتمال برگزاری نشست در سطح وزیران امور خارجه تصمیم گیری خواهد شد.

اروپام*3*456*1701**1010