۲۰ شهریور ۱۳۹۳،‏ ۱۲:۴۱
کد خبر: 81308515
۰ نفر
هشدار نسبت به فاجعه پنهان خودكشی در جامعه

تهران - ایرنا - رئیس دانشكده علوم رفتاری و سلامت روان دانشگاه علوم پزشكی ایران گفت: افسردگی با خودكشی رابطه مستقیم دارد و به هیچوجه جدا از هم نیستند.

به گزارش ایرنا، دكتر 'جعفر بوالهری' روز پنجشنبه در سمینار نقش اورژانس اجتماعی در پیشگیری از خودكشی افزود: به نظر می رسد اگر سازمان ها و وزارتخانه ها، مسوولان و مدیران مداخلات جدی در زمینه سلامت روان انجام دهند، عوارض، خطرات و هزینه های خودكشی در جامعه كاهش می یابد.

وی ادامه داد: باید نشانه ها و علل افسردگی در كشور شناسانده شده و در پی آن تشخیص، همدردی و اقدام به درمان صورت گیرد.

رئیس دانشكده سلامت روان دانشگاه علوم پزشكی ایران گفت: افسردگی شایع ترین اختلال روانپزشكی و همچنین ساده ترین اختلال روانپزشكی قابل درمان است مگر آنكه همراه اختلال شخصیت، اختلال هذیانی و عوامل پیچیده اجتماعی باشد.

بوالهری افزود: خودكشی یك خشونت علیه خود تعریف می شود و اگر به فردی فرصت حرف زدن ندهیم یا برای حضورش احترام قائل نباشیم، در صورت سازگار نبودن فرد به محیط ، خشم و غم و پرخاشگری را علیه خود پیاده می كند.

وی تصریح كرد: خودكشی، 'فریادی برای كمك' است كه باید آن را شنید؛ اگر فردی گفت 'خدا مرگم بده' ، آن را جدی نمی گیریم در حالیكه قضیه جدی است و به آن معنا است كه فرد خودكشی را جزو مكانیسم های ارتباطی و اجتماعی خود به كار گرفته است .

نامبرده گفت: بعید نیست فردی كه می خواهد خودكشی كند ، جرات پیدا كرده و حتی این خشونت را علیه دیگران به كار گیرد.

رئیس دانشكده سلامت روان دانشگاه علوم پزشكی ایران افزود: دردناك ترین خودكشی ، خودكشی های جمعی و خانوادگی است كه در این موارد وقتی جمع می بیند كه هیچ كس به حرف آنان گوش نمی دهد و سازمان ها نیز حمایت نمی كنند دست به خودكشی گروهی می زنند كه این موارد را دیده ایم و این فاجعه ها همچنان در جامعه تكرار می شود.

بوالهری ادامه داد: خودكشی یك پدیده پیچیده و جدی بخش سلامت است زیرا مشكل پنهان به شمار می رود تا جایی كه مسوولان، بیمه ها، خانواده ها و اورژانس آن را گزارش نمی كنند ، تلاش می كنند خودكشی به رسانه ها كشیده نشود و در بهشت زهرا ثبت نمی شود كه این یك فاجعه پنهان است.

وی تاكید كرد: باید كمك كرد خودكشی علنی شود بدون آنكه فرد خاصی متهم شود؛ باید حمایت های وسیع اجتماعی از خودكشی صورت گیرد.

رئیس دانشكده سلامت روان دانشگاه علوم پزشكی ایران گفت: نداشتن راهنماهای بالینی (گایدلاین) برای خودكشی از دیگر مشكلات این پدیده است یا اگر داریم در كتابخانه ها و دانشگاه ها و وزارتخانه ها بایگانی شده است.

بوالهری از متخصصان امر خودكشی خواست تا برای مراجعه كنندگان ، داروهای عجیب تجویز نكنند و صدای فریاد آنان را بشنوند.

وی گفت:هنگام مرگ یا بهبودی فرد خودكشی كننده در بخش های اورژانس بیمارستان ها ، فرصت مناسبی برای برقراری ارتباط با آنان است و شاغلان در این محیط ها باید با این امور آشنا باشند.

وی اظهار امیدواری كرد: لازم است تا دست اندركاران در اورژانس بیمارستان ها به درد مراجعان خودكشی برسند .

وی گفت: فردی كه برای پیشگیری از خودكشی به متخصص مراجعه می كند یعنی به او اعتماد كرده است بنابراین تا حد ممكن نباید آنان را به متخصصان یا مراكز دیگر ارجاع داد.

رئیس دانشكده سلامت روان دانشگاه علوم پزشكی ایران یادآور شد: خودكشی دارای چهار بعد جسمی، زیستی -اجتماعی، روانی و معنوی است.

بوالهری افزود: تعهد، احترام و مسوولیت از جمله شاخص های بهداشت به شمار می رود كه باید پیگیری شوند اما متاسفانه پیگیری فقط در مكان های معدودی مانند شبكه بهداشت اعمال می شود در حالی كه پیگیری باید برای مراجعه كنندگان خودكشی نیز لحاظ شود.

وی تصریح كرد: متاسفانه در این زمینه (پیگیری مراجعه كنندگان خودكشی) فراموشی مطلقی در نظام سلامت رخ داده و لازم است یك خط ارتباطی ویژه خودكشی در كشور راه اندازی شود.

اجتمام(3)**9185**1436