۲۰ شهریور ۱۳۹۳،‏ ۱۲:۱۳
کد خبر: 81308460
۰ نفر
آمار خودكشی در كشور به درستی ثبت نمی شود

تهران - ایرنا - معاون مركز اورژانس اجتماعی بهزیستی كشور با بیان اینكه از سال 80 ثبت خودكشی در كشور نداریم، گفت: آمار خودكشی به درستی در كشور ثبت نمی شود.

به گزارش ایرنا، دكتر حسین اسد بیگی روز پنجشنبه در سمینار نقش اورژانس اجتماعی در پیشگیری از خودكشی افزود: هرچند آمار خودكشی دقیقی در دست نیست اما تخمین زده می شود سالانه سه هزار نفر در كشور خودكشی منجر به مرگ دارند.

وی خاطر نشان كرد: این به آن معنا است كه شش نفر در هر صد هزار نفر در كشور خودكشی منجر به مرگ دارند كه این میزان، یك درصد كل مرگ و میرهای كشور را به خود اختصاص می دهد.

معاون مركز اورژانس اجتماعی بهزیستی كشور گفت: 65 درصد افرادی كه اقدام به خودكشی كرده اند، مرد و 35 درصد را زنان تشكیل می دهند.

اسدبیگی افزود: زنان سه برابر مردان اقدام به خودكشی می كنند اما خودكشی منجر به مرگ در مردان سه برابر بیشتر از زنان است.

وی با بیان اینكه در جهان هر 40 ثانیه یك خودكشی و هر 16 ثانیه یك 'اقدام به خودكشی' رخ می دهد، گفت: بالاترین میزان خودكشی در سال های گذشته در استان ایلام بوده به طوری كه آمار خودكشی در جهان به طور متوسط 14 نفر در هر صدهزار نفر بوده اما این آمار در این استان 26 نفر در هر صد هزار نفر بوده است.

معاون مركز اورژانس اجتماعی بهزیستی كشور افزود: بیشترین روش خودكشی در كشور حلق آویز كردن و خودسوزی و شایع ترین 'اقدام به خودكشی' (برای ‍ژست گرفتن) در كشور نیز استفاده از قرص است در حالی كه به طور مثال در آمریكا شایع ترین روش خودكشی استفاده از سلاح گرم است.

اسد بیگی تصریح كرد: یكی از دلایلی كه خودكشی در كشور ما زیاد شده این است كه به سمت مدرنیزه پیش می رویم.

وی گفت: همه انسان ها در طول زندگی خود به مرگ فكر می كنند اما اغلب این مساله در حد همان فكر باقی می ماند.

وی، خودكشی را به انواع افكار خودكشی ، قصد خودكشی، تمایلات خودكشی، برنامه خودكشی ، رفتار خودكشی، اقدام به خودكشی، تهدید به خودكشی، ژست خودكشی، شبه خودكشی، خودكشی كامل، مرگ آوری ، پیمان خودكشی، خودكشی گروهی، خودكشی تقلیدی ، آماده سازی برای خودكشی، رفتارهای خود تخریبی، خودزنی و داغ كردن تقسیم بندی كرد.

معاون مركز اورژانس اجتماعی بهزیستی كشور گفت: افسردگی و اعتیاد از جمله اختلالات همراه با خودكشی و امنیت شغلی نیز از جمله عوامل محافظت كننده از خودكشی است.

اسدبیگی افزود: درمان خودكشی شامل مراحل تصمیم گیری برای بستری، نظارت، اتحاد درمانی ، رفتار درمانی دیالكتیك (مباحثه ای) و پیگیری است.

وی یادآور شد: باید به بازماندگان فردی كه خودكشی كرده نیز توجه كرد زیرا آنان نیز در معرض خطر خودكشی هستند.

معاون مركز اورژانس اجتماعی بهزیستی كشور با اشاره به تحقیق خود در سال 87 در بیمارستان لقمان (بیمارستان مرجع مسمومیت ها) گفت: طبق این تحقیق، 85 درصد پذیرش شدگان اورژانس در این بیمارستان ، اقدام به خودكشی كرده بودند كه اغلب سن آنان كمتر از 25 سال بود.

اسد بیگی افزود: 66 درصد مردانی كه اقدام به خودكشی كرده بودند نیز اعتیاد داشتند و علت خودكشی سه چهارم زنان ، اختلاف خانوادگی بود و بیشتر از نصف زنان اقدام كننده به خودكشی گفتند كه بعدا دوباره این كار را انجام خواهند داد.**راه اندازی مركز مداخله بحران در شهرهای دارای بیش از 50 هزار نفر جمعیت

معاون مركز اورژانس اجتماعی بهزیستی كشور گفت: قرار است مركز مداخله در بحران در تمام شهرهای دارای بیش از 50 هزار نفر جمعیت، راه اندازی شود.

اسدبیگی با بیان اینكه همه شهرهای بزرگ كشور دارای مركز مداخله در بحران هستند، افزود: هم اكنون 167 مركز مداخله بحران در كشور فعالیت دارند.

وی در ادامه به خط مشاوره تلفنی 123 اشاره كرد و گفت: این خط مربوط به آسیب ها و بحران های اجتماعی از جمله خودكشی و كودك آزاری است و در صورت نیاز مددكاران و كارشناسان آن به محل وقوع بحران مراجعه كرده و به طور مثال در صورت كودك آزاری می توانند كودك را از خانواده جدا كنند یا در صورت اقدام به خودكشی به فرد ، خدمات تخصصی مشاوره ای ارائه دهند.

اجتمام(3)**9185**1436

سرخط اخبار جامعه