چهارمین جشنواره دف نوازی ' دف نوای رحمت' در سنندج آغاز شد

سنندج – ایرنا – چهارمین جشنواره دف نوازی ' دف نوای رحمت' شامگاه چهارشنبه در سالن شماره دو سینما بهمن سنندج و با حضور مدیر مركز موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد و برخی مسوولین فرهنگی استان آغاز شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، رییس حوزه هنری استان كردستان در آغاز این جشنواره گفت: چهارمین جشنواره دف نوازی ' دف نوای رحمت' از خرداد ماه كلید خورد و 300 اثر از 15 استان كشور به این جشنواره ارسال شد كه 200 اثر ان به بخش نهایی راه پیدا كرد.

امین مرادی افزود: دف، هنری معنوی و عرفانی است كه در كردستان از احترام و توجه ویژه ای برخوردار است.

وی اظهار كرد: دف ریشه در باورها و اعتقادات مردم كردستان دارد و احترام به دف در این خطه به اندازه ای است كه اگر دفی پاره شود مردم می گویند شهید شد.

به گفته وی محتوای دف نوازی ذكر خدا و مدح پیامبر(ص) است كه تقدس خاصی به این موسیقی داده است.

مرادی گفت: هدف حوزه هنری تولید آثار فاخر هنری و كشف، جذب و پرورش هنرمندان است.

وی با اشاره به اینكه هفت سال در برگزاری این جشنوار وقفه ایجاد شده بود، بیان كرد: سعی داشتیم كه این جشنواره را بعد از این همه مدت احیاء كنیم.

یكی از اعضای هیات داوران نیز در این آیین به معیارهای مد نظر برای ارزیابی آثار در تك نوازی پرداخت و گفت: آداب صحنه و فرایند اجرا، تكنیك نوازندگی، جمله بندی(موزیكالیته)، صدا دهی و تنوع ریتم برخی از معیارهای مد نظر است.

مهدی احمدی، تمپورال، آشنایی با مقامات دف؛ ریتم خوانی، سازبندی و هماهنگی در اجرا، خلاقیت و نوآوری را برخی دیگر از معیارهای هیات داوران در ارزیابی آثار دانست.

وی اظهار كرد: توضیحات سپرست گروه در مورد قطعه ایی كه اجرا می شود اهمیت دارد و سرپرست باید آمادگی پاسخگویی به سوالات هیات داوران در مورد اثر را داشته باشد.

گفتنی است با وجود اینكه این جشنواره سراسری است و از 15 استان در آن شركت دارند، مكان برگزاری آن سالن شماره دو سینما بهمن در نظر گرفته شده بود كه به دلیل كوچك بودن این مكان بسیاری از افراد به طور ایستاده برنامه را پیگیری می كردند و ازدحام زیادی در سالن ایجاد شده بود.

شرایط به نحوی بود كه رییس حوزه هنری استان كردستان زمان سخنرانی خود نیز به آن اشاره كرد و گفت: انتظار نداشتیم چنین استقبالی از جشنواره صورت بگیرد.

با توجه به علاقه مردم استان فرهنگی كردستان به موسیقی و سراسری بودن جشنواره به نظر می رسید حجم استقبال از این جشنواره غیرقابل پیش بینی نبوده است و مسوولین حوزه هنری می توانستند سالن اصلی سینما را كه ظرفیت بیش از 500 نفر را دارد به این برنامه مهم فرهنگی اختصاص دهند.

جشنواره دف نوای رحمت تا روز جمعه 21 شهریور جاری ادامه خواهد داشت.

در این جشنواره استان های كردستان، اصفهان، تهران، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، یزد، گیلان، مازندران، كرمان، هرمزگان، اراك، كرمانشاه، كهكیلویه و بویر احمد، چهارمحال و بختیاری و سیستان و بلوچستان حضور دارند.ك/3

570/533