عراقچی: مشورت ها درباره شركت ایران در اجلاس پاریس ادامه دارد/ توافق در نیویورك بعید است

تهران - ایرنا - «سید عباس عراقچی» معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه درباره شركت جمهوری اسلامی ایران در اجلاس بین المللی ضد تروریسم پاریس گفت: مشورت ها در این زمینه ادامه دارد و به موقع در این مورد موضع گیری خواهیم كرد.

به گزارش خبرنگار سیاس ایرنا، عراقچی این مطلب را در حاشیه پنجاه و سومین اجلاس سالانه سازمان حقوقی مشورتی آسیایی – آفریقایی (آلكو) در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سوالی درباره اینكه آیا ایران در اجلاس پاریس شركت خواهد كرد؟ بیان كرد.

این مقام وزارت امور خارجه در عین حال تاكید كرد: جمهوری اسلامی ایران پیشرو و پرچمدار مبارزه با افراط گرایی و تروریسم ناشی از فعالیت گروه های تكفیری است كه در منطقه با حمایت برخی كشورها شكل گرفته اند.

وی با بیان اینكه دنیای امروز به نقش ایران برای حفظ ثبات منطقه و همچنین مبارزه با تروریست های سوریه و عراق اعتراف كرده است، به برگزاری گردهمایی علمای اسلام با محوریت مبارزه با تروریسم اشاره كرد و گفت: ما اجلاس های مختلفی به صورت رسمی و غیررسمی برای وحدت جهان اسلام و همچنین مبارزه با تروریسم برگزار كردیم.

وی افزود: این اقدامات و بسیاری اقدامات دیگر همه تلاش هایی برای نشان دادن ماهیت واقعی جریان های تكفیری بود.

عراقچی اضافه كرد: از دیدگاه ما گروه های تكفیری برخلاف آموزه های دینی و اسلامی عمل می كنند و هیچگونه ارتباطی با اسلام و ماهیت واقعی آن ندارند.

معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه تصریح كرد: اقداماتی كه امروز در راستای مبارزه با گروه های افراطی صورت می گیرد، انحراف افكار عمومی دنیا از حمایت هایی است كه قبلا از این گروه ها انجام داده اند.** تا زمانی كه پیشرفت قابل ملاحظه ای در مذاكرات نباشد، نیازی به دیدار وزرا نیست

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، این عضو ارشد تیم مذاكره كننده هسته ای در پاسخ به سوالی درباره مذاكرات ایران و 1+5 از (18 سپتامبر / 27 شهریور ماه ) در نیویورك گفت: بعید می دانم با توجه به حجم موضوعاتی كه باید مورد مذاكره قرار بگیرد، بتوانیم در نیویورك به توافقی دست پیدا كنیم.

عراقچی در پاسخ به این سوال كه آیا در سطح وزرای خارجه نیز دیدارهایی در نیویورك خواهیم داشت؟ گفت: ایده ملاقات با وزرا وجود دارد اما تا زمانی كه پیشرفت قابل ملاحظه ای در مذاكرات نباشد، نیازی به دیدار وزرا نیست.*** امیدواریم با راههای ابتكاری به توافق جامع دست یابیم

وی افزود: ما كار خود را چهارشنبه با ناهار كاری آقای ظریف و خانم اشتون آغاز می كنیم كه در این دیدار نحوه ادامه مسیر مشخص خواهد شد اما اگر احساس كنیم كه حضور سایر وزرا هم لازم است در این باره تصمیم گیری خواهیم كرد.

مذاكره كننده ارشد هسته ای با اشاره به مذاكرات چهارشنبه پنج شنبه این هفته در نیویورك اشاره كرد و گفت: ما مذاكرات را به صورت دو جانبه و با 1+5 خواهیم داشت اما اختلافاتمان جدی است امیدواریم با توجه به مشورت هایی كه با آمریكا، روسیه و چین داشته ایم و مجموع اقداماتی كه در جلسه چهارشنبه و پنج شنبه این هفته خواهیم داشت بتوانیم به پیشرفتی دست پیدا كنیم.

وی تاكید كرد: آنچه مسلم است حفظ حقوق ایران و دستاوردهای هسته ای مردم ایران و دانشمندان است كه خطوط قرمز ما است و به هیچ وجه برگشت پذیر نخواهد بود.

وی اظهار امیدواری كرد با راه حل های ابتكاری بتوانیم به توافق جامعی دست یابیم كه هم برنامه هسته ای ما حفظ شود هم نگرانی های احتمالی از صلح آمیز بودن ماهیت فعالیت هسته ای ایران فراهم شود.

سیام**9173**9132 **ن.س**1572

سرخط اخبار سیاست