پیك هایی از امید؛ میهمانانی ناخوانده اما آشنا

مشهد - ایرنا – هشتمین سفر كاروان تدبیر و امید به سرزمین خورشید هشتم با طرحی نو و اضافه‌شدن بخش 'پیك امید' در سامانه سامد، عملكردی متفاوت داشت.

شب میلاد امام علی ابن موسی الرضا (ع) است، شهر غرق در رنگ و نور است و شادی همه‌جا موج می‌زند.

این حس شاد و چراغ های رنگی و ریسه‌‌های نور در كوچه پس‌كوچه های این منطقه محروم یعنی توس، محله‌ای از محلات محروم مشهد، البته كم‌فروغ‌تر است.

در نیمه باز است، زنگ كه می زنیم، مردی میانسال با چهره ای تكیده و لاغر درچارچوب در ظاهر می‌شود.

وقتی درمی یابد میهمانان ناخوانده، از طرف نهاد ریاست جمهوری است تعجب و خوشحالی برای لحظه‌ای در چهره‌اش ظاهر می‌شود و بعد از مكثی كوتاه آنان را به داخل دعوت می‌كند.

فضای خانه تقریبا خالی است و جز فرش و چند پشتی چیزی ندارد. زن با چادر رنگی مندرسی در گوشه اتاق، دور از میهمانان بی‌صدا می نشیند و شوهرش در مقابل ما.

مرد در پاسخ سوالات می‌گوید: مدت‌هاست گرفتارم، همسرم نزدیك 30 سال است هپاتیت نوع B دارد و سه فرزندم هم در سنین 16 تا 22 سال گرفتار این بیماری هستند و فقط فرزند آخرم كه 15 سال سن دارد، ظاهراً سالم است.

وی افزود: بیماری همسر و پسر بزرگم حادتر از بقیه و در حال پیشروی و تخریب كبد است و هزینه داروی آنها ماهانه 200 هزار تومان می‌شود ضمن آنكه هر شش ماه یكبار هم باید همه آنها آزمایشات مربوطه را انجام دهند كه به‌دلیل نداشتن بضاعت مالی، برایم مشكل است.

وی گفت: تا سه ماه پیش كارگر كارخانه كیك و كلوچه بوده و الان بیش از سه ماه است كه به دلیل ورشكستگی كارخانه بیكار شده‌است.

وی ادامه داد: به‌دلیل واریزنشدن حق توسط مسؤولان كارخانه مزبور از پنج ماه قبل، امكان استفاده از بیمه بیكاری را هم ندارم.

وی افزود: همچنین تا زمانی كه تكلیفم در این مجموعه كاملا روشن نشده است، نمی توانم به سراغ كار دیگری بروم و برای حق و حقوق خود به همراه تعدادی دیگر از كارگران هر روز از طریق سازمان صنعت و معدن گرفته تا اداره‌كل تعاون، كار و رفاه اجتماعی پیگیر هستم.

وی گفت: در میان همه معضلات، از دو سال قبل دختری را به عقد پسرم درآوردیم كه به دلیل ناتوانی مالی و نداشتن سرپناه، نمی‌توانند ازدواج كنند.

علاوه بر آن، دو پسر كوچك او هم به دلیل نداشتن توان مالی، ترك تحصیل كرده و با وجود بیماری در تراشكاری شاگردی می‌كنند.

ماجرا از ظهر همان روز شروع می شود، وقتی از تلویزیون تیزر مركز ارتباطات مردمی نهاد ریاست جمهوری 'سامد' پخش می شود، به‌ناگاه در میانه استیصال، ناچاری و اعصاب درهم ریخته‌اش، امیدی جوانه می زند و در تماس با شماره 111 مشكل خود را طرح می‌كند.

ساعتی نمی‌گذرد كه موضوع مطرح‌شده توسط او در قالب یكی از موارد دارای فوریت برای پیگیری قرار می‌گیرد و همان شب میزبان این میهمانان غریب اما آشنا می‌شود.

وی می‌گوید: امید چندانی نداشتم كه در میان هزاران هزار تماس، این طرح مسئله به جایی برسد، چه رسد به آنكه به این سرعت ترتیب اثر داده شود.

همسر بیمار این مرد هم در حالی كه گریه مجالش نمی‌دهد، دعا می كند و از خدا می‌خواهد همان‌گونه كه دلش به این حضور گرم و خشنود شد، خداوند هم بانیان این طرح و رئیس دولت را شادی عطا كند.

اما ساعتی پس از خروج از این منزل با وجود آنكه دیر هنگام است، این پیك سه نفره مصمم است امشب دو مورد دیگر را كه تعهد كرده پیگیری و بررسی كند. مورد دیگر در محدوده شهرك شهید رجایی است كه از جمله محروم‌ترین مناطق و حاشیه شهر مشهد محسوب می‌شود.

كوچه‌ها تنگ و تاریك و تودرتو، بی‌هیچ نظم و قاعده‌ای كه به‌ندرت روشنایی شهری داشته و هر آنچه هست همان روشنایی است كه موردی و تك لامپی است كه برخی بر سر در خانه نصب كرده‌اند.

زنگ می زنیم بعد لحظاتی زنی جوان در را می‌گشاید و وقتی عنوان نمایندگان مركز ارتباطات مردمی نهاد ریاست جمهوری را می شنود با خوشحالی به درون می دود و بعد از لحظاتی پرده را كنار زده و میهمانان را به درون خانه دعوت می‌كند.

زن جوان حدود 25 ساله، سه سال است با دو فرزند پسر هشت و چهارساله خود بعد از جدایی از همسر كریستالی‌اش كه زندگی او و فرزندانش را به جهنم تبدیل كرده بود ، نزد مادرش كه زیر پوشش كمیته امداد امام خمینی‌(ره) است زندگی می‌كند.

رقیه می‌گوید: خودم هم زیر پوشش كمیته امداد هستم و هر دوماه 500 هزار ریال می‌دهند درحالی كه این پول فقط هزینه نان مصرفی ما هم نمی شود واگر یارانه و كمك برادرم نباشد زندگی برای من و بچه ها، مادر و دو خواهرم دشوار می‌شود.

مادرش بیماری قلبی دارد، ضمن آنكه بینایی چشمش هم از دست رفته است. برای خانه‌ای كه در آن زندگی می‌كنند ماهانه 300 هزار تومان اجاره می دهد.

وی می‌افزاید:‌ خواهر جوانش چند سالی است كه به عقد پسری درآمده و تأمین جهزیه برای او هم مشكل دیگری شده است و خواهر دیگرش با وجود قبولی در دانشگاه، به دلیل ضعف مالی قادر به ادامه تحصیل نیست.

زن جوان با وجود همه نیازش می‌گوید: من هیچ نمی‌خواهم فقط یك وام نیاز دارم تا برای خود شغلی ایجاد و معاش خود و خانواده ام را تأمین كنم.

وی گفت : دو سال است كه تلاش می كنم از طریق كمیته امداد یا هر بانكی وامی چندمیلیونی بگیرم اما راه به جایی نبرده‌ام و همه ضامن كارمند می‌خواهند كه ندارم.

از او می‌پرسند با چقدر وام مشكلت حل می‌شود، می‌گوید: همین قدر كه جایی را اجاره كنم و یك سری وسایل اولیه بخرم تا آرایشگاه كوچكی راه بیندازم؛ سرجمع حدود پنج میلیون تومان می‌شود و بعد از آن اصلاً نیازی به مستمری كمیته امداد هم نخواهم داشت.

آنقدر از این حضور خوشحال است كه در پوست خود نمی گنجد. هر چند فقط مسائل وی از نزدیك بررسی و احصا شد و قرار شد به سرعت پیگیری شود اما همین حضور در شب عید ولادت امام علی ابن موسی الرضا (ع) برایش شادی و امید را به ارمغان آورد.

به‌راستی عنوان 'پیك امید' برازنده این گروه‌ها است؛ گروه هایی كه از یك روز مانده به سفر رئیس‌جمهوری به استان همزمان با فعالیت مركز ارتباطات مردمی نهاد ریاست جمهوری (سامد ) در استان خراسان رضوی فعال شد و ضمن بررسی مواردی به صورت خودجوش بدون اعلام درخواست مردم، برخی از درخواست‌ها و مطالباتی كه فوریت دارد و به سامد اعلام می‌شود را نیز بررسی و رسیدگی می‌كنند.

طی همین دو، سه روز این گروه‌ها تعدادی از موارد را در سطح استان و نیز مشهد به‌صورت حضوری مراجعه و رسیدگی و پیگیری كرده‌اند.

پیك‌هایی از امید كه راهی خانه‌های كم‌فروغ، دل‌های شكسته، چشم‌های خیس و تن‌های رنجور می شود تا روشنی و امید را به دل‌های مغموم و دردمند هدیه كنند.

ساعت دو بامداد است اما هنوز همه با انرژی كار می‌كنند؛ پیام‌ها را می‌گیرند؛ درخواست ها را ثبت می‌كنند و نیازهای را بررسی می‌كنند.

سامانه سامد مركزی برای ارتباط نزدیك‌تر و سهل‌تر مردم با رئیس دولت بویژه در ایام سفرهای كاروان تدبیر و امید به‌صورت ویژه و در سطحی وسیع در مركز استان شروع به فعالیت می‌كند و شبانه‌روزی فعال است و فعالان آن خستگی نمی‌شناسند.

كار طی این چهار روز یكسره و بدون وقفه است و از سه شنبه به روال عادی خود بازمی‌گردد.

سامانه سامد تماسی را دریافت می‌كند؛ صدای بی ریا و خالصانه دخترك، دل‌ها را می‌لرزاند؛ دختركی كه پدر و مادری به خود ندیده و همیشه آرزو كرده كاش پدر می‌داشت. اینك دیدار رئیس جمهوری ایران اسلامی را در هیبت پدر خود آرزو می‌كند.

طولی نمی‌كشد كه رئیس مركز ارتباطات مردمی نهاد ریاست جمهوری با شنیدن این پیام بر آن می‌شود این آرزو را برآورده كند و فرصت و مجالی هر چند اندك را در میان شلوغی و انبوه برنامه‌های بهم فشرده رئیس جمهوری، لحظاتی قبل از نشست خبری ایشان با رسانه‌ها فراهم می‌كند.

دیداری كه در فضایی سرشار از محبت دخترك به پدری مهربان شكل می‌گیرد و او و چهار دوست‌اش كه خواهر می‌خواندشان مورد لطف و توجه رئیس‌جمهوری قرار گرفته و دل كوچكشان به این محبت پدرانه خشنود و شاد می‌شود.

دختركی كه خانواده را تا به این روز در آنچه كه در پرورشگاه داشته خلاصه كرده و اینك این دیدار را عیدی امام رضا (ع) همزمان با میلاد فرخنده حضرت می‌داند و عكسی از خود و دوستانش را به رئیس‌جمهوری كه پدر معنوی خود می‌داند اعطا می‌كند.

این‌ها همه خود تزریق امید و نشاط است به اجزای جامعه‌ای كه علوی می‌خوانیمش.

یا آنجا كه در پی تماس شهروندی مبنی بر مساعدت به همسر باردارش كه در حال وضع حمل است، نمایندگان مركز ارتباطات مردمی نهاد ریاست جمهوری بلافاصله موضوع را پیگیری كرده و امور مربوط به پذیرش زن در حال وضع حمل، انجام می‌شود.

این زن بعد از پذیرش، نوزاد پسری به دنیا می آورد و هدیه‌ای هم از سوی ریاست جمهوری به مناسبت تولد فرزند به این مادر در بیمارستان تقدیم می‌شود.

اینها همه نشان از حساسیت این مركز به‌عنوان ناظر است. ضمن آنكه به قول مسؤولان اگر دستگاه‌ها وظایف خود را به‌درستی انجام دهند مشكلات كمتر و درخواست‌ها كاهش می‌یابد.

در واقع این‌ها نمونه‌هایی از اقدامات پیك‌های امید برای پیگیری تماس‌ها و برخی مواردی است كه دارای اولویت و فوریت می‌باشد. ضمن آنكه طی این چند روز، هزاران هزار تماس به این مركز از استان خراسان رضوی ارسال شده‌است.

این بار در خراسان رضوی، سامانه سامد با 250 سیستم و 900 كاربر در سه شیفت فعال شد و هزاران پیام و تماس تلفنی را طی این سه روز ثبت كرد و همیشه نیز البته با ظرفیت كمتر طی روزهای آینده فعال خواهد بود.

در عین آنكه پیشنهاد مركز ارتباطات مردمی نهاد ریاست جمهوری استفاده بیشتر از سامانه سامد است، لذا ارائه نامه با استفاده از روش سنتی به شیوه مناسب‌تر، یعنی تماس با تلفن 111 تبدیل شده و سرعت انجام و رسیدگی به درخواست‌ها و موارد موردنظر مردم را بیشتر كرده است.

تعیین گروه‌هایی در قالب پیك امید و اعزام به مناطق محروم یا احصا مسائل و مشكلات خاص و دارای فوریت از میان هزاران تماس دریافتی، كار ویژه‌ای است كه به‌خوبی انجام شد.

گروه‌هایی كه به مفهوم واقعی پیك امید هستند و با حضور در منازل مردم نیازمند و گرفتار و رسیدگی به مشكلات جدی و فوریت دار، بارقه امید و شادی را در دل‌ها و خانه‌ها روشن می‌كنند.

البته این گروه‌ها با كارت شناسایی، این خدمت را به انجام می‌رسانند تا مردم عزیزمان دچار سوءاستفاده‌های احتمالی نشوند.

این اقدام هر چند به دلیل محدودیت‌ها، خیلی گسترده نبود اما خود بسیار دلگرم‌كننده است و مردم در می‌یابند كه همه این مسائل رسیدگی می‌شود و با ارسال مبلغی اندك رفع و رجوع نمی‌گردد.

مسؤولان این مركز از جمله رئیس مركز ارتباطات مردمی نهاد ریاست جمهوری بارها تاكید كرده است كه این درخواست‌ها با جدیت و ظرف یك ماه و نیم آینده پیگیری و پاسخگویی می‌شود و هیچ موردی بدون پاسخ منطقی نمی‌ماند.

2713 /664

سرخط اخبار استان‌ها